Сьогодні, 28 липня, на площі Героїв Майдану в Кропивницькому встановили тимчасову інсталяцію до Дня вшанування пам’яті захисників і захисниць України, учасників добровольчих формувань, а також цивільних, які загинули в полоні або були закатовані.

Що відомо про День пам'яті закатованих або загиблих у полоні

Цьогоріч в Україні вперше офіційно вшановують День пам’яті полеглих у російському полоні. Верховна Рада затвердила його як нагадування про трагічні події, що сталися під час повномасштабного вторгнення.

Дату обрали через теракт у Волноваській колонії в окупованій Оленівці. У ніч з 28 на 29 липня 2022 року російські війська обстріляли колонію, де утримували українських військовополонених, зокрема захисників “Азовсталі”.

“Це один із найжахливіших терактів, скоєних Росією щодо полонених. Злочин проти українських оборонців став грубим порушенням норм міжнародного гуманітарного права, яке чітко регламентує гуманне поводження з військовополоненими та зобов’язує державу, яка їх утримує, забезпечувати їхню безпеку та життя”, – йдеться на сайті уряду.

Під час теракту щонайменше 53 українські захисники загинули, ще понад 130 отримали поранення різного ступеня тяжкості. 

Що зображено в інсталяції у Кропивницькому

Інсталяцію у Кропивницькому створила мисткиня Тетяна Черняєва-Зайцева. Одну її частину розмістили на площі Героїв Майдану, другу — у "Просторі хоробрих".

У коментарі Точці доступу вона розповіла, що інсталяція на площі символізує контраст між родючою мирною частиною України та окупованими територіями, залитими кров’ю.

“Інсталяція присвячена усім загиблим воїнам, зокрема тим, хто загинув під час теракту в Оленівці. Вона говорить про те, що частина України окупована і залита кров’ю. А мирна частина — родюча, в ній продовжується життя. Але навіть тут “бавовна” як символ вибухів присутня”, — розповіла авторка.

Одна з центральних деталей — троянди, що символізують кожного загиблого українського військовополоненого. За словами мисткині, кожна роса на квітах — як пам’ять про полеглого. 

Інсталяція на площі буде доступна до вечора. 

Інша частина експозиції в “Просторі хоробрих” — без освітлення, тож її можна побачити лише з ліхтариком. Там, зокрема, представлене символічне панцерне ліжко, соняшники з траурними стрічками та одяг загиблих.

“Ми не плануємо тримати її довго. На площі інсталяція буде до вечора. У “Просторі хоробрих” — трохи довше, але без світла її майже не видно”, — зазначає Тетяна Черняєва-Зайцева.

 У Кропивницькому встановили інсталяцію пам’яті загиблих у полоні українців

 У Кропивницькому встановили інсталяцію пам’яті загиблих у полоні українців
Авторка інсталяції мисткиня Тетяна Черняєва-Зайцева

 У Кропивницькому встановили інсталяцію пам’яті загиблих у полоні українців У Кропивницькому встановили інсталяцію пам’яті загиблих у полоні українців

 У Кропивницькому встановили інсталяцію пам’яті загиблих у полоні українців

 У Кропивницькому встановили інсталяцію пам’яті загиблих у полоні українців

Читайте також: Нічний обстріл Кропивницького: триває ліквідація пожежі, пошкоджено приміщення філармонії


Останні новини