Україна вважається центром Європи. Ми звикли рівнятися на наших західних сусідів, і намагаємось стати ближчими до них не лише географічно. В Україні відгриміла Революція Гідності, початок якої пов'язаний з прагненням українців долучитися до євроспільноти і стати повноправними членами ЄС. Слово "європеєць" для нас набуло сакрального значення, воно асоціюється з найвищими морально-культурними, матеріальними, правовими, демократичними та іншими європейськими цінностями. Однак Європа, повторюючи як мантру – "Ви не готові", не поспішає приймати нас не лише в ЄС, а й надавати безвізовий режим.
І це не дивно, бо незважаючи на жертви Небесної Сотні, тисячі загиблих воїнів на сході, ми вперто продовжуємо жити по-старому. Хабарництво, нехтування законами і правилами є нормою нашого сьогодення. Порушують всі – від пересічного громадянина до високопосадовця. Нонсенс, але чим вище в людини соціальний статус, тим більше вона відчуває себе безкарною. Це стосується всіх – і генералів, що заробляють мільйони на війні, і мажорів, які ледь не щотижня збивають людей на дорогах.
Дуже показовим є масове нехтуванням елементарними правилами дорожнього руху жителями нашого міста. Перехід на червоне світло, або у невідведеному для цього місці, не надання водіями переваги у русі пішоходам – картина, яку в Кропивницькому можна спостерігати щодня. Що може бути елементарнішим, ніж на секунду зупинити авто, або навіть скинути швидкість, чи пройти зайвих десять метрів до пішохідного переходу, щоб не порушувати і не наражати на небезпеку себе та оточуючих? Мабуть, нічого. Але якщо людина нехтує такими простими правилами, то й не доводиться вимагати від неї чогось більшого, наприклад – не давати хабара лікарю або посадовцю...
Дуже проблемною зоною нашого міста є зупинка біля автовокзалу №2, люди перебігають проїжджу частину між зупинками, як по тротуару – поодинці і навіть гуртом. А до найближчого регульованого переходу всього якихось десять метрів:Щойно вийшовши з тролейбуса, юрба "європейців" кинулася бігти на той бік
Трійця пенсіонерів маневрує між машинами, як молоді
І молодь не пасе задніх, бере приклад зі старшого покоління...
А ось матуся "вчить" дітей вже змалечку бути "європейцями"
На жаль, на постійні порушення в цьому місці, які, до речі, іноді призводять до трагічних наслідків, поліція поки реагує мляво. Ось коментар з цього приводу прес-секретаря патрульної поліції Наталії Трішиної:
Перехід вулиць в невстановлених для цього місцях – розповсюджене явище в Кропивницькому. Культура дорожнього руху пішоходів достатньо низька. Люди постійно поспішають на роботу, на громадський транспорт, нехтуючи при цьому елементарними правилами дорожнього руху. На думку багатьох пішоходів таке порушення є дрібницею. Однак саме від таких дрібниць залежить життя людини. Патрульні постійно проводять з пішоходами роз'яснювально-профілактичні бесіди. Від початку роботи нової поліції охоронці порядку винесли лише 5 постанов за ст. 127 КУпАП (непокора пішоходів сигналам регулювання, перехід ними проїзної частини у невстановленому місті). Штраф за це порушення складає 51 грн. У разі, коли пішохід перебуває у стані алкогольного сп'яніння, адміністративне стягнення зростає до 136 грн. Патрульна поліція Кропивницького ще раз нагадує, що подібна необережність і неповага до правил дорожнього руху може призвести до трагічних наслідків. Бережіть своє життя!
Разом із тим, лише п'ять випадків покарання за весь час існування нової патрульної поліції – це дуже мало, адже за 15 хвилин зйомки біля АС №2 ми нарахували більше 50 випадків порушення ПДР. Більше того, знімаючи в центрі, на вул. Великій Перспективній, автор цих рядків став свідком не надання переваги у русі пішоходу на нерегульованому пішохідному переході машиною патрульної поліції:
Екіпаж з номером 0509 проїхав пішохід без увімкненого звукового сигналу і червоних маячків
Про те, що патрульні не поспішали виконувати якесь невідкладне завдання, свідчить їх повернення у зворотньому напрямку вже за кілька хвилин. На їхніх очах вже пішоходи порушили ПДР, але вони роблять вигляд, що нічого не помітили:
Ось вся причина "п'яти протоколів"
Окрім правової сторони, існує ще і моральна, адже порушуючи правила дорожнього руху, ми наражаємо на небезпеку не лише себе, але і ближніх. На жаль, переважна більшість тих, хто вважає себе християнами, про це мало замислюються. Ось як коментує цю ситуацію протоієрей Іван Верескун:
Гріхом вважаються дії (в тому числі думки, слова, вчинки), що шкодять людині, ускладнюють життєвий процес на всіх рівнях... Порушення правил дорожнього руху не є виключенням! Такі порушення можна вважати зловживанням власною безпекою та безпекою інших людей! В молитві на освячення автомобіля священик просить Бога благословити засіб пересування і всіх, хто подорожуватиме в ньому... Проте, це зобов'язує водія ставитися до освячення не як до беззаперечного "оберегу", а все ж таки працювати над собою, старатися залишатись людиною і за кермом. Людяності один до одного та безпечного пересування всім нам!
Водії теж порушують правила, але вже не так масово, тому що їх карають частіше і на більші суми. Зрештою, в цьому є зерно здорового глузду, адже автомобіль на дорозі є джерелом підвищеної небезпеки.
Вправний водій хвацько промайнув між пішоходами, видно дуже поспішав
Так квапився повернути праворуч, що пішохід був змушений дати дорогу
Тим часом статистика МВС свідчить, що лише за минулий рік на дорогах України загинуло більше трьох тисяч осіб, а це вже населення чималого селища. Тож будьте обережними, поважайте себе і людей навколо. Годі чекати, поки Європа прийде до нас! Будь європейцем вже сьогодні! Почни з себе!