Нині бути енергонезалежним бізнесом – не забаганка чи недосяжна мрія, а вимога часу. Одним з ефективних рішень у цьому напрямку є встановлення сонячної електростанції, бо це економія, ефективність і автономність. Питання власної генерації актуальне для аграріїв з різних регіонів країни, в тому числі, з Кіровоградської області. До прикладу, у квітні молочно-товарний комплекс "Петриківське молоко", який працює у селищі Нова Прага, обладнав сонячну електростанцію (СЕС) потужністю 1 Мвт. Її під ключ встановила компанія YASNO. І це вже дало результат: на електроенергії підприємство заощаджує до 50% витрат, розповів комерційний директор Павло Фесюк. Детальніше про процес встановлення сонячних панелей, період окупності і строки експлуатації розповідаємо у цьому матеріалі.

Автономна молочна ферма: як це реалізував комплекс "Петриківське молоко"

Павло Фесюк розповів, що комплекс побудували у 2012 році, він нараховує 2,5 тисячі корів. Нині компанія виробляє 60 тонн молока на добу і є найбільшою в Україні, де знаходиться така кількість завезених з-за кордону корів молочної породи. Тварини мають вільний доступ до води і корму, для них створили спеціальний мікроклімат, влітку працюють вентилятори, щоб запобігти тепловому стресу. Щороку умови перебування тварин у комплексі покращують та шукають сучасні технологічні рішення.

Однією з головних причин встановлення власної сонячної електростанції стало здорожчання електроенергії.

"Чим більше сонця, тим більше виробляється електроенергії. Ідеальна схема – коли генерація співпадає зі споживанням. У нас так і виходить: споживання електроенергії на фермі практично відповідає тому мегавату, який стоїть на покрівлі", – розповідає Павло Фесюк.

ферма "Петриківське молоко" у Новій Празі

Сонячні панелі на покрівлі – ефективно і економно

Комплекс "Петриківське молоко" шукав надійного підрядника, який зробить усе під ключ – від розробки проєкту, монтажу обладнання та запуску електростанції до комплексного сервісного обслуговування протягом усього часу роботи установки. З-поміж учасників, які взяли участь у тендері, обрали компанію YASNO.

"Професійність, швидкість і вартість – головні переваги YASNO", – каже Павло Фесюк.

Сонячні панелі розмістили на даху комплексу.

сонячна станція від YASNO на виробництві молока

Розмір однієї сонячної панелі – орієнтовно два квадратних метри. Для виробництва одного кіловата електроенергії в середньому потрібно 5-6 квадратних метрів покрівлі. Менеджерка YASNO Оксана Гуцал розповіла, що ідеальним матеріалом для кріплення фотомодулів є профнастил або сендвіч-панелі. А ще у порівнянні з наземним встановленням, вартість панелей на даху значно менша.

"Спочатку ми встановлюємо панелі, потім монтуємо супутнє обладнання – кабельні траси, точки підключення. Останню можна облаштувати в електрощитах, які встановлюються біля об’єкта споживання, або в трансформаторній підстанції, яка є на території замовника", – пояснює менеджерка.

Усі деталі узгоджують із замовником. До прикладу, на комплексі "Петриківське молоко" не було підходящого місця для монтажу інверторів, до яких через кабелі підключаються фотопанелі. Тому на одній з будівель виробництва змонтували стіну, на якій закріпили необхідне обладнання.

Менеджерка YASNO Оксана Гуцал

Оксана Гуцал також додала, що будівельні роботи в середньому тривають протягом кількох тижнів. Згідно техніки безпеки вони призупиняються під час дощу і повітряної тривоги, а взимку – під час ожеледиці і снігопадів.

Як відбувається проєктування станції

Оксана Гуцал пояснила, що на етапі проєктування генеруючої установки фахівці YASNO аналізують низку показників діяльності підприємства, серед яких:

  • щоденне і щогодинне споживання електроенергії;
  • період доби, у який споживання є найактивнішим;
  • потужності підприємства;
  • особливості місцерозташування об’єкта тощо.

Вивчивши ці й інші фактори, спеціалісти розраховують потужність станції, яку можна встановити на підприємстві.

"Європа, Америка і Китай активно переходять на сонячну енергетику, бо це економічно вигідно та має швидку окупність. Якщо більшість аграріїв в Україні встановлять сонячні електростанції, навантаження на енергосистему країни зменшиться і завдяки цьому вдасться уникнути тривалих відключень електроенергії", – вважає менеджерка.

Види сонячних електростанцій

При дотриманні умов експлуатації генеруюча установка може працювати та перетворювати сонячну енергію в електричну не менше 25 років. Існують три основні типи СЕС, які відрізняються комплектацією, принципом дії та вартістю:

  • Автономна СЕС – підійде споживачам, які прагнуть бути максимально енергонезалежними. Така установка генерує електроенергію для поточного споживання, а надлишковий обсяг накопичує в акумуляторних батареях. Він може бути використаний, коли станція не працює, наприклад, вночі.
  • Мережева СЕС – у світлий час доби виробляє електроенергію, яка одразу ж використовується на живлення будинку чи підприємства. Станція не оснащена акумулятором, а для її роботи потрібне підключення до загальної електромережі. Якщо генерація електроенергії перевищує споживання, надлишкові кіловат∙години можуть бути продані за "зеленим" тарифом (тільки для побутових споживачів) чи механізмом самовиробництва.
  • Гібридна СЕС – поєднує в собі функції автономної та мережевої СЕС. Вона здатна виробляти електроенергію для поточного споживання, накопичувати її в акумуляторних батареях та продавати надлишковий обсяг в мережу.

Скільки коштує встановлення СЕС та через який термін вона окупиться

Генеральний директор YASNO Сергій Коваленко каже, що вкладені у проєкт кошти вартують результату: від першого дня встановлення сонячних панелей підприємство споживає менше електроенергії з мережі і, відповідно, менше сплачує за електрику. Своїм прикладом це доводить робота комплексу "Петриківське молоко" після того, як там встановили сонячну електростанцію.

"Падіння попиту на СЕС було у 2022-му, коли почалася повномасштабна війна. Нині попит вийшов на довоєнний рівень і продовжує зростати. На жаль, повномасштабне вторгнення стало рушієм, який диктує правила щодо важливості енергонезалежності і автономності через масовані обстріли росіян", – розповідає Сергій Коваленко.

Кінцева вартість СЕС залежить від типу установки (автономна, гібридна, мережева), кількості фотомодулей, місця будівництва й технічних особливостей об’єкта. Чим потужніша станція, тим більше електроенергії вона вироблятиме, але й дорожче коштуватиме. Станція окупиться в середньому за 3–5 років, а за умови продажу надлишкових обсягів – від 2 років. Скоротити період окупності можна, скориставшись кредитними програмами на встановлення сонячної електростанції, які пропонують українські банки.

"Для клієнта це вигідно, бо він одразу не вкладає усі гроші", – каже гендиректор YASNO.

Сонячна енергетика нині активно розвивається. Це підтверджує статистика: у квітні вся вітрова і сонячна генерація в Україні складала 10% від усієї генерації, що є в країні, а це означає, що попит споживачів – побутовий і промисловий, – на ці види енергетики зростає.

Обрахувати орієнтовну вартість встановлення сонячної станції можна самостійно, скориставшись сервісом YASNO на їхньому офіційному сайті.

Реклама

Останні новини