На вулицях Кропивницького все частіше можна зустріти "рогатих". Комунальне підприємство "Електротранс", якому вони належать, постійно розвивається, маючи у своєму складі 88 одиниць транспорту й обслуговуючи 23 маршрути. Фотокореспондент Точки доступу провів один день у кропивницькому тролейбусі, аби показати, як проходять робочі будні його екіпажу.

"Перші ластівки"

Розпочинається робочий день на підприємстві дуже рано. Для працівників вже о 5-ій годині курсує спеціальний транспорт, який довозить до підприємства. Про зустріч ми домовлялися заздалегідь, тому о 6-ій годині на прохідній нас зустрічав охоронець.

Начальниця тролейбусної колони Світлана Олексіївна знайомить нас із майбутніми «попутниками» - водієм та кондукторкою 115-го тролейбуса, що виїде на маршрут №10. Підмічаємо, що маршрут сьогодні має бути щасливим, адже в ньому їхатиме три Саші (нашого фотокореспондента також звати Олександр – Ред.).

Тож прямуємо за маршрутом наших нових друзів. Перший із них, водій Олександр, розпочинає день із настанов начальниці транспортної колони, а потім отримує у диспетчерській маршрутний лист. Тут усе суворо й чітко: точні графіки руху, прописані до хвилини, та перелік зупинок.

Сашко – колишній працівник виправної колонії №6. Розповідає, що після того, як дізнався про вакансію на підприємстві, пройшов піврічне навчання. Наразі вже майже рік працює водієм тролейбуса.

Начальниця транспортної колони та водій тролейбуса

Отримання маршрутного листа

Далі працівники проходять обов’язковий медогляд, що включає вимірювання температури та тиску.

Водночас для перших ранкових "ластівок" (тобто тролейбусів) перед виїздом на маршрут є свої процедури: проходження техогляду, "холодний" душ і косметичні процедури.

Проходження медогляду

Перші "ластівки"

Наш 115-й після холодного "душу" й косметичних процедур

Останні налаштування

Водій завершує останні налаштування; Світлана Олексіївна ще раз дає настанови; до Дня Соборності транспорт прикрашають державною символікою (фоторепортаж знімали 22 січня – Ред.). Після кількох етапів підготовки 115-ий тролейбус запалив свої вогні й упевнено виїжджає на маршрут №10.

В дорогу

Приборкання норовливого

Світлана Олексіївна

Тролейбуси прикрашають до Дня Соборності.

На маршрут!

"Сонний" тролейбус

 Вже на першій зупинці довгоочікуваний транспорт чекає перший пасажир. Одягнений у теплу куртку, капюшон на голові, чоловік червоними від холоду руками протягує кондукторці 2,50, отримує свій щасливий квиток, обов’язково компостує його й займає місце біля вікна.

Перший пасажир

За кілька зупинок салон тролейбуса стає вже заповненим. У такий ранній час люди не дуже говіркі, тільки з гучномовця голос колишнього кропивницького журналіста порушує цю тишу й оголошує про зупинки.

Звичайно, період карантину значно скоротив кількість пасажирів. Кондукторка розповідає, що в період локдауну громадським транспортом користуються лише для того, щоб дістатися на роботу. А на запитання, чи розгадала вона секрет, куди зранку їдуть усі бабусі міста, говорить:

На ринок їдуть, подивитися ціни в іншому АТБ, порівняти їх і повернутися туди, де дешевше.

За кілька зупинок салон тролейбуса вже повний

Ранкове місто прекрасне. Воно ще не заповнене великою кількістю автівок та людей. Лише поодинокі подорожні, які впевнено курсують своїм маршрутом.

Перший центр.

Від технолога до кондукторки

Перше коло пройдене. Завершилося воно на Лісопарковій. Олександра ховає квитки, що залишилися, в кишеню, й бере до рук інший інвентар – дезінфектор та чисту ганчірку. Цей ритуал уже майже рік як став традиційним для всіх кондукторів. Вологе прибирання спеціальним розчином у громадському транспорті давно перетворилося на обов’язкове.

Після кожного кола дезінфекція салону

Після чого можна й кількахвилинний "перекур" зробити. У цей час Олександра трішки розповідає про себе. Працює на підприємстві вже 8-ий місяць. До цього навчалася в технікумі харчування та торгівлі. Має диплом технолога по харчовій продукції. Потім тимчасово працювала продавцем-консультантом. Каже, що на підприємстві робота більш комфортна, хоча й графік більш напружений.

Загалом, говорить Олександра, робота їй подобається.

Вона зізнається, що цікавих історій, пов’язаних із роботою, має в своєму арсеналі багато. Та найбільше їх пов'язано саме з масковим режимом. Олександрі постійно доводиться робити пасажирам зауваження про відсутність засобу захисту. Проте реакція буває досить неочікуваною. Чого тільки доводиться почути: і "відчепись від мене", і "дістала мене з цією маскою".

Скандали відбуваються на постійній основі. Особливо, через вікна: традиційно, комусь душно, а комусь холодно.

Сонне місто прокидається

Друге коло стає більш жвавим, сонних пасажирів змінюють ті, кому вдалося поспати довше, тож у салоні стає більш гамірно та весело.

На перехресті біля Янгола

Біля обласної лікарні у тролейбуса "спали «роги»". Водій каже, що штанги злітають із різних причин.

Можуть бути проблеми зі стрілкою, буває, що просто не переводить. Також це може бути пов'язано із недостатньою напругою. Але останнє може статися лише тоді, коли поряд їде два тролейбуси.

Каже, що розправляти їх ("роги") абсолютно не страшно.

Звичайно, що ми обов’язково дотримуємося техніки безпеки й користуємося спеціальними діелектричними рукавичками. Струмом може бахнути (сміється - Ред.), але таких випадків ще не було. На всіх етапах роботи прискіпливо контролюється, щоб усі працівники користувалися рукавичками. Якщо хтось буде помічений без рукавичок під час того, як поправляє штангу, то можуть і премії позбавити.

У тролейбуса "спали "роги"

"Час Ч настав"!

Перша володарка "книжечки" пішла)

Чергове коло пройдене, тож Олександра знову проводить дезінфекцію, обробляє поверхні салону, і вже потім має кілька хвилин на відпочинок.

Чергове коло пройдене, "перекур"

Після кожного кола ведення звітності

099-44-93-197

У години пік на зупинках збираються чималі черги. Карантин привчив кропивничан вишиковуватися у дисципліновані черги. Хоча без інцидентів не обходиться. Все ж радує, що весь цей процес стає більш організованим та спокійним.

Обідня година пік на центральній зупинці.

Кондукторка розповідає, що коли комусь із пасажирів не вистачає місця в транспорті, то "дістається" інколи й працівникам тролейбуса.

Часто доводиться чути нецензурну лайку. Були і випадки, коли пасажири нахабно пролазили під ногами у кондуктора. Це траплялося тоді, коли за нормою та згідно із обмеженнями не можна було пускати їх до тролейбуса. Доводилось викликати поліцію, бо не могли вигнати зайву людину з салону. Ми таким людям і пояснювали, і про перевірки розповідали, але це було без результату.

Заміна графітових контактів.

Зупинка "Головпоштамп"

Поодинокі люди-"безкнижники", які купують квитки)

Остання пасажирка кола.

Саша підраховує касу.

Туманний ранок змінив сонячний день.

Після робочої зміни, яка тривала 7 годин, тролейбус уже отримує іншу зміну. Кондукторка Олександра підраховує касу та готує потрібну документацію, водій Олександр закінчує останні приготування, аби передати транспорт колегам. На зупинці біля транспортного підприємства водій та кондуктор змінюються. Олександр та Олександра вільні до завтрашнього ранку. Тролейбус із номером 115 продовжує свій рух, аби жителі міста мали змогу доїхати до пункту свого призначення. Так буде до пізнього вечора. А завтра новий день, нові пасажири, і зранку в цьому ж тролейбусі їх уже зустрічатимуть кондукторка Олександра та водій Олександр.

Останні приготування.

На волю)

Зміна завершена. Передача естафети.

Читайте також: На зупинці, будь ласка!



Останні новини