Опалювальний сезон на старті: чи вчасно потеплішає в оселях кропивничан

  • Редакція Точки Доступу
  • watch_later 25 вересня 2020, 09:20

Тепло в оселі жителів Кропивницького можуть вчасно не подати. Загроза зриву опалювального сезону виникла через борги теплогенеруючого підприємства. Загальний борг КП «Теплоенергетик» – 723 мільйони гривень. Найбільше тепловики завинили НАК «Нафтогаз України», винні й обласній енергопостачальній компанії. А через несплату за електропостачання підприємство знеструмили. Тож надвечір робітники в котельнях працюють в напівтемряві. Чому виникла критична ситуація і чи буде затишно у квартирах містян з приходом холодів, розбиралася журналістка Точки доступу.

Кропивничанка Людмила вирішила відмовитися від централізованого й перейти на індивідуальне опалення. Із тарифом майже 51 гривня за квадратний метр опалювальної площі, має сплачувати за трикімнатну квартиру більше трьох тисяч гривень. Каже, для їхньої сім’ї сума завелика: 

Сімдесят два квадрати квартири, тож опалення виходить більше трьох тисяч в місяць. Це дорого, тому що ще є інші оплати: і вода, і світло, і квартплата. Я думаю, що на газовому опаленні ми зможемо трохи економити, а так не можемо. 

Окрім Людмили, біля будівлі «Теплоенергетика» спостерігаємо чергу з охочих відмовитися від централізованого опалення. Нині підприємство обслуговує близько 19 тисяч абонентів, замість ста, на які потужності були розраховані від початку. Ті ж споживачі, які послугою користуються, за тепло розраховуватися не поспішають.

80% вартості тарифу - це вартість самого газу. Все інше – виробничі витрати, зарплати тощо. Зменшити тариф можна було б, якби була стовідсоткова абонентська база. За довгий, понад 20 років термін видачі дозвільних документів на відключення від централізованого опалення, ось такими поступовими кроками, ми фактично знищили саму систему централізованого опалення. Сукупний борг, який на сьогодні наше підприємство має від несплаченої за отримані вже раніше послуги, сягає 104 мільйони гривень, - коментує директор КП «Теплоенергетик» Олександр Чельник і закликає кропивничан, аби ті оформлювали договори реструктуризації, або ж знаходили інші можливості сплатити за вже отриману послугу. Додає, від розрахунків споживачів зокрема залежить вчасна виплата зарплати восьми сотням працівників.

Окрім боргу в майже 600 мільйонів «Нафтогазу», винні тепловики й за електро- та водопостачання. Понад 20 котелень і теплоцентраль «Теплоенергетика» з червня відключені від електропостачання. Тож сьогодні наприкінці робочого дня комунальникам  доводиться працювати в напівтемряві.

Користуємося зараз бензогенераторами для виконання робіт, бо треба підключати і зварювальні апарати, і підсвітка треба, то використовуємо бензогенератори, ну, ще ручні ліхтарі. Це ускладнює й уповільнює роботу. Треба задіювати додаткових людей, бо генератор теж потребує обслуговування, треба, щоб цей ліхтарик хтось потримав же, - показує умови роботи старший майстер КП «Теплоенергетик» Віталій Митрофанов.

Поки привезуть генератор, поки таке інше, то трошки робота, звісно, затягується, - додає бригадир КП «Теплоенергетик» Леонід Протас.

Втім, комунальники сподіваються, що тепло до осель кропивничан таки надійде вчасно. Адже котельні наразі готові стовідсотково. Однак, відтягнути початок опалювального сезону можуть теплові мережі, які постійно рвуться. Тепломережі, до слова, відслужили два терміни експлуатації.

Зараз при тих тисках, якими ми починаємо випробовувати мережу, додається понад два десятки, нам уже відомо, нових поривів, про які ми не знали іще на початку ремонтного періоду. Це через фізичний стан мереж, яким вже понад 40 років термін експлуатації, - каже директор підприємства.

Аби тепловики розрахувалися за електроенергію та встигли перевірити електрообладнання до початку опалювального сезону, в міськраді обіцяють виділити 45 мільйонів гривень. Частково ці гроші направлять і на погашення боргу за воду та зарплати людям. А щоб підприємства не працювало у збиток, коштів необхідно значно більше. Близько 300 мільйонів - на переоснащення існуючих котелень і мільярди - на заміну зношених мереж. За розробку модернізації котелень в Кропивницькому планують взятися наступного року.


Текст Лілія Кочерга