Вперше за 36 років ремонтують колишню амбулаторію в селі Оситняжка на Кіровоградщині. Нині там мешкають постраждалі внаслідок війни. У місцевому бюджеті грошей на ремонти не було, тож допомогли міжнародні фонди. Як тривають роботи, бачили журналісти Точки доступу.
Алла Гречна – з Костянтинівки. Сподівалася перечекати війну вдома, та ворожий снаряд прилетів просто у двір. Жінку поранило. У тілі й нині два уламки.
![Багатодітна матір](/media/uploads/2023/12/11/2023_12_05_krop_ambulatoriiamp4_snapshot_1905000.jpg)
Додому почало прилітати, почали за дітей турбуватися. Не так за себе, як за дітей. Тому зібралися, поїхали. Перший раз виїхали у вересні, потім повернулися, начебто тихо. 16 лютого прилетіло до мене у двір і в ніч ми виїхали.
![Багатодітна сім'я](/media/uploads/2023/12/11/2023_12_05_krop_ambulatoriiamp4_snapshot_2019000.jpg)
Волонтери допомогли потрапити на Кіровоградщину. Вже тут Алла зрозуміла, що знову при надії. Із подивом майбутні батьки дізналися, що чекають двійню.
Єгор у мене – вісім років, Максим – три роки, він зараз у садочку, і Даня з Оксанкою – по три місяці.
![Малюнки](/media/uploads/2023/12/11/2023_12_05_krop_ambulatoriiamp4_snapshot_2155000.jpg)
Сім’я знайшла прихисток в Оситняжці Кропивницького району. Тут гуртове житло для переселенців облаштували у колишній амбулаторії. Додому хочеться, ділиться жінка, але поки там занадто небезпечно. Тож поки налагодили побут у двох кімнатах гуртожитку.
![Дитячі іграшки](/media/uploads/2023/12/11/2023_12_05_krop_ambulatoriiamp4_snapshot_2225000.jpg)
Погано, ще погано. Там в нас лишився чоловіка батько, моя мама загинула 6 вересня, а 7-го я народила, екстрено зробили розтин. У Костянтинівці був приліт на базар, там була в той момент моя мама і її вбило. Мене поклали на підтримку. Тільки поговорила з мамою, пів години – вже дізналася, що її нема.
![Війна](/media/uploads/2023/12/11/2023_12_05_krop_ambulatoriiamp4_snapshot_2144000.jpg)
Будівлю, де мешкає багатодітна родина, не ремонтували 36 років. У будинку дірявий дах і холодні стіни, тож на стінах з’явилася пліснява, – розповідає староста Оситнязького старостинського округу Іван Перов.
![Пліснява](/media/uploads/2023/12/11/2023_12_05_krop_ambulatoriiamp4_snapshot_1444000.jpg)
![Староста](/media/uploads/2023/12/11/2023_12_05_krop_ambulatoriiamp4_snapshot_1011000.jpg)
Цегла силікатна, погано тримає температуру, та і дах дуже великий, тут бетонне перекриття. Коли люди почали жити, тут пішла більше сирість, у кімнатах прохолодно, тому що старе приміщення.
![Коридор](/media/uploads/2023/12/11/2023_12_05_krop_ambulatoriiamp4_snapshot_1303000.jpg)
Аби людям було тепло і комфортно, взялися за ремонти. У ремонтній бригаді – Олександр Корнієнко. Він і сам переселенець з Синельниківського району Дніпропетровської області. На Кіровоградщину переїхав з мамою, з хворою дружиною і дітьми.
![Переселенець](/media/uploads/2023/12/11/2023_12_05_krop_ambulatoriiamp4_snapshot_0259000.jpg)
Чоловік розповідає, що за професією – будівельник. Радіє, пощастило, що швидко знайшов роботу на новому місці.
Моє пгт знаходиться в 30-ти кілометровій зоні, якби – двоє діток і хотілося б, щоб вони цього не бачили, були подалі від цих всіх воєнних дій. Займаємося утепленням, утепляємо для таких самих людей, як я – робимо гарну справу.
![Будівельник](/media/uploads/2023/12/11/2023_12_05_krop_ambulatoriiamp4_snapshot_0051696-2.jpg)
На ремонт двоповерхової будівлі у місцевому бюджеті грошей не було. Допомогти відгукнулися міжнародні фонди. А саме: благодійний фонд "Збережемо українців" за підтримки гуманітарного фонду United Humanitarian Fund та за партнерства з неурядовою французькою організацією Acted Ukraine.
![Гуртожиток для ВПО](/media/uploads/2023/12/11/2023_12_05_krop_ambulatoriiamp4_snapshot_2704000.jpg)
На даний момент проводиться монтаж покрівлі й утеплення фасаду по другому поверху. Тобто ми демонтували стару покрівлю і зараз вже монтуємо нову. Чому саме в цьому осередку? Бо ми проводили моніторинг саме по місцях компактного проживання, що знаходяться на території Кіровоградської області, і вирішили, що саме в цьому гуртовому житлі, в якому проживає більше 30 людей, ця допомога буде необхідна, – каже директор благодійного фонду "Збережемо українців" Андрій Сєдов.
![Благодійний фонд](/media/uploads/2023/12/11/2023_12_05_krop_ambulatoriiamp4_snapshot_2352000.jpg)
До лютого тут планують закінчити з утепленням стін й заміною даху. А з весни робитимуть ремонт у приміщенні, мінятимуть проводку. Наводитимуть лад в спільній оселі в тому числі мешканці. Суміші й матеріали вже придбали.
![Гуртове житло](/media/uploads/2023/12/11/2023_12_05_krop_ambulatoriiamp4_snapshot_1337000.jpg)
У даній ситуації виграють, фактично, як мешканці цього компактного місця проживання, так і орган місцевого самоврядування. Оскільки, ми сподіваємося, що війна буде не дуже тривалою, наші ЗСУ і Україна все ж таки переможуть. Люди або знайдуть собі інші можливості для проживання або ж повернуться до своїх домівок, а приміщення залишиться і вже буде відремонтоване, – коментує голова Великосеверинівської сільської ради Сергій Левченко.
![Очільник сільради](/media/uploads/2023/12/11/2023_12_05_krop_ambulatoriiamp4_snapshot_0822000.jpg)
Загалом на території Великосеверинівської сільради мешкають близько 250 переселенців. Вони проживають в декількох населених пунктах: у Созонівці, Підгайцях, Великій Северинці та Оситняжці. Місце компактного проживання – лише одне.
![Житло](/media/uploads/2023/12/11/2023_12_05_krop_ambulatoriiamp4_snapshot_2559000.jpg)
Представники влади розповідають, що із розселенням людей є певні проблеми. Не завжди вдається домовитися про проживання в будинку українців із небезпечних територій з власниками приватних домоволодінь.
Нині у колишній амбулаторії в Оситняжці в 14 кімнатах мешкають 35 людей. Це і діти, і дорослі, і люди похилого віку. Це здебільшого жителі Донеччини. Проживання у гуртожитку безплатне та безстрокове.
Читайте також: Місцевий бюджет та гроші міжнародних партнерів: як на Кіровоградщині відновлюють пошкоджені росіянами будівлі