У Кропивницькому створили 21 соціальний проєкт, більшість з яких вже цього літа хочуть реалізувати в межах всеукраїнської програми підтримки громад. Розповідаємо, що це за ініціативи й на які ідеї збирають гроші в місті.
10% фінансування мають зібрати ініціатори: як працює програма
Як розповіла у коментарі Точці доступу комунікаційна менеджерка громадської організації “Моє місто” Валерія Подольська, проєкт реалізують в рамках програми підтримки громад “Моя громада: Разом з Kernel”.
Набір на участь у програмі стартував у лютому 2025 року і складається з кількох етапів: відбір заявок, навчальний етап, збір грошей через платформу “Моє місто” та фінальний пітчинг.
“Під час навчання ми пояснювали, як працює краудфандинг, як ефективно розповідати про свій проєкт, залучати підтримку громади й будувати комунікацію”, — зазначила Валерія Подольська.
Наразі учасники вже завершили навчальний етап і перейшли до збору коштів на свої проєкти. Кожна команда має зібрати щонайменше 10% від вартості ініціативи. У травні команди представлять проєкти на пітчингу, де зможуть отримати додаткове фінансування. А вже влітку фіналісти розпочнуть реалізацію ідей.
“Ми створили цю програму, щоб підтримати людей, які хочуть змін у своєму місті. Це не про великі бюджети, а про небайдужість і готовність брати відповідальність. Так формується громада, яка не чекає, а діє”, — каже Валерія.
Загалом у проєкті взяли участь 196 команд із шести регіонів — Полтави, Кропивницького, Чорноморська, Старокостянтинова, Мигіївської та Синюхино-Брідської громад. До наступного етапу відібрали 70 проєктів, з яких 21 — саме з Кропивницького.
“Зокрема, були відібрані ті проєкти, які розв’язують реальні проблеми та змінюють щось для громади. Серед них — ініціативи, які дотичні до різних сфер: освіта, екологія, інклюзія, спорт, культурний розвиток”, – зазначила Валерія Подольська.
На які громадські ініціативи збирають гроші у Кропивницькому
У Кропивницькому створили 21 громадську ініціативу. Серед них десять вже зареєструвалися на платформі для збору грошей на реалізацію.
"Частина проєктів під час навчання вирішили не продовжувати свій шлях у програмі. Але ще кілька проєктів з тих перших мають почати свої збори, просто трошки пізніше", — зазначила Валерія Подольська.
Станом на 30 травня на платформі зареєструвалися наступні 10 проєктів.
“Простір хоробрих” — створення відкритого майданчика в Ковалівському парку у співпраці з соціальною кав’ярнею “Кава хоробрих”. Тут проводитимуть культурні події, майстер-класи для дітей, а також влаштовуватимуть вуличний кінотеатр для ветеранів, їхніх родин і громади.
Фото проєкту з сайту “Моє місто”
Освітній хаб у бібліотеці КАФК — простір для самопідготовки й дистанційного навчання молоді з малозабезпечених родин, багатодітних сімей, ВПО та дітей з особливими освітніми потребами.
Антистрес кімната “Обійми безпеки” — тихий простір у Ліцеї природничих наук, де школярі зможуть розслабитися й отримати психологічну підтримку.
YouTube-канал “Про підприємництво” — серія відеоуроків і порад для початківців у бізнесі. Автори хочуть зробити знання про підприємництво доступними для широкої аудиторії громади.
Простір учнівського самоврядування у ліцеї “Максимум” — сучасна кімната для зустрічей, планування ініціатив і розвитку лідерських навичок серед школярів.
“Розумна панель для майбутнього” — проєкт Центральноукраїнського вищого професійного училища імені Миколи Федоровського. Інтерактивна панель Elizlabs IQTouch 75 для роботи з сучасними моделями керування електромережами та проведення реалістичних технічних розрахунків.
Аудіосистема для Преображенської гімназії — забезпечення технічного супроводу шкільних подій, концертів і презентацій.
Безбар’єрний спортивний майданчик у сквері Десантників — місце для занять спортом ветеранів, людей з інвалідністю, підлітків і мешканців району.
Фото проєкту з сайту “Моє місто”
“Грай та зростай” — облаштування ігрового простору для дітей у 101-му мікрорайоні, де проживає багато ВПО та сімей військових. Майданчик слугуватиме не лише для дозвілля, а й для соціалізації дітей.
“Ментальний оазис” — облаштування простору з відновлення фізичного та ментального здоров’я на пляжі “Ковалівський”.
Фото проєкту з сайту “Моє місто”
Ще 11 громадських ініціатив очікують розгляд. Після того, як їх затвердять та зареєструють на сайті, розпочнеться збір грошей їх реалізацію. Зокрема, це наступні проєкти:
Пекарня “Тепла скоринка” — соціальне підприємство, яке створить робочі місця для людей з інвалідністю та популяризуватиме інклюзивне працевлаштування.
Безперебійне живлення світлофора — встановлення джерела резервного живлення для підвищення безпеки дорожнього руху на одному з перехресть міста.
Ремонт дитячої міської лікарні — оновлення приміщень та покращення умов перебування пацієнтів.
Майданчик у Великобалківській гімназії — облаштування спортивної зони для учнів, що наразі повністю відсутня на території закладу.
Центр соціалізації для дітей із СДУГ — безпечний простір для дітей із синдромом дефіциту уваги та гіперактивності.
Безбар’єрна амбулаторія — ремонт медзакладу з урахуванням потреб людей з інвалідністю.
Ремонт музичної зали в садочку «Гніздечко» — оновлення простору для занять музикою та проведення свят для дітей.
Сортування сміття — встановлення у місті контейнерів для роздільного збору, інформаційні заходи та просвітницькі акції про важливість екологічної культури.
Живий парк — волонтерський проєкт із прибирання, озеленення та оновлення території одного з парків Кропивницького. Активісти планують залучити місцевих мешканців до створення простору для відпочинку.
Інтерактивний музей у Ліцеї природничих наук — створення простору для збереження історії закладу, патріотичного виховання та пізнавальних занять.
Ігровий майданчик у садочку “Незабудка” — зона для занять з робототехніки.
Як підтримати проєкти
Підтримати проєкти можна на сайті “Моє місто” в рубриці “Всі проєкти” за цим посиланням.
Реалізовувати ініціативи учасники будуть самостійно. За словами Валерії Подольської, організатори надають лише навчальну, організаційну та фінансову підтримку. Далі все залежить від самих команд.
“Реалізація проєктів покладається на авторів, які їх подали. Вони самі домовляються з місцевою владою, оформлюють дозволи. Ми бачимо, що в більшості громад, зокрема й у Кропивницькому, влада досить відкрита до таких ініціатив і намагається йти назустріч”, — розповіла вона.