Перегонівський ліцей, що у Голованівському районі на Кіровоградщині, уклав договір із підрядником на виконання капітального ремонту укриття за 5 днів. Підрядник зобов’язався виконати ці роботи за трохи більше, ніж мільйон гривень. Це був другий договір, який уклали сторони на виконання капремонту. Першу процедуру закупівлі перевірила Держаудитслужба. Знайшла порушення. Хто підрядник і як ця фірма пов’язана з посадовцями Голованівського району (саме у Голованівському районі розташований Перегонівський ліцей – ред.), з’ясовувала Точка доступу.
Договір уклали без проведення торгів
Торік у вересні Перегонівський ліцей уклав угоду на закупівлю послуги з ремонту протирадіаційного укриття. Договір опублікували на сайті публічних закупівель "Прозоро". Вартість угоди – 2 мільйони 194 тисячі гривень.
Фото: скриншот із сайту prozorro
З них 1 мільйон 755 тисяч гривень – гроші державного бюджету, 439 тисяч гривень – місцевий бюджет. Закупівлю послуги з капітального ремонту укриття провели напряму – без торгів.
Фото: скриншот із сайту prozorro
Уповноважена особа Перегонівського ліцею (посадовиця, яка відповідає за організацію і проведення процедур закупівлі – ред.) Оксана Онищук у протоколі зазначила, що на час воєнного стану закуповувати товари або послуги вартістю понад півтора мільйони гривень можна без проведення відкритих торгів (посилається на постанову від 12 жовтня 2022 р. № 1178 Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування – ред.).
У тому ж протоколі йдеться про те, що відкриті торги провели, але скасували через відсутність учасників. Тендер оголосили торік у серпні вартістю на сто тисяч гривень вище від вартості договору, який уклали у вересні з ТОВ "Я.М.П." – 2 мільйони 294 тисячі гривень.
Тому після того, як у торгах не взяв участь жоден з підрядників, закупівлю провели, уклавши прямий договір. Водночас уповноважена зазначає, що предмет закупівлі, його технічні, кількісні і якісні характеристики не повинні відрізнятись від вимог замовника (згідно підпункту 6 пункту 13 Особливостей – ред.).
Саме дотримання цього пункту перевірила Держаудитслужба у Кіровоградській області.
Порушення є – Держаудитслужба
Аудитори розпочали перевірку закупівлі торік у грудні. Запитували у замовника (Перегонівський ліцей – ред.), чому технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі у кошторисі підрядника (приватне підприємство "Я.М.П." – ред.) відрізняються від вимог, що були визначені першим (замовник сам собі суперечить? – ред.).
Фото: скриншот із сайту prozorro
Розбіжності виявили по 14 пунктах. Здебільшого вони стосуються різних обсягів робіт і кількості будматеріалів.
Зокрема, мова йде про:
- шпаклювання і оштукатурювання стін;
- цементування підлоги;
- облаштування монолітних бетонних плит;
- кількість труб для облаштування пандусу;
- кількість шлангів для приєднання унітазів;
- різні діаметри труб для вентиляції.
Аудитори встановили порушення вимог підпункту 6 пункту 13 Особливостей (про які йдеться вище – ред.).
Фото: скриншот із сайту prozorro
Замовник пояснив такі розбіжності тим, що всі посилання на конкретну марку, виробника, фірму, патент, конструкцію або тип предмета закупівлі слід розуміти не як точне дотримання, а еквівалент до товару/послуги.
Таким чином даний еквівалент дозволив замовнику закупити роботи, за ціну суттєво нижчу від очікуваної вартості закупівлі за процедурою відкритих торгів, на виконання принципу максимальної економії при здійсненні публічних закупівель, – пояснили у Перегонівському ліцеї.
Фото: скриншот із сайту prozorro
Разом з тим, говорячи, що вдалось зекономити, Перегонівський ліцей все ж розірвав договір з фірмою "Я.М.П.".
Про це у своєму висновку зазначили аудитори і підсумували, що Перегонівський ліцей усунув порушення.
Фото: скриншот із сайту prozorro
Усунули порушення "для галочки"
Додаткову угоду про розірвання договору сторони підписали 21 грудня 2023-го року, зменшивши суму договору на 1 мільйон 19 тисяч гривень.
Фото: скриншот із сайту prozorro
А вже наступного дня – 22 грудня 2023 року – Перегонівський ліцей уклав угоду з тим же підрядником, приватним підприємством "Я.М.П." на аналогічну суму – 1 мільйон 19 тисяч гривень.
Фото: скриншот із сайту prozorro
Але і це ще не все. У новому договорі підрядник вказує, що виконає роботи вартістю понад мільйон гривень протягом 5 днів. І до 31-го грудня зобов’язується їх завершити.
Фото: скриншот із сайту prozorro
Хто підрядник
Приватне підприємство "Я.М.П." зареєстрували 15 років тому. Статутний капітал – три мільйони гривень. Це інформація з реєстру юридичних і фізичних осіб Youcontrol.
Фото: скриншот із сайту youcontrol
Основний вид діяльності фірми – "Підготовчі роботи на будівельному майданчику". Також підприємство працює за 15-ма додатковими КВЕДами (напрямки роботи – ред.), серед яких "Будівництво житлових і нежитлових будівель".
Фото: скриншот із сайту youcontrol
Керівник підприємства – Сергій Віжанов. Засновниками з рівнозначними частками володіння фірмою є Валерій Волошин і Ірина Пшемінська.
Фото: скриншот із сайту youcontrol
Приватне підприємство "Я.М.П." – "улюбленець" замовників у Голованівському районі. Про це є згадка у розділі "Репутація в медіа".
Щодо Ірини Пшемінської, то її згадує у своїй декларації за 2021-й рік голова Голованівської районної ради Руслан Цобенко (його брат Сергій Цобенко – голова Голованівської селищної ради – ред.).
Він вказав, що має право власності третьої особи на нежитлове приміщення площею 360 квадратних метрів, вартістю 435 тисяч гривень, власницею якого є Ірина Пшемінська.
Фото: скриншот із сайту nazk
У аналогічний спосіб Руслан Цобенко задекларував земельну ділянку площею півтори тисячі квадратних метрів вартістю майже 60 тисяч гривень.
Фото: скриншот із сайту nazk
Торік у жовтні Руслану Цобенку (який також є військовим – ред.) вручили підозру в отриманні хабара у мільйон гривень. За версією слідства, він "просив" гроші у голови Добровеличківської громади Володимира Осієвського за те, щоб останній не змінював місце реєстрації окремих бригад тероборони на території селищної ради.
Слідчий суддя обрав підозрюваному запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на два місяці, з можливістю внести заставу у розмірі 10 мільйонів гривень. Руслан Цобенко вніс заставу.
Водночас на платформі Youcontrol зазначають, що в структурі доходу приватного підприємства "Я.М.П." публічні кошти становлять понад 60% доходу. Це означає, що, у разі затримки або зупинення бюджетного фінансування його клієнтів, такий контрагент може мати проблеми з платоспроможністю.
Зокрема, існують ризики несвоєчасного виконання або невиконання таким контрагентом своїх фінансових зобов'язань. Отже, партнерство з таким контрагентом потребує додаткової уваги.
Фото: скриншот із сайту youcontrol
Окрім цього, у фінансовій звітності підприємство вказало дохід на 99% менше за суму отриманих публічних грошей.
Це, зокрема, може свідчити про можливі порушення законодавства у сфері фінансової звітності та прозорості діяльності такої особи і потенційно може потягнути фінансові, юридичні та репутаційні ризики у разі співпраці з такою особою.
Фото: скриншот із сайту youcontrol
Завершили ремонт, чи ні?
Ми вирішили уточнити у керівництва Перегонівського ліцею, чи завершили капітальний ремонт укриття. Стаціонарний номер телефону, який вказаний на сайті ліцею, не обслуговується, тож ми зателефонували спеціалістці із закупівель Оксані Онищук.
Здається, відремонтували і навіть проплатили. Давайте я дам номер головної бухгалтерки, бо вона займалась цим договором.
Головна бухгалтерка Наталія Бондар розповіла, що ремонт укриття підрядник завершив. А на запитання щодо укладання другого договору, додаткової угоди і моніторингу Держаудитслужби відповіла так:
Ми допустили помилку… Не ми, а при роздруківці кошторису допустилась одруківка і ніхто не звернув увагу, зсунулись рядки і кількісні показники не відповідали тому кошторису, який виставлявся на тендер.
Через це, каже, Держаудитслужба провела моніторинг.
Директор ліцею Олег Бербега на початку розмови уточнив, чи це інтерв'ю і сказав, що не має часу спілкуватись. Буде зручно у другій половині дня (кореспондентка телефонувала 15 січня о 10-й ранку – ред.).
Я вам скажу наперед, що усі роботи були завершені до 31 грудня. Якщо я не помиляюсь, до 25 чи 26 числа.
Кореспондентка уточнила з приводу укладеного другого договору, згідно якого підрядник зобов'язався виконати роботи впродовж 5 днів і освоїти за цей час мільйон гривень. Директор дав таку відповідь:
Всі роботи відповідно до проєктно-кошторисної документації, які зобов'язувався зробити підрядник, є виконаними.
На уточнююче запитання кореспондентки щодо того, які саме роботи виконав підрядник, директор ліцею подякував за розмову і сказав, що не має часу говорити.
Читайте також: Зупинки-укриття та модульні споруди. Як у Кропивницькому та Черкасах вирішують питання з нестачею укриттів