Народити в Кропивницькому під час карантину: про партнерські пологи та медреформу

  • Ольга Зима
  • watch_later 5 травня 2020, 12:40

Запровадження карантину в Україні внесло свої корективи та змінило плани. Комусь довелося відмовитися від звичних речей та поїздок, комусь від планових операцій та походів до стоматолога. Проте перенести пологи в цей час точно не вийде.

Точка доступу поспілкувалася з породіллею, якій довелося народжувати в умовах карантину, а також із головною лікаркою міського пологового будинку Людмилою Романів, та поцікавилася, в яких умовах зараз проходять пологи в Кропивницькому, чи запрацював другий етап медреформи в медичному закладі та за що доведеться платити пацієнтам.


Головне, аби дитя було здоровим

Кропивничанка Інна Косова народжувала в перинатальному центрі ІІ рівня, що на Новомиколаївці. На пологи довелося їхати саме тоді, коли більшість навіть у магазин остерігалася виходити.

Пані Інна розповідає, що народжувати приїхала разом із чоловіком. Дізналася заздалегідь, що партнерські пологи не скасували, тож були підготовленими. Проте зазначає, що майбутньому татові дозволяють перебувати лише під час пологів, або залишитися в медзакладі на весь період аж до виписки. Якщо ж він покинув стіни закладу, то назад уже не пускають.

Рішення про те, що народжуватиму з чоловіком, прийняла ще на початкових термінах вагітності. Це колосальна підтримка, яка мені дуже потрібна в цей час. Ми вирішили зустріти нашу доньку разом, - говорить жінка.

Новоспечена мама розповідає, що коли почалися перейми, зібрали всі необхідні речі та своєю автівкою поїхали в пологовий будинок. До приймального відділення пускали по черзі: спочатку – породіллю, потім – чоловіка. Доки Інна заповнювала документи, медсестра вже надавала все необхідне – термометр для вимірювання температури тіла та антисептики. Чоловікові, який зайшов пізніше, теж потрібно повністю перевдягнутися, всі речі перекласти в інші пакети та обробити все санітайзером. Із засобами захисту тут також усе суворо: весь персонал обов’язково в рукавичках та масках.

Завчасно з персональним лікарем подружжя не домовлялося, як часто це практикують сім’ї. Молода матуся говорить, що народжує так уже вдруге:

Другий раз переконуюся, що народити без домовленостей можливо. І ставлення від цього зі сторони персоналу не гірше.

Проте розповідає, що часто чула нарікання від медперсоналу про низькі заробітні плати і що на 3700 грн прожити важко.

Відвідувати породіллю під час карантину суворо заборонено, проте передавати необхідні речі та їжу дозволяється.

Жодних благодійних внесків подружжя не сплачувало. Хоча, як згадує Інна, 5 років тому, при перших пологах, платили добровільний внесок у сумі 1350 грн:

Звичайно, добровільні подяки за здорових маму й донечку можуть бути. Проте платити офіційні внески в касу ніхто не вимагав. Головне, аби дитя було здоровим.

Фото ілюстративне, з відкритих джерел


Партнерські пологи з обмеженнями

Головна лікарка закладу Людмила Романів розповіла, що в період карантину партнерські пологи не скасовували, проте запровадили кілька обмежень:

По всьому світу партнерські пологи не заборонені, проте обмежені. Якщо на партнерських пологах зазвичай можуть бути присутніми два члени сім'ї, то під час карантину – лише один. Він поступає разом із породіллею на пологи, і виходить потім разом із нею, не покидаючи стіни палати до виписки.

Людмила Павлівна розповідає, що в зв’язку з епідеміологічною ситуацією в країні, останнім часом консультації з гінекологами та дільничними акушерками проходять здебільшого в телефонному режимі чи онлайн. Також із жінками медики проводять бесіди з приводу можливого інфікування коронавірусом:

Наприклад, у мене на обліку стоїть багато жінок. Ми з ними спілкуємося в зручних для них соцмережах. Вони пишуть, телефонують, я їм відписую, попереджаю, щоб нікуди не виходили, ні з ким не спілкувалися та нікого не пускали до себе додому. Всі ці обмеження ми обговорюємо при кожному можливому контакті з кожною пацієнткою.

Людмила Романів додає, що вагітних жінок, чоловіки яких поверталися з-за кордону, одразу забирали до пологового будинку на самоізоляцію. Це робилося з метою убезпечити майбутніх мам від контактів з чоловіком чи рідними.

Усі жінки переживають за свою вагітність і з розумінням до цього ставляться. Так, їм було важко без чоловіка, не бачити його місяць, але все це задля безпеки жінок, їхніх дітей та персоналу медзакладу. Адже персонал так само може інфікуватися. Достатньо однієї інфікованої людини, щоб наразити на небезпеку усіх.

Головна лікарка коментує, що всіх жінок, які поступають до приймального відділення з найменшими проявами вірусної інфекції, обов’язково обстежують та проводять експрес-тестування.

Навіть якщо експрес-тест негативний, у нас є вільне ізольоване відділення, де знаходяться жінки з симптомами простудного захворювання (наголошую: не COVID-19!). Вони знаходяться там до встановлення діагнозу. За цей період таких жінок, на щастя, у нас було небагато.

Персонал приймального відділення захищений усім необхідним для умов карантину одягом:

Завдяки благодійникам ми забезпечені комбінезонами; також за свої кошти було закуплено багато стерильних підсилених халатів, які нічого не пропускають. Ми забезпечені щитками та масками. Станом на сьогодні та на найближчий тиждень, вони є в достатній кількості. Але якщо буде необхідність у підвищенні кількості використання, то запаси необхідно буде терміново поновлювати.

Крім того, варто зазначити, що при виписці мами й малюка з пологового будинку родичів у приміщення медзакладу не пускають – вони можуть зустрічати породіллю лише на подвір'ї.


Безкоштовні пологи стали реальністю?

З 1 квітня 2020 року в Україні запрацювала Програма медичних гарантій, яка передбачає оплату пологів державою. Так, на медичні послуги — пологи, кесарів розтин, ліки, палату, щеплення, екстрену допомогу та реанімацію — на кожну породіллю виділятимуть 8500 тисяч гривень.

Людмила Романів говорить, що кошти заклад отримав лише у середині квітня, що не дало їм змогу закупити медикаменти, розхідні матеріали, і все, що потрібно для життєдіяльності пологового будинку в цілому.

Реформа вступила (може, не в повному об'ємі), але вона вступила в дію з 1 квітня. Кошти, на жаль, отримали пізніше. У нас були залишки благодійних коштів із попередніх місяців. Хто міг, той  сплачував до благодійного фонду, але це була добровільна справа. Я сподіваюся, що в нас уже в травні всього буде достатньо й жінки оплачуватимуть лише платні послуги, які визначені Національною службою охорони здоров’я України (далі – НСЗУ) й затверджені міською владою.

Проте головна лікарка запевняє, що на цьому етапі теж не все ідеально. Тих препаратів, якими зазвичай користувалися в закладі, наразі немає в національному переліку.

За законом, ми повинні призначати тільки ті препарати, які є в тому списку, й закупляти, відповідно, тільки їх. До прикладу, на операції ми використовуємо сучасний шовний матеріал «Вікрил», але він не входить до національного переліку, є тільки «Кетгуд». У мене, як у медика, не підніметься рука зашивати людину «Кетгудом», коли ми знаємо, що це шовний матеріал, яким весь світ не користується вже давно. А в нас він прописаний, і тому ми мусимо.

Тож у таких умовах пацієнтам надаватимуть вибір: або використовувати препарат, який є в національному списку й буде безкоштовним, або за власні кошти придбати той, який є кращим для людського організму.

Хоч нам і сказали, що ми можемо розпоряджатися коштами, проте ми обмежені й можемо витрачати лише на те, що нам диктує НСЗУ та протоколи. Зараз ми в тій ситуації, коли ми не можемо розправити крила й не можемо надавати тої бездоганно якісної допомоги, як би того хотілося.


Які послуги доведеться оплачувати самостійно?

Медична допомога при пологах - пріоритетна послуга, яка входить в програму медгарантій. Заклади охорони здоров’я отримуватимуть від НСЗУ оплату за кожні пологи.

Для пацієнтки це означатиме вільний вибір пологового будинку, незалежно від місця реєстрації та фактичного проживання. А також - жодних благодійних внесків та пакетів з медикаментами. Породіллі на пологи потрібно брати лише речі індивідуального користування для себе та малюка на час перебування у лікарні.

Проте покращений сервіс, такий як палата підвищеного комфорту, покращене харчування, додаткові послуги за бажанням тощо, - відноситься до категорії платних послуг. Послуги покращеного сервісу потрібно оплачувати офіційно через касу медичного закладу.

Важливий момент: особисті домовленості пацієнтки з певним лікарем про пологи знаходяться поза межами програми медичних гарантій і не передбачені в пакеті "Медична допомога при пологах". Це - особисте рішення пацієнтки.

Людмила Романів говорить, що ця послуга в медичному закладі буде платною. Цифри наразі ще не обговорювали, проте пацієнти сплачуватимуть за неї офіційно в касу.

Також до пакету медичної допомоги при пологах не входить перебування пацієнта в стаціонарі у зв’язку з патологією вагітності.


Як знайти пологовий будинок, у якому надаються послуги за договором з НСЗУ?

Для того, щоб з’ясувати, чи вибраний вами пологовий будинок має договір із Національною службою здоров’я, потрібно зателефонувати до інформаційно-довідкової служби НСЗУ за безкоштовним номером 16-77 або скористатись відкритою інформацією на сайті НСЗУ (заклади, що мають договір з НСЗУ, отримали/отримають спеціальні наліпки та інформаційні постери).


Читайте також: Довга дорога на роботу: які труднощі спіткали жителів Кіровоградщини в карантинний період

Читайте також: Парки, салони краси та літні тераси: Уpяд пoм’якшив каpантин з 11 тpавня