З початком повномасштабного вторгнення росіян в Україну тема коронавірусу відійшла на другий план. Здається, що вірус "зник". Чи так це насправді, яка ситуація з захворюваністю на COVID-19, ГРВІ та грип на Кіровоградщині, Точка доступу поцікавилася в головної санітарної лікарки області Надії Оперчук.
Скільки людей хворіє
На Кіровоградщині, за словами Надії Оперчук, епідемічна ситуація з коронавірусної хвороби відносно спокійна, але напружена. За прогнозами Всесвітньої організації охорони здоров’я, найближчим часом слід очікувати шостої хвилі коронавірусу, яка буде спричинена новим штамом “Кракен”.
За даними Міністерства охорони здоров’я, в Сумській області вже зафіксували перший випадок цього вірусу.
З початком повномасштабного вторгнення в Кіровоградській області зареєстрували 10 402 лабораторно підтверджених випадків коронавірусу, серед захворілих – 962 дитини. 161 пацієнт помер від ускладнень COVID-19 лише з 24 лютого минулого року.
Станом на 4 лютого в області зареєстрували 167 активних хворих – це ті люди, які знаходяться на лікуванні як амбулаторно (під наглядом лікаря-інфекціоніста чи сімейного лікаря), так і на стаціонарному лікуванні в опорних ковідних базах. Серед них – 5 дітей та 7 працівників медичних закладів.
Завантаженість ліжок - 5,4% від можливих. Це говорить про те, що більшість пацієнтів лікується в амбулаторних умовах, тому може порушувати епідрежим та розповсюджувати вірус, – зазначає Надія Оперчук.

За період воєнного стану, лише за офіційними даними, через область пройшло більше 160 внутрішньо переміщених осіб. 92 тисячі залишилися на Кіровоградщині на тимчасове, а можливо, і постійне проживання. Тому ми окремо реєструємо і захворювання на коронавірус, і вакцинацію серед ВПО, – розповідає пані Надія.
На сьогодні 223 людини із числа внутрішньо переміщених осіб перехворіли на ковід, із них – 31 дитина. 9 людей померли на Кіровоградщині від ускладнень коронавірусу.
Люди приїхали вже хворі з різних регіонів (Харківська, Луганська, Запорізька, Донецька області). Мали тяжкі форми бактеріальної та вірусної пневмонії.
Лікування не дало успішного результату, на жаль. Люди були дуже хворими, а також перебували в стресовій ситуації, – зазначає головна санітарна лікарка області.
Куди "зник" коронавірус
Надія Оперчук зазначає, що COVID-19 нікуди не зник, але з початком воєнного стану кількість зареєстрованих випадків значно зменшилася. Це пов’язано з тим, що коронавірус пройшов декілька мутацій та став слабкішим, менш вірулентним (вірулентність – ступінь хвороботворності інфекційного агента, – ред.).
Також, за словами головної санітарної лікарки області, зменшення кількості хворих пояснюється великим успіхом вакцинальної кампанії. На сьогоднішній день люди можуть вибрати вакцину й зробити перше, друге щеплення або дві бустерні дози. Також дозволена вакцинація дітей від 5 років.
У нас багато людей щеплені хоча б однією дозою вакцини. Це майже 49% дорослого населення в області. Всі вони мають захисні антитіла, – розповідає Надія Оперчук.
Найкраща ситуація зі щепленням дорослого населення – у Кропивницькому. На сьогодні, в обласному центрі майже 73% дорослих отримали хоча б одну дозу вакцини.
В області з початку епідемії на коронавірус перехворіли 55 тисяч 813 людей. У них сформувалися захисні антитіла після перенесеної інфекції. Але це не повинно заспокоювати, адже антитіла з часом руйнуються, захист стає слабшим. Тому ми говоримо, що найнадійнішим способом уберегти себе від хвороби є вакцинація, – наголошує Надія Оперчук.
Грип та ГРВІ
Окрім епідемії коронавірусу, маємо підвищене сезонне захворювання на грип та ГРВІ. В області циркулюють віруси грипу штаму А та віруси грипу штаму В, також метапневмовірус, парагрип, аденавіруси.
З грудня в області почали реєструвати випадки грипу. Маємо 258 підтверджених випадків, із них 99% – це циркуляція грипу А. Серед цих зареєстрованих випадків – 59 дітей, що складає 20%. Тяжких або летальних випадків не зареєстрували.

За словами Надії Оперчук, ситуація є напруженою, але ми ще не наближаємось до епідемії грипу:
Епідемічний поріг не перевищений, знаходиться на позначці мінус 32%. За медичною допомогою на минулому тижні з приводу ГРВІ звернулося майже 3 тисячі людей на усіх адмінтериторіях області. Із них госпіталізували 251 людину.
Вакцинація
За словами головної санітарної лікарки області, на Кіровоградщині є достатня кількість вакцин. Наявні вакцини CoronaVac та Pfizer.
Також активно проводиться щеплення дітей від коронавірусу. Вакцинація дозволена дітям від 5 років.
Для щеплення дітей від 5 років Кіровоградщина отримала 400 доз дитячої вакцини Pfizer. Вона містить мінімальне дозування – 0,2 мл і використовується саме для дітей від 5 до 11 років.
На сьогодні щеплено вже 100 дітей віком від 5 років.
Так, дітям від 12 років проводиться щеплення вакциною Pfizer.
Кіровоградщина також отримала як гуманітарну допомогу майже 10 тисяч доз вакцини від грипу. Вакцинація проходить також у пунктах профілактичних щеплень через сімейних лікарів або в закладах охорони здоров’я на безплатній основі.
Сьогодні Міністерство охорони здоров’я дозволяє поєднувати вакцинацію від коронавірусу та грипу в один день, але в різні ділянки тіла. В одне передпліччя можна зробити щеплення від грипу, в інше – від коронавірусу.
Де зробити щеплення
На Кіровоградщині працює 97 постійних пунктів щеплення від коронавірусу на всіх адміністративних територіях області. Також три центри масової вакцинації: у Знам’янці, Бобринці та Світловодську.
У Кропивницькому можна зробити профілактичні щеплення в амбулаторіях загальної практики сімейної медицини нашого центру №1 та №2, а також в пункті щеплення в селищі Гірничому, – говорить головна санітарна лікарка області.
Сьогодні, щоб зробити профілактичне щеплення, не потрібна декларація із сімейним лікарем. Необхідно прийти до пункту щеплення та зробити вакцину.
З адресами пунктів вакцинаці на Кіровоградщині можна ознайомитись за посиланням.
Автори: Катерина Федченко, Ольга Кирилюк
Читайте також: П’ять на п’ять: як і де жителі Кіровоградщини можуть обміняти старі лампочки на нові
Фото обкладинки: Слово і Діло