На байдарках по Інгулу: в Кропивницькому розвивають водний туризм (ФОТО)

  • Ольга Зима
  • watch_later 1 червня 2020, 13:05

Насолодитися мальовничою природою в центральній частині Кропивницького, відпочити в приємній компанії й послухати цікаві історії, познайомитися з водним туризмом і навчитися керувати байдаркою під керівництвом досвідчених інструкторів. Так-так! Це не картинка з красивого фільму - усе вище перераховане вже є в обласному центрі та доступне кожному містянину. Ініціаторами такого виду відпочинку стали Євген і Дмитро Савранські, які започаткували проект «KropRiverTour».

На екскурсію з професійним інструктором

Євген Савранський розповідає, що ідея виникла не раптово, адже вони з братом уже 13 років займаються водним туризмом та мають як досвід сплавів різними річками України, так і досвід організації такого виду дозвілля. До того ж Євген має посвідчення інструктора з водного туризму.

Пан Євген розповідає, що вперше сплав Інгулом вони провели з другом із Києва, який 6 років займається цією справою в столиці, проте через карантин тривалий час перебував у Кропивницькому. Спочатку чоловіки дослідили річне русло, проїхалися вздовж маршруту велосипедами та оцінили, наскільки реальною є їхня задумка. Коли переконалися, що теоретично це можливо, вирішили, що варто спробувати пройти Інгул на байдарці.

18 квітня ми взяли нашу байдарку, зібрали її біля греблі по вулиці Київській і вирішили пройти руслом Інгулу аж до об'їзної дороги за Завадівкою. Маршрут виявився нескладним і досить цікавим.

Перша його частина пролягала до вулиці Михайлівської через частину центральної набережної, яка в бетоні. Потім перенесли байдарку через греблю, поставивши її в річку вже у природньому  руслі. Тут відкривалися неймовірні краєвиди: багато природи, гарна флора, фауна і ніякого бетону.

Цим природнім руслом ми пройшли мікрорайон Пивзаводу, до селища Гірничого і далі - за Завадівку.

Загальний маршрут склав майже 10 км.

Саме після побаченого виникла ідея розвивати водний туризм у місті, адже тут є неймовірно красиві місця та чудовий ресурс для рекреації. А цим абсолютно ніхто не займається. Так ми створили «Kroprivertour», – продовжує Євген. – Наразі це лише спроби, ми відслідковуємо реакції людей, наскільки їм це цікаво, та працюємо над удосконаленням проекту. Адже такого в нашому місті ніхто не проводив - немає традицій проведення сплавів і такого дозвілля.


Тур вихідного дня

Нині брати організовують екскурсійні сплави у вихідні дні, так як мають ще основну роботу. Та зауважують, що людям теж так зручніше.

Оскільки сплавів відбувається всього кілька на тиждень, спробували їх уже близько 25 бажаючих. А зараз арсенал спорядження поповнився: чоловіки придбали ще одну байдарку. Вона абсолютно нова, тож подорожі будуть ще більш комфортними та зручними.

Екскурсія пролягає Інгулом у центральній частині міста. Протяжність близько 3,5 км: від греблі по вулиці Київській до греблі по вулиці Михайлівській (фактично від Нової Балашівки до спортивної школи).

У цій справі завдання – не лише попрацювати веслом. Ще ми розповідаємо про історію міста та річку. Хочемо давати більше інформації, щоб люди більше дізнавалися, де вони живуть, з чим пов'язаний той чи інший куточок, оповідаємо історії тих же гребель: як вони будувалися, навіщо й коли, про русло Інгулу, яке змінювали люди в центральній частині. Насправді, людям це дуже цікаво, і ми хочемо максимально доносити цю інформацію, – ділиться спостереженнями Євген.

Поки що цей вид туризму ініціатори особливо не афішують. Переважно працює "сарафанне радіо": люди через друзів, знайомих рекомендують, і таким чином охочі приходять.

Нещодавно спробувала водний туризм і заступниця голови обласної державної адміністрації Тетяна Волинець. Вона поділилася з нами своїми враженнями:

Нещодавно мала чудову нагоду побачити Кропивницький з води. Від такої незвичайної екскурсії отримала неймовірні враження. Однозначно подорожі Інгулом можуть стати саме тією унікальною атракцією, яка вирізнятиме наше місто з-поміж інших обласних центрів. Тож подорожі Інгулом мають бути популярними. Більш того, за умови залучення яскравого екскурсійного супроводу такі маршрути можуть бути прибутковими для організаторів. І ще одна перевага сплавляння на байдарках стосується екологічної складової. Організація туристичних водних маршрутів може дати поштовх місцевій владі розчистити русло річки та привести до ладу узбережжя.


Перспективи та досліджені маршрути

На даний час брати вже відкрили 5 маршрутів. Один із них загальною протяжністю майже 10 км: від вулиці Київської до кільцевої дороги за мікрорайоном Завадівка.

Євген додає:

Ми із братом та кількома хорошими знайомими дослідили Лелеківське водосховище: від Миколаївського пляжу пройшли аж до вулиці Кільцевої у вершину, де Інгул із півночі йде безпосередньо течією. Там велика водна акваторія, багато птахів, тварин, неймовірно живописна природа. Це теж один із перспективних напрямків, де можна проводити екскурсії.

Також ініціатори проекту дослідили акваторію річки Сугоклія в межах парку Перемоги. Вони пройшли на каяках русло річки Сугоклія від греблі в парку Перемоги й до його впадіння в річку Інгул за селищем Гірничим.

На жаль, цим маршрутом зараз ходити нереально, тому що там засмічено, а саме русло неглибоке й вузьке. Але в перспективі (якщо його почистити!) теж можна проводити цікаві екскурсії.

У планах на майбутнє є 5-6 маршрутів, якими можна безпечно водити людей. Але на сьогодні ми поки що беремо лише один з них, який показуємо. Адже для того, щоб рухатися далі, потрібні навички веслування. Поки що започатковуємо короткий маршрут, у перспективі, якщо людям буде цікаво, розвиватимемо інші.


Екоакції від братів

Водний туризм – не єдина складова проекту «Kroprivertour». Брати проводять також екоакції з прибирання річок Інгул, Сугоклія та озера Копань.

Екоакція - це не одноразова подія. Ми хочемо, щоб річки в межах міста були чистими. І один із напрямків діяльності «Kroprivertour» - очищення річок на волонтерських засадах. Ми вже залучили багато людей, і є ті, хто сам звертається із пропозицією допомоги. Уже маємо одну проведену акцію з розчистки річки Інгул, дві екоакції на озері Копань, плануємо розвивати цей напрям і в майбутньому.

Відкрию секрет: зараз я пишу проект для Британської Ради за програмою "Активні громадяни" на проведення екопроекту по Інгулу, озеру Копань і річці Сугоклія. Тобто реалізація нашого проекту всі водойми, які є в межах міста, зробить максимально чистішими.

Євген ділиться, що до таких акцій уже не вперше долучаються місцеві підприємці, які живуть біля водойми й теж хочуть, щоб їх акваторії та береги стали чистішими. Також ініціатори налагоджують співпрацю з комунальними службами, які теж допомагають.

Такі заходи планується проводити періодично:

У майбутньому ми будемо анонсувати кожну екоакцію для того, щоб залучати людей. Якщо наш проект підтримає Британська рада, то ми однозначно станемо запрошувати ще більше учасників. Якщо ж ні, то все одно не залишимо справу. Ми чітко усвідомлюємо, що це наша соціальна відповідальність перед містом та людьми, які тут живуть.

Як взяти участь у сплавах?

Слідкуйте за подіями та анонсами на сторінці «Kroprivertour» у Facebook, Instagram. Пишіть особисті повідомлення й телефонуйте за номером: (099) 027-20-04.


Варто додати, що Євген та Дмитро Савранські є власниками сервісу доставки їжі в Кропивницькому MixFood та наразі активно його розвивають. Тож усі акції, які проводитиме «Kroprivertour», обов’язково буде підтримувати спільнота MixFood.


Читайте також: Посткарантинна відпустка: як і де зможуть відпочити влітку мешканці Кіровоградщини (ФОТО)

Читайте також: Допомога безпритульним: які виклики постали перед кропивницькими благодійниками через карантин