16 березня 2022-го року в Україні Указом Президента запровадили загальнонаціональну хвилину мовчання за загиблими внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України. Це ініціатива щодо "вшанування памʼяті всіх українців, яких ми втратили через вторгнення Росії. Усіх військових і усіх цивільних. Дорослих і дітей. Усіх, хто міг би ще жити, якби Росія не почала цю війну".

Журналістка Точки доступу Лілія Кочерга перевірила, як нині під час буденних справ містяни реагують на дзвони пам’яті та чи зупиняються хоч на мить, щоби віддати шану землякам.

Щоденна акція на головній площі

Щодня, о 09:00, на площу Героїв Майдану в Кропивницькому виходять кілька десятків людей, щоби вшанувати загиблих. Переважно це працівники навколишніх держустанов. Доєднуються до акції й працівники аптеки неподалік площі, обласного краєзнавчого музею та поодинокі перехожі. Більшість далі йде у своїх справах. Поліція перекриває рух центральною вулицею.

Кропивничанка Олена Дудіна вважає, що кожна людина має почати з себе і бути прикладом для інших.

кропивнианкаКоли іду на роботу о дев’ятій ранку, то зупиняюся і вшановую пам’ять загиблих. Якщо у цей момент я вже на роботі, то прошу клієнта встати разом зі мною.

Дівчина розповідає, що спостерігає за людьми чи не щоранку і бачить, що дехто досі не знає, що відбувається о 09:00.

"Бачу, що дехто зупиняється, хтось навіть не розуміє, що коїться. Хтось виходить з автівки і віддає шану і йому все одно, що за ним – купа машин. Хотілося б, щоб таких людей було більше".

краэзнавчий музей
Працівники обласного краєзнавчого музею

Ініціатива рідних захисників

Дружина захисника Яна Пшеніцина згадує, що у серпні разом із родичами військових започаткували акцію вшанування полеглих. Щодня о 09:00 виходили на центральну площу міста, просили зупинятися перехожих і водіїв. Активісти хотіли, щоб 29 серпня, у День пам’яті захисників України, місто зупинилося, але цього не сталося.

дружина військовогоНині рішенням виконкому перекривається центр міста. У комунальному транспорті лунає з гучномовців, що потрібно зупинитися. Тролейбуси, автобуси комунальної власності зупиняються. На жаль, маршрутні таксі також до цього ще не прийшли.

Вона додає, що автомобілі зупиняються переважно в центральній частині міста. В інших районах це лише поодинокі випадки.

Вулиця Велика Перспективна у Кропивницькому під час хвилини мовчання
Вулиця Велика Перспективна у Кропивницькому під час хвилини мовчання

Хочеться, звісно, щоб зупинялося все місто, але для цього, перш за все, потрібні гучномовці, зараз місто не має технічної можливості. Говорять, що до кінця року така можливість з’явиться і тоді, ми сподіваємося, все-таки люди включаться.

Дружина полеглого військового Мар'яна Кощавська ділиться, що в її родині вшановувати пам’ять загиблих хвилиною мовчання – вже традиція. Вона додає, що щодня Україна платить велику ціну за існування, тож просто зупинитися і стишити розмови на мить – найменше, що ми можемо зробити задля пам’яті наших захисників.

дружина полеглого захисникаНавіть, коли ми вдома, навіть, якщо це вихідні, ми обов’язково всі встаємо. Це наш обов’язок перед тими, хто віддав найкраще, хто поліг, хто нас захищав і хто вірив насправді у світле і мирне майбутнє України.

Політика пам’яті

Активістки певні, що традиція вшанування загиблих через російську агресію повинна продовжуватися і після війни. До цього легко звикнути – достатньо поставити на телефоні нагадування.

Ми маємо сформувати таку колективну свідомість, щоб якось віддячити тим, хто поклав своє життя за всіх нас. І це треба робити й по завершенню великої війни. Зараз в школах це роблять і ми часто чуємо про такі приклади, що саме діти стимулюють батьків зупинятися, – зазначає Яна Пшеніцина.

світлини полеглих захисників України на головній площі Кропивницького
Світлини полеглих армійців з Кіровоградщини на головній площі міста

Щоби пробудити колективну свідомість у жителів Кропивницького, ініціаторка акції "Вони віддали за тебе життя. Віддай в памʼять про них хвилину свого часу", зокрема, пропонує:

  • сформувати політику памʼяті на місцевому рівні,
  • попрацювати ще більше з водіями маршруток,
  • штрафувати водіїв та пішоходів за порушення хвилини мовчання,
  • дочекатися заміни гучномовців, а поки встановити нагадування о 9:00 на своєму телефоні.

Додамо, що зупинятися на вулицях, чи ні – рішення добровільне і для пішоходів, і для водіїв, проте нещодавно у Рівному на 510 гривень оштрафували водія, який під час хвилини мовчання проігнорував вимогу регулювальника зупинитися. 

Хвилина мовчання за загиблими, певні кропивничанки, має бути на століття, а не лише зараз – під час великої війни. 

Читайте також: За три роки повномасштабної війни у Кропивницькому не облаштували Алею почесних поховань: на якому етапі реконструкція та що говорять рідні загиблих

Фото Олександра Козловського


Головне сьогодні