Як навчитися заощаджувати гроші: поради від кропивничанки

  • Ольга Зима
  • watch_later 17 лютого 2021, 11:50

Точка доступу розпочинає нову рубрику «Лайфхаки». Саме тут ви знайдете корисні поради, що можуть зробити ваше життя кращим. Розпочнемо із першого і найважливішого лайфхаку: як навчитися заощаджувати та відкладати гроші, адже це - мрія багатьох.

Фрілансерка Світлана Литвиненко-Дубина з Кропивницького разом із чоловіком майже 2 роки спільно планують бюджет та навчилися заощаджувати. Спеціально для Точки доступу вона дала декілька порад, як почати це робити. Також тут ви знайдете підбірку мобільних додатків, які допоможуть вам у плануванні бюджету.

Світлана та Роман

Світлана розповідає, що раніше звички відкладати гроші в неї взагалі не було.

Те, що лишалось не витрачене, просто лежало на рахунках, і якогось місяця я могла витратити більше, аніж звичайно. Водночас мій чоловік заощаджував і раніше та хотів мене привабити до цієї справи. Серйозно ми замислилися над накопиченням, коли постало питання "За рахунок чого (кого?) ми будемо жити в майбутньому?". Облік сімейного бюджету і усвідомлення залишків на рахунках наприкінці місяця допомогли мені усвідомити, що відкладати 10% свого доходу щомісяця (а часом і більше!) не буде проблемою взагалі. У результаті за попередній рік я накопичила навіть більше, ніж планувала. Об'єднавши чоловікові накопичення попередніх років і мої однорічні, ми змогли оплатити страхові поліси і змінити машину, про що мріяли 5 років.

На старті не варто ставити ціль зекономити бюджет

Фінансова грамотність не передбачає економію грошей як ціль. Це про ефективне розпоряджання коштами: коли ти розумієш свої пріоритети, базові потреби або «плюшки» для «побалувати себе». Тому я би на старті не ставила би для себе ціль зекономити сімейний бюджет. Мені більше подобається слово "оптимізувати".

Потрібно чітко зрозуміти, скільки ви заробляєте та витрачаєте

Коли ми з чоловіком починали вести облік сімейного бюджету, то в нас не було мети на чомусь зекономити - нам було важливо зрозуміти, чи зможемо ми відкладати кошти, і в яких обсягах. Цього б не вдалося зробити без розуміння, скільки заробляємо і витрачаємо. Не повірите, але коли ми просто занесли всі фінанси, що маємо на всіх рахунках, в програму, були в шоці від загальної суми. У нас в суспільстві зазвичай побутує стереотип, що українці - бідняки, що ми погано заробляємо і ледь виживаємо з останніх сил. І ситуація, коли кожен член сім'ї отримує зарплатню чи інші доходи на власні рахунки, підсилює цю думку, бо ми не бачимо загальної картинки.

Товари купувати не в інтернеті, а в магазинах міста

Так, у результаті на деяких статтях витрат ми згодом почали економити, бо просто зрозуміли, що для нас не ОК витрачати стільки грошей, наприклад, на поповнення мобільних (перейшли на дешевші тарифи), або на доставку товарів (почали більше товарів купувати в Кропивницькому, а не одразу замовляти в інтернеті те, що можна купити в магазинах нашого міста). Але й ці рішення ми приймали вже через півроку-рік після старту обліку коштів, щоб зрозуміти тенденції та динаміку. Зрештою, треба розуміти, що в сімейному бюджеті завжди є статті витрат, які не зменшити: наприклад, податки (бо я займаюсь підприємницькою діяльністю) чи не передбачити, наприклад, раптові хвороби.

Перетворіть планування на ритуал чи експеримент

Найперше, що пораджу: не ґвалтувати себе цією ідеєю, а спільно визначити ціль, заради якої ви почнете це робити. Перетворіть це на якийсь ритуал чи експеримент.

У нас все почалося після прочитання дуже класної книжки-притчі "Найбагатший чоловік у Вавилоні". Рома пропонував мені обліковувати кошти досить давно, але я сміялася з його пропозицій і казала, що мені це «не зайде». А потім він просто підсунув цікаву книгу у вигляді подарунка. Ми читали її разом вечорами, це було нове сімейне заняття, і воно нас чіпляло емоційно. Ми одразу обговорювали прочитане, і мені просто стало цікаво спробувати оті фінансові принципи, які живуть віками. Потім постало питання накопичувального страхування, і воно перетворило облік фінансів із гри на справу з конкретною метою.

Наберіться терпіння й не очікуйте великих відкриттів від цього процесу

Не варто очікувати великих відкриттів від цього процесу: я знаю пари, які покинули облік, як тільки побачили скільки витрачають грошей і жахнулися. Також я знаю і тих, хто вів облік і зрозумів, що особливих перекосів у витратах немає. Для нас, наприклад, було неочікуваним руйнування міфу, що більшість грошей "проїдається".

Контроль одного за одним

Те, що нам додатково полегшило облік сімейного бюджету, - контроль один за одним щодо того, чи внесли всі витрати за день у програму. Ми щовечора перевіряли один одного. Але в жодному разі не критикувати витрати кожного.

Користуватися програмою обліку видатків та доходів

Так, ми і надалі з чоловіком відкладаємо гроші окремо, не скидаємо все на одну картку, а маємо різні рахунки. Програма обліку допомагає нам зрозуміти, що маємо наразі та скільки витратили за останній тиждень, місяць, півріччя чи рік. Я ціную цей досвід за зміну ставлення до фінансів як таких. Згадую, як наші батьки закінчували місяць думками: "Треба оплатити комуналку і віддати борги". Особисто я тепер підсумовую фінансовий місяць так: "Відкласти собі, а потім віддати іншим. Жити по тим ресурсам, що лишаються". Для нас це ОК: ми не вмираємо від думки, що сходимо на каву стільки разів, а не стільки, або перенесемо покупку чогось дороговартісного на пізніше. Бо в нас є інші пріоритети.

Як можна заощадити сімейний бюджет

Відстежувати свої витрати й записувати, куди ви витрачаєте кожну гривню, можна завдяки мобільним додаткам.

Moneyfy – безкоштовний додаток для власників мобільної техніки.

Основними особливостями даної програми є зрозумілий та зручний інтерфейс, управління категоріями, вибір валюти, підтримка декількох рахунків та відсутність реклами. У даній програмі є можливість побудови якісних інформативних графіків за даними користувача. Програма захищена паролем, має функцію створення резервної копії даних та не має реклами.

Money Lover – безкоштовний додаток, який має рекламу.

Додаток легко інтегрується між різними платформами і пристроями, як у безкоштовній, так і в преміум-версіях. Moner Lover управляє вашими витратами і нагадує про необхідні для оплати рахунки.

Програма дозволяє відстеження і нагадування в режимі «борг/позика», режим подорожей для туристів і мандрівників, збереження і відновлення особистих даних. Крім того, тут можна ділитися вашими гаманцями зі своїми партнерами й членами сім'ї. Також додаток має пакет красивих іконок для конкретних цілей: «Догляд за дітьми», «Спорт», «Щоденне», «Покупки» і т. д.

Мій гаманець – полегшена версія популярної програми MyMoneyTracker.

Програма має зрозумілий інтерфейс. Основними можливостями є: україномовний інтерфейс, можливість визначити кілька груп (підгруп) для кращого обліку витрат та докладні звіти.

Andro Moneу – це інструмент особистого фінансування для використання на мобільному телефоні.

Особливостями програми є: кілька облікових записів, підтримка залишку коштів та переказ коштів, ієрархічні категорії з користувацькими атрибутами, діаграми витрат та руху грошових коштів, захист паролем, огляд ваших витрат і резюме доходів.

CoinKeeper – це сервіс контролю й планування фінансів, створений спеціально для мобільних пристроїв.

Програма дозволить додавати доходи або витрати, встановити місячні бюджети й вести грамотне фінансове планування; вести спільний бюджет або використовувати кілька пристроїв за допомогою хмарної синхронізації; бачити всі рахунки, витрати і залишки на одному екрані.


Тож обирати саме вам: користуватися обліком власних ресурсів взагалі, яку програму для цього обрати і чи робити це разом. Єдине, що важливо, - це мета чи мрія, заради якої ви це робитимете.

Читайте також: Екологічний Кропивницький: перші кроки до екосвідомості, або чи готове місто до екожиття