Як громадам Кіровоградщини шукати альтернативні джерела фінансування

  • Редакція Точки Доступу
  • watch_later 18 лютого 2021, 17:40

Наразі громади Кіровоградської області завершили процес формування та затвердження місцевих бюджетів. Які є альтернативні джерела по збільшенню доходів у місцеві бюджети, розповів виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан під час преспідходу за підсумками загальних зборів Кіровоградського регіонального відділення Асоціації міст України.

Після проведення децентралізації в Україні та створення ТГ, у громад на місцях з’явилася чудова можливість генерувати фінансові ресурси та використовувати їх для локального розвитку. Завдяки цьому невеликі міста й села можуть активно розбудовувати інфраструктуру, фінансувати у соціально-економічний розвиток тощо.

Олександр Слобожан назвав декілька інструментів по збільшенню доходів у місцеві бюджети.

Інвентаризація ресурсів. Це земельні ділянки, комунальні установи, укладення договорів. Навіть при сформованому бюджеті інвентаризація та облік дає додатковий ресурс.

Інвентаризація й облік - це ніби невеликий ресурс, але я б його поставив на перше місце. Проте, якби ви дізналися, скільки в нас ненадходжень в місцеві бюджети через те, що не встановлені правові підстави й не сплачені податки, ви б просто жахнулися. Це могло би бути додатково до 20% до місцевого бюджету, - говорить пан Олександр. - І це не додаткове навантаження для бізнесу, а питання справедливості.

Участь у програмах підтримки від Євросоюзу та інших донорських організацій.

Окремим джерелом фінансування місцевого соціально-економічного розвитку є грантові кошти.

Сьогодні в Україні грантові джерела часто мають вирішальне значення для фінансування різноманітних проектів у сфері місцевого розвитку. Грантові кошти також нерідко виконують супровідну та підтримуючу функцію щодо інших джерел фінансування, зокрема інвестицій чи кредитів міжнародних фінансових організацій

Кредитування – кошти, залучені у формі боргових зобов’язань на умовах строковості, платності та поворотності.

Олександр Слобожан радить кредитування муніципалітетів, через місцеві запозичення, фандрейзинг, довгі кредити на 10-15 років через низькі ставки.

Крім того, в Асоціації міст України вважають, що 80% ПДФО мають залишати місцевим бюджетам, адже зараз місцеві бюджети отримують 60%. Таку пропозицію вони вже кілька років доводять центральній владі.

Читайте також: Андрія Райковича вдруге обрали головою Кіровоградського регіонального відділення АМУ