Підвищення соцвиплат та дострокові вибори: чого чекати українцям з 1 липня

  • Редакція Точки Доступу
  • watch_later 1 липня 2019, 18:40

  • visibility 520 переглядів

Які партії потраплять до нової Верховної Ради? Кому та наскільки піднімуть пенсії? Чи зростуть тарифи на електроенергію? Про ці та інші події липня читайте у матеріалі Точки доступу.

Вибори до парламенту

В Україні 21 липня  відбудуться дострокові парламентські вибори, які  пройдуть за змішаною системою - половину депутатів оберуть за партійними списками, іншу - за мажоритарними округами. За соціологічними опитуваннями до нової Верховної Ради проходять 5 політичних сил: «Слуга народу» (45,3%), «Опозиційна платформа - За життя» (12,1%), «Батьківщина» (8,8%), «Європейська Солідарність» (8,4%) та «Голос» (6,8%). Близькі до 5%  бар'єру «Громадянська позиція» (4,5%) та «Сила і честь» (4,4%).

На думку політолога Руслана Бортніка, значних змін чекати не варто, проте, рейтинги у середні списку можуть змінитися.

Наприклад, не набрати достатньої кількості голосів може «Європейська солідарність», а на її місце може стати «Громадянська позиція» або «Сила і честь». Нового успішного гравця, який зараз не входить до рейтингів не з’явиться. Якщо навіть партія «Слуга народу» набере не 50%, а 30%,  коаліція все одно буде пропрезидентська. Проте, для формування уряду йому потрібно буде більше партнерів, - говорить він.

Остаточні дані Центральна виборча комісія повинна оприлюднити до 5 серпня включно.

Ринок електроенергії

З 1 липня 2019 року в Україні повинен запрацювати ринок електроенергії, який усуне монополію держави на її купівлю чи продаж. Перехід на нову модель відбувається відповідно до закону «Про ринок електроенергії», документ був ухвалений парламентом ще у квітні 2017 року. Так, починаючи з наступного місяця підприємства зможуть купувати електроенергію у тих, хто запропонує більш привабливу ціну. Система працює у більшості країн світу.

Проте, лібералізація рику призведе до збільшення тарифів. За словами експерта з питань енергетики Валентина Землянського, ціна на електроенергію для пересічних споживачів буде залежати від політики держави та її бажання змінювати стару систему.  

До кінця цього року ціни зростати не повинні. Якщо говорити про довгострокову перспективу, то будь-яка лібералізація призводить до підвищення тарифів і у подальшому цього слід очікувати. Інше питання чи зможе держава стати на захист споживача послуг, щоб не повторювалася ситуація з тарифами на газ. Для того, щоб ціни були по кишені більшості громадян, вони повинні зростали не більше ніж на 15% щороку. Якщо нинішня влада не буде змінювати тарифну політику, вже з наступного року вартість електроенергії може зрости мінімум на 50%, - говорить експерт.

Підвищення пенсій  

З 1 липня Кабінет міністрів України ухвалив чергове підвищення пенсій, воно торкнеться лише тих українців, які мають стаж 30 років - для жінок і 35 років - для чоловіків. Для цих категорій уряд встановить пенсію на рівні не менше 2 тисяч гривень.

Суттєве підвищення пенсії слід очікувати понад мільйону пенсіонерів. Загалом в Україні їх налічується 13 мільйонів. Якась частина пенсіонерів побачить підвищення, проте не основна. Та частина пенсіонерів, яка давно вже вийшла на пенсію і якій нараховували виплати за старою системою, може розраховувати на підвищення у розмірі 500-600 гривень. Інші можуть розраховувати на незначне підвищення – 50-100 гривень, - говорить економіст Олександр Охріменко.    

Липневе підвищення стане вже п’ятим з початку дії пенсійної реформи.  

Соціальні виплати

Уже з липня в Україні збільшиться розмір прожиткового мінімуму, а разом з ним соціальна допомога, яка прив'язана до цього показника. Таким чином, максимальний розмір допомоги по безробіттю становитиме 8 028 грн, декретні виплати жінкам - не менше 501,75 грн, самотнім матерям  від 1699 до 2007 грн в залежності від віку дитини.

Крім того, максимальний розмір державної соціальної допомоги для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування:

  • у віці до 6 років - 3 398 грн;
  • у віці від 6 до 18 років - 1 059 грн;
  • у віці від 18 до 23 років (якщо дитина навчаться на стаціонарі у ВНЗ) - 4 014 грн.

А ось державна допомога, що виплачується при народженні дитини, не зміниться і становитиме 41 280 грн (10 320 грн - одноразова виплата і 860 грн - щомісячна протягом 3-х років).

Читайте також: В Україні підвищать усі виплати: як розбагатіємо з 1 липня

Читайте також: В Україні з липня подорожчають закордонні паспорти та ID-картки