На заслужений відпочинок: як підтвердити трудовий стаж та отримати пенсію

 • Редакція Точки Доступу
 • watch_later 18 серпня 2017, 19:45

 • visibility 1001 перегляд

У 2000 році Пенсійний фонд України ввів персоніфікований облік відомостей про застрахованих осіб. До цього рішення трудовий стаж підтверджувала трудова книжка. Однак, її відсутність, як і відсутність в ній або неточність даних – поширена в Україні проблема. Юрист Всеукраїнського благодійного фонду "Горєніє" Світлана Гаврилюк розповіла Точці доступу про те, що робити в таких випадках, щоб підтвердити трудовий стаж.

#1

Трудовий стаж

При відсутності трудової книжки, а також коли в ній відсутні необхідні записи або містяться помилки, для підтвердження трудового стажу приймаються:

 • довідки-підтвердження, що людина працювала на підприємстві в конкретний період;
 • виписки з наказів про прийом на роботу і звільнення;
 • особові рахунки і відомості про видачу зарплати;
 • посвідчення співробітника підприємства;
 • характеристики з місця роботи, що підтверджують факт працевлаштування;
 • письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання,
 • інші документи, що містять відомості про періоди роботи.

Трудовий стаж можна встановити на підставі й інших документів, виданих архівними установами. Їх перелік архівних можна знайти тут.

#2

Стаж під час навчання

Стаж у вищих навчальних і професійних навчально-виховних закладах, закладах підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, а також стаж підготовки в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі підтверджується:

 • дипломами;
 • посвідченнями;
 • свідченнями;
 • довідками та іншими документами, які видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання.

При відсутності таких відомостей приймаються довідки про тривалість навчання в закладі у відповідні роки за умови, що в документах є дані про закінчення повного навчального періоду або окремих його етапів.

#3

Тимчасова непрацездатність

Якщо вона почалася в період роботи, її тривалість встановлюється за довідками, виданими за місцем працевлаштування.

Час догляду за інвалідом I групи, дитиною-інвалідом віком до 16 років, а також пенсіонером, який, за висновком медичного закладу, потребує постійного догляду, встановлюється на підставі:

 • акта обстеження фактичних обставин догляду. Він складається органами Пенсійного фонду України на підставі відомостей житлово-експлуатаційних або інших організацій за місцем проживання або реєстрації, сільських, селищних рад, опитування осіб, за якими здійснюється догляд та їх сусідів;
 • документів, що засвідчують час перебування на інвалідності (для інвалідів I групи і дітей-інвалідів) і вік (для престарілих і дітей-інвалідів).
#4

Відсутність документованих доказів

Іноді трапляються ситуації, коли документи неможливо отримати через військові дії, стихійні лиха, аварії, катастрофи та інші надзвичайні ситуації. Перешкодами також можуть стати ліквідація підприємства або відсутність архівних даних з інших причин. В такому випадку трудовий стаж встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які спільно працювали із заявником на одному підприємстві або в одній системі. Вони повинні мати документи, що доводять їх роботу в період, на який вони підтверджують роботу заявника. Встановленим вважається термін, який підтвердили не менше двох свідків.

#5

Оформлення документів

Документи, які підтверджують трудову діяльність, потребують підпису посадової особи та засвідчення печаткою (при її наявності). У випадках, коли в документі про стаж вказані лише роки без зазначення точних дат, такою слід вважати 1 липня відповідного року. Якщо не вказано число місяця, ним вважається 15-те. Якщо ПІБ, зазначені в документі, не збігаються з ПІБ у паспорті або свідоцтві про народження заявника, факт приналежності цього документа можна встановити в суді.

#6

Важливо! 

Будь-який документ, виданий на тимчасово окупованій території і тимчасово непідконтрольною території України, є недійсним і не призводить до правових наслідків. В такому випадку підтверджувати факт трудової діяльності необхідно в суді.

Читайте також: Як змусити роботодавця повернути борги по зарплатні (ІНСТРУКЦІЯ)