«Європейське» подорожчання газу для населення: до яких цін слід готуватися українцям (ФОТО)

  • Редакція Точки Доступу
  • watch_later 10 липня 2018, 19:20

  • visibility 597 переглядів

В уряду залишилося менше місяця для врегулювання тарифів на газ – у протилежному випадку Україна ризикує залишитися без грошової допомоги від МВФ. Який варіант оберуть високопосадовці, чи можливий компроміс у стосунках з Європою та скільки доведеться платити за «блакитне» паливо, з'ясовувала Точка доступу.

#1

Вимоги МФВ

З липня 2017 року Україна веде перемовини з МВФ щодо підвищення тарифів на газ для населення. Згідно до умов фонду, ціни в Україні повинні збільшитися до рівня імпортного паритету, тобто кубометр має подорожчати з 7 до 11 грн. Експерти зазначають, що навіть сьогоднішня ціна є завищеною, а реальні тарифи на газ мають бути вдвічі меншими.  

Максимальна ціна – це 3500 грн./тис. м³. Офіційна вартість видобутку газу – 48 дол/тис. м³ з усіма витратами максимум – 120-130 доларів/тис. м³. Підняття ціни з 7000 грн./тис. м³ до 11 000 грн./тис. м³ – це викачування останніх грошей у населення, – говорить  експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук.

Також ціна на газ для українців буде залежати від того, скільки «блакитного» палива власного видобутку витратять на потреби населення. Чим більше буде використовуватися українського газу, тим меншою буде залежність від імпортного паритету, а отже – нижча ціна.

У 2017 році в країні видобули більше 20 млрд. куб. блакитного палива. За підрахунками Кабміну, щоб відмовитися від імпорту газу, Україні потрібно почати видобувати по 27 млрд. куб. газу щорічно.

#2

Пошук компромісу

Експерти відзначають, що діалог між МВФ та українським урядом триває і обидві сторони налаштовані на пошук компромісу. Один з них – це  впровадження так званої «соціальної ціни» на певну кількість споживаного палива.

Один варіант, що буде 2 ціни на газ: ринкова – 1100 грн/тис. м³ і соціальна – 7000 грн/тис. м³. І буде визначений обсяг, наприклад, 1000 кб на соціальну ціну. Все, що вище – ринкова ціна, – говорить Юрій Корольчук.

Інший варіант, на якому неодноразово наголошував МВФ – реформування системи субсидій та зменшення виплат населенню.

Ще однією умовою є зменшення субсидій з 6 до 2 млн. чоловік, бо це важливий баланс по бюджету. Зараз в нас заплановано 70 млрд. гривень на субсидії, а реально потрібно 100 млрд. гривень, а з ціною в 11 000 грн/тис. м³, то всі 130 млрд. гривень. Такі суми непідйомні не лише для українського бюджету, а й навіть для МВФ, – говорить Юрій Корольчук.

Політолог Руслан Бортник вважає, що підвищення тарифів на газ можуть поділити на дві частини: незначне збільшення зараз, а більш суттєве після завершення виборів. Так політики зможуть вберегти власні рейтинги та не зіпсувати стосунки із західними партнерами.

Уряд торгується, наскільки та у який термін це робити. Ймовірно, що зараз буде менше підвищення, а більш суттєве зростання цін перенесуть на період після виборів. Також йдуть переговори, хто візьме на себе відповідальність: уряд, особисто Гройсман, Президент.  Сьогодні ніхто не хоче бути крайнім, – говорить він.

#3

Життя без МВФ

Перехід до європейських тарифів на газ – це одна з головних умов отримання нового траншу від МВФ, який потрібен країні для збереження курсу гривні та розрахунків по зовнішніх боргах.  

Уряд буде вимушений підвищувати тарифи на газ, адже без цього неможливо буде отримати кредитування від МВФ. Без нового траншу буде досить складно утримати курс гривні, знайти джерело погашення бюджетного дефіциту та  обслуговувати зовнішній борг, – стверджує Руслан Бортник.

Зараз українці заборгували за комунальні послуги більше 40 млрд. грн. Після підвищення цін на газ борги точно не зменшаться, а ось наскільки зростуть – питання відкрите.

Читайте також: На українців чекають нові тарифи на «комуналку», інфляція та подорожчання бензину (ФОТО)