У Кропивницькому працює соціальна кав’ярня “Кава хоробрих”. 80%  доходу планують направляти на допомогу військовим, решту – на закупівлю розхідних матеріалів та заробітну плату персоналу. Точка доступу розповідає про те, як волонтери продають каву та заробляють гроші для ЗСУ.

У колишньому будинку культури продають каву

Будинок культури “Компанійця” знаходиться у центрі Кропивницького. Типова радянська будівля. Про її приналежність до культури нагадує хіба що назва. За часів незалежності на першому поверсі облаштували міні-ринок. Здавалося, що час там зупинився десь у 90-х роках: розкладні столики з нехитрим крамом – шкарпетки, панчохи, спідня білизна, верхній одяг. Продавці десятками років продавали, здається, один і той же товар. Та нещодавно все змінилося: тепер тут “Простір хоробрих” – соціальна кав’ярня, крамничка товарів від місцевих виробників, дронарня та простір для дітей військових. Місцеві за звичкою заходять на закупи і здивовано озираються –  всередині будівля змінилася до невпізнаваності.

Питають, куди переїхали продавці, і поки їм розповідаємо, пропонуємо випити кави. Люди ще мало про нас знають, – розповідає співзасновниця “Простору хоробрих” та виконавча директорка благодійного фонду “Полк Святослава Хороброго” Яна Пшеніцина.

Яна Пшеніцина

Від продажу футболок до відкриття волонтерського простору

Волонтерка розповідає, що перший її досвід соціального підприємництва – продаж футболок із символікою фонду. У квітні 2023 року Яну Пшеніцину запросили бути керівницею благодійного фонду “Полк Святослава Хороброго”. Тоді кількість донатів на ЗСУ почала падати. Волонтери, які на той час тільки виходили у публічний простір, вигадали ідею, як заявити про себе та залучити гроші на потреби спецпризначенців:

Продавали футболки через інтернет, на ярмарках волонтерських крафтових виробів. Тоді вдалося залучити більше 45 тисяч гривень для допомоги ЗСУ. Наші футболки є в Австралії, Африці, Італії, Німеччині.

Яна Пшеніцина ще до повномасштабного вторгнення росіян планувала відкрити екокав’ярню. Проходила курси, бізнес-тренінги. Під час воєнного стану ця ідея трансформувалася у відкриття соціальної кав’ярні для допомоги військовим. За час реалізації проєкту він масштабувався у повноцінний волонтерський простір із дронарнею, зоною для проведення тренінгів та майстер-класів, дитячою кімнатою. 

дитяча кімната у "Просторі Хоробрих"

Я познайомилася з дружиною загиблого військового Максима Пастухова Валентиною. Вона активно допомагала ЗСУ і зацікавилася цією ідеєю. Окрім того, вона хотіла створити простір, де дружини загиблих військових могли б спілкуватися, а їхні діти - проводити час.

Жінки почали шукати приміщення, щоб реалізувати в життя свої ідеї. В центрі Кропивницького оренда дороговартісна. На ремонт грошей не вистачало, тому все робили власними силами: 

Знаєте, чому ця стінка блакитного кольору? Бо у Валі після ремонту залишилася фарба. Не пропадати ж їй. Пофарбували. 

Кав'ярня Хоробрих у Кропивницькому

Яна Пшеніцина каже, що це була ризикована ініціатива, проте вони почали шукати підтримки та розширювати ідею. Звернулися до громадської організації “Асоціації самоорганізації населення” (у них саме стартувала програма підтримки соціального підприємництва). 

Пройшли навчання та за грантові гроші купили столи зі стільцями, полички, стільницю на барну стійку.

Соціальна кав'ярня у Кропивницькому

До речі, барну стійку облаштували з ящиків з-під набоїв, які передали військові, – це дозволило зекономити гроші, а дизайн підкреслив мету відкриття кав’ярні.

Волонтерки почали подавати заявки на грантові програми, також їх підтримали місцеві підприємці. Чоловік, на ім’я Олександр, який раніше сам хотів відкрити кав’ярню, дав у безкоштовне користування кавомашину. Благодійний фонд “Мрія”, який опікується сім’ями загиблих військових, допоміг відкрити простір для дітей. Тут малеча може гратися, дивитися мультфільми. Згодом волонтери планують найняти адміністраторку, яка буде проводити час із дітьми.

Яна Пшеніцина розповідає, що надалі планують засклити вхід до кав’ярні та відгородити її від волонтерського простору. Також хочуть облаштувати школу блогінгу для дітей та підлітків. Все це планують зробити за грантові гроші. 

простір Хоробрих у Кропивницькому

Соціальна кав’ярня. Як це працює? 

Соціальна кав’ярня у Кропивницькому відкрилася місяць тому. 80% доходу Яна Пшеніцина планує спрямовувати на допомогу військовим, ще 20% – на виплату заробітних плат та розвиток бізнесу. Волонтерка розповіла, що наразі у “Каві хоробрих” працює двоє працівників:

Звісно, ми не можемо конкурувати з великими кав’ярнями у плані заробітної плати. Нашим працівникам 16 та 18 років. Вони мріяли стати баристами, тож тут мають змогу здобути досвід.

жінка робить каву

Яна Пшеніцина зазначає, що зараз про прибутки говорити зарано. Гроші, отримані від роботи кав’ярні, йдуть на оплату заробітних плат, комунальні платежі, податки: 

Я не нараховую заробітну плату собі, до прикладу. Бухгалтерські справи також ведуть знайомі на волонтерських засадах. 

Ціни у кав’ярні доволі демократичні. Яна Пшеніцина каже, що вони зараз підбирають асортимент – продають хот-доги, печиво ручної роботи, еклери, додали в асортимент воду та морозиво. 

Зараз відвідувачів небагато, в основному – це люди, які дізналися про “Каву хоробрих” з соцмереж або ЗМІ, а також ті, хто приходить на заходи до простору, купують каву або солодощі. 

Яна Пшеніцина волонтерка

У просторі обладнали міні-крамничку крафтових виробів. На поличках можна побачити футболки від кропивницького бренду Charwish та активістки Наталії Балаклеєнко, сухі супи та борщі, прикраси ручної роботи, книги “Смачна Кропивниччина” від етнолабораторії “Баба Єлька” та багато іншого. Волонтери приймають вироби під реалізацію від місцевих виробників та ставлять невелику націнку, вартість товару віддають виробникам, а прибуток від продажу спрямовують на благодійність. 

крамничка крафтових виробів

Незабаром “Простір Хоробрих” стане частиною екскурсійного маршруту Кропивницьким, тож волонтери говорять, що люди зможуть не лише випити кави, а й придбати сувенірну продукцію з символікою міста. Це сприятиме популяризації простору. 

футболки ручної роботи

Окрім того, у просторі відкрили дронарню, де за символічний донат у 150 гривень дорослих та дітей вчать керувати дронами: 

Нещодавно зателефонував чоловік, який хотів навчитися управляти дронами, він планує стати військовим. Для дорослих проводимо повноцінне навчання – спочатку на симуляторах, потім польові виїзди.

дронарня у Кропивницькому

Соціальне підприємництво на Кіровоградщині 

На Кіровоградщині розвинена потужна мережа волонтерських центрів, які займаються соціальним підприємництвом. Це вирізняє регіон серед інших областей. Волонтери та волонтерки виготовляють різні товари, які можуть придбати всі охочі – від енергетичних батончиків до військової амуніції. Прибуток спрямовують на допомогу військовим, мешканцям деокуповних територій, підтримку виробництва. У грудні 2023 року в обласному краєзнавчому музеї відкрилася виставка волонтерського крафту. На ній представили продукцію 18 волонтерських організацій із 12 громад Кіровоградщини. Окрім того, волонтери постійно проводять крафтові ярмарки, де всі охочі можуть придбати їхню продукцію і тим самим допомогти війську.

виставка волотерського крафту

Підтримкою та адвокацією соціальних бізнесів у громадах області займається регіональне представництво Всеукраїнської громадської організації “Асоціація сприяння самоорганізації населення”. 

Її керівниця Алла Волошина говорить, що проєкт “Простір хоробрих” і соціальна кав’ярня, як її невід’ємна частина, – приклад сміливого та дієвого проєкту. 

Ми надали грантову підтримку на закупівлю обладнання та проводили консультування. В цей проєкт Яна вклала багато душі, менеджменту та добрих цілей, тому він приречений на успіх.

В українському законодавстві соціальне підприємництво не має правового визначення, тому зараз громадські активісти намагаються унормувати цей процес та сформувати прозорий механізм роботи: 

Чому цей підприємець соціальний, а інший – ні. 

Алла Волошина

“Асоціація сприяння самоорганізації населення” допомагає волонтерським центрам та громадським організаціям розвинути соціальне підприємництво – надає консультаційні та адвокаційні послуги, грантову підтримку, а також працює з органами місцевого самоврядування в плані ухвалення програми підтримки соціального підприємництва на місцях та ухвалення процедури соціального замовлення. Наразі одна громада в області вже затвердила таку програму, три знаходяться на шляху її ухвалення. 

Яна Пшеніцина зараз здобуває необхідний досвід та навички. У майбутньому хоче відкрити ще одну соціальну кав’ярню у Кропивницькому: 

Нехай це буде невеличкий заклад десь у спальному мікрорайоні міста, але у нас вже буде мережа соціальних кав’ярень.

Яна Пшеніцина, волонтерка з Кропивницького

Читайте також: Волонтери з Кропивницького збирають пластикові кришечки та електронні сигарети й перетворюють їх на донати для ЗСУ. Розповідаємо, як це працює

Редакторка Ольга Зима


Головне сьогодні