New Hope: у Кропивницькому облаштовують притулок для потерпілих від домашнього насильства (ФОТОРЕПОРТАЖ)

  • Редакція Точки Доступу
  • watch_later 7 лютого 2022, 09:40

Притулок для матерів і дітей, постраждалих від домашнього насильства, облаштовують у Кропивницькому. Волонтери відновлюють напіврозвалену будівлю, де раніше був наркопритон, за гроші благодійників. Нині шелтер готовий на третину. Відкрити його планують навесні. Деталі – у матеріалі Точки доступу. 

Марина

Перший раз, коли вдарив, я закрила очі, бо розуміла, що мені нікуди йти з дітьми, а на той момент була зима. Так я потерпіла до весни. Потім знову вибух і так побив, що були вже і гематоми на голові, і синці.

Кропивничанка Марина розповідає, що її чоловік бив до втрати свідомості. 

Людина, я так підозрюю, почала вживати чи то алкоголь, чи то наркотики. Він приходив якийсь агресивний, його все нервувало – і діти, і я. Я приводу не давала для ревнощів, не напружувала ніяк. От він повертався додому, я давала їсти і йшла, а він міг просто так вдарити без причини, – згадує вона. 

Терпець жінці урвався, коли чоловік почав знущатися на очах у дітей. Зрозуміла, що така ситуація насамперед травмує їх. Тільки тоді наважилася подзвонити в поліцію. Вночі поліцейські привезли жінку з двома дітьми п’яти і семи років в притулок для безхатченків "Будинок милосердя". Хоч жінка і місцева, не мала до кого звернутися за допомогою. У знайомих своє життя, а батьки давно померли.

Із дітьми у хостелі вони прожили близько місяця. Марина відновилася морально і фізично, знайшла роботу. Пізніше влаштувала особисте життя і в другому шлюбі народила третю дитину. 

Сьогодні вона закликає жінок не боятися зважитися піти від кривдника. Каже, що за спостереженнями шкільного психолога, діти від попереднього шлюбу досі не пережили травму.

Людмила 

Оце як дитина тулиться, каже, що, мамочко, я не хочу, я з тобою піду… Ну, самі розумієте, що це, – Людмила розповідає свою історію і її очі наповнюються слізьми. 

Вона неохоче згадує колишнє життя. Каже лише, що мала серйозні конфлікти із чоловіком, тож забрала дітей і пішла. Жінка родом із Кривого Року. Заміж вийшла у Кропивницькому. Звідси родина переїхала у Крим. Коли вагітна і з двома дітьми з пів острова вона поверталася на Кіровоградщину, їх дорогою підібрала поліція. Прихисток "мандрівники" також знайшли в "Будинку милосердя". 

У Людмили не було документів, тож, коли вона народжувала, у пологовий приїхали соцслужба і поліція. За словами жінки, у середині жовтня вони прийняли рішення вилучити старшого сина через те, що у матері немає окремого житла. Але на оренду квартири грошей у Людмили немає. На роботу жінка також влаштуватися поки не може через маленьких дітей. 

Вони мені кажуть, що з дитиною все добре, дах над головою є, він всім забезпечений. А я кажу, що як може бути добре з дитиною, якщо дитина без мами, а мама без дитини, – бідкається вона і додає, що хоч в "Будинку милосердя" є всі умови для комфортного проживання, головна вимога соцслужби – сім'ї з дітьми мають жити окремо від безхатченків. 

Замість наркопритону – прихисток для жінок і дітей

5-річного Іллюшу мати могла б забрати у шелтер. З осені на місці колишнього наркопритону соціальний центр облаштувають волонтери. Викупили частину будинку на 60 квадратів з допомогою благодійників. За пожертви небайдужих тепер роблять ремонт. 

Продав робочу автівку, допомогли прихожани різних церков, відома модель родом з Кропивницького Аліна Байкова та її хлопець Patrick Carroll, – показує будівлю засновник та очільник Кропивницького молодіжного форуму "Милосердя" та притулку "Будинок милосердя" Володимир Лєбєдєв. – Є такі триярусні ліжка, можна, щоб дорослі були наверху, а діти внизу, щоб максимально вмістити.

Він додає, що приблизно раз на тиждень у "Будинок милосердя" потрапляють потеріплі від домашнього насильства, тож потреба у спеціалізованому центрі є. 

У шелтері, за його словами, буде кімната, кухня та санвузол. Центр працюватиме цілодобово і буде під охороною. Клієнтки з дітьми безкоштовно зможуть тут проживати близько трьох місяців. Їм, за потреби, надаватимуть медичну, юридичну та психологічну допомогу. Одночасно зможуть розмістити до десяти людей.

Плануємо відкритися навесні. Віримо, що все вийде. Кого будемо приймати – це мами з дітьми, вік необмежений. Вже є назва – New Hope, –  говорить Володимир Лєбєдєв.

Готовий соціальний центр на третину. 

Ми зробили підлогу, стяжку, лишилося тільки обшити. Будемо все робити еко, як я поїздив по багатьох містах – оці всі соціальні центри екологічні, антиалергенні, мені дуже сподобалося. Я хочу, щоб і у нашому місті були сучасні й комфортні соціальні центри. 

Наразі є потреба в меблях – зокрема потрібні ліжка і кухонний гарнітур. Телефон для зв’язку: 073 007 007 8.

Поки шелтер не відкрили

Більше 20 жінок, які потерпали від домашнього насильства, знайшли прихисток в обласному соціальному центрі матері та дитини за час його роботи в Кропивницькому, хоча це і не спеціалізований заклад для такої категорії людей. Тут окрім даху над головою жінкам надавали допомогу психолога, соціального педагога, вчителя-реабілітолога, медсестри, юриста. 

Це заклад для жінок на сьомому-дев'ятому місяцях вагітності та жінок із дітьми від народження до півторарічного віку, які опинилися в складних життєвих обставинах. Під час спілкування із жінками ми розуміємо, що кожна з них пережила у свій час домашнє насильство. Це було насильство зі сторони чоловіків, батьків, співмешканців, – розповідає директорка центру Інна Жолобова.

Вона додає, що із усіх жінок до кривдника повернулася одна. Але згодом і вона змогла розірвати нездорові стосунки. 

На щастя, нам вдавалося налагодити комунікацію таким чином, аби діти наших клієнток лишилися у сім'ї, адже в таких ситуаціях завжди є ризик, що дітей залишать у дитбудинку. 

Максимальний термін проживання в закладі – рік і шість місяців, або до досягнення дитиною півторарічного віку. Аби мати могла влаштувати дитину в дитсадок та знайти собі роботу. 

Світлана 

Нині в соццентрі мешкає Світлана, нещодавно вона народила доньку. Жінка з невеличкого міста на Кіровоградщині і вона пережила насильство. 

Чоловік дуже мене бив. Коли я була вагітна, я не відчувала дитини. То через знайому потрапила в лікарню, аби з'ясувати, чи загрожує щось дитині, – розповідає вона.

У Світлани є матір, але молода жінка боялася звернутися до неї за допомогою. Вона знала, як матері було тяжко виховувати молодшого сина без чоловіка, тож не хотіла ставати для неї наступним тягарем. Зараз родичі помирилися і невдовзі Світлана із донькою повернуться в рідний дім. 

У той період мені найбільше не вистачало мами. Мені хотілося до неї подзвонити, але я боялася, – її голос дрижить. 

За словами Інни Жолобової, якщо жінка має дітей старшого віку, вона, на жаль, не зможе оселитися у центрі, адже тут немає відповідних умов. 

Понад півтори тисячі повідомлень про домашнє насильство надійшло до поліції Кіровоградщини за минулий рік. Здебільшого потеріплі – це жінки. До суду скерували майже 600 адміністративних протоколів. Але це лише 10% від реальної кількості випадків – стверджує виконавча директорка ГО "Територія успіху" Інна Дуднік. Проблему продовжують замовчувати.

Це стосується і людей незаможних, це стосується і заможних, це стосується людей, які перебувають у владних структурах, інтелектуалів, письменників. Немає жодного прошарку населення, кого б ця проблема не стосувалася. Чим вищий соціальний щабель у людини, тим це більш прихована проблема. Тому що коли людина займає певну посаду і сказати, що "я потерпаю від домашнього насильства, чи мій чоловік, чи мої батьки вчиняють домашнє насильство" – це дуже складно.

Жінки, які пережили домашнє насильство, закликають не боятися розірвати травматичні стосунки, не соромитися просити про допомогу і врешті змінити своє життя. Волонтери і громадські активісти, які займаються цією проблемою, наголошують: мінімізувати негативні прояви можемо лише ми разом. Головне – не бути байдужими. 

За інформацією поліції, за домашнє насильство загрожує адміністративна або кримінальна відповідальність.


Додамо, що в той же час у Кропивницькому облаштовують комунальний притулок для потеріплих від домашнього насильства. За інформацією міської ради, шелтер майже готовий. Де він знадодиться, тримають у таємниці. Журналістів обіцяють запросити, коли притулок буде готовий прийняти перших клієнтів.

Читайте також: Вибух газу у Кропивницькому: свідчення очевидців та деталі трагедії (ФОТО)

Текст: Лілія Кочерга

Фото: Олександр Козловський, Лілія Кочерга