Чи зросли борги за світло в період військового стану? На скільки та коли зростуть тарифи на світло? Чи варто готуватися до блекаутів взимку? Про це й не тільки в інтерв’ю Точці доступу розповів заступник директора Кіровоградської обласної енергопостачальної компанії Олег Соловйов.

КОЕК чи обленерго: куди звертатися

У 2019 році в рамках реформування ринку електроенергії відбувся розподіл на енергорозподільчі та енергопостачальні компанії. Відтак, на Кіровоградщині від ПрАТ "Кіровоградобленерго" відокремилося ТОВ "Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія".

Минуло 4 роки, проте споживачі досі не завжди розуміють, до якої компанії у якому випадку звернутися. Адже різні компанії надають різні послуги.

Ми постійно говоримо про те, що КОЕК та обленерго – це різні компанії. Спробую спростити. Обленерго – це технічна складова: мережі, лічильники, аварійні ситуації, передача показників. КОЕК – все, що пов'язано з розрахунками: тарифи, ціни, питання заборгованості та укладання договорів реструктуризації, – пояснює Олег Соловйов.

Олег Соловйов

Олег Соловйов, заступник директора Кіровоградської обласної енергопостачальної компанії

Відтак до функцій КОЕК входить:

  • нараховувати за спожиту електроенергію згідно обсягів даних від оператора системи розподілу;
  • приймати оплату за спожиту електроенергію;
  • укладати договори про постачання електроенергії.

Онлайн-сервіси компанії

Протягом чотирьох років енергопостачальна компанія постійно працює над впровадженням та удосконаленням онлайн-ресурсів, які повинні спростити доступ до послуг компанії, говорить заступник директора КОЕК.

Серед таких:

Також ми постійно ведемо комунікацію з клієнтами в соцмережах, зокрема в інстаграмі й фейсбуці.

Олег Соловйов говорить, що завдяки онлайн-ресурсам черги в сервісному центрі суттєво зменшились.

КОЕК

Підвищення тарифів

В Україні вже з червня можуть підвищити тарифи на світло. Це дасть змогу відновлювати пошкоджену росіянами інфраструктуру. Станом на зараз маємо інформацію, що уряд вирішив до кінця травня не змінювати ціну на електроенергію для населення.

Наразі тариф під час споживання до 250 кВт*година становить 1,44 грн, а якщо витрачати більше – кожна кВт*година коштуватиме 1,68 грн.

 

Для підвищення тарифів час настав – це факт. До кінця травня уряд вирішив не змінювати ціну на електроенергію для населення, проте до цього питання повернуться знову. Його лише відтермінували. По-перше, ще не закінчився опалювальний період. По-друге, немає наразі однозначності в рішенні, яке приймають різні компанії: Нацкомісія, що здійснює регулювання в сфері енергетики, Міністерство енергетики, Укренерго. У кожного є своя позиція і своє бачення проблеми. Дискусія ще триває, – зазначив Олег Соловйов.

Він додав, що розглядається варіант підняття тарифу орієнтовно до 2,5 грн за кВт*годину.

Причини підвищення:

Основною причиною підвищення тарифу на світло називають можливість відновлювати пошкоджену енергоінфраструктуру, так як наразі на це грошей немає.

Економічно обґрунтована ціна на електроенергію має бути приблизно вчетверо вища за нинішній тариф для населення.

Ціна, яка є наразі – дотаційна. Ми тільки закуповуємо по 3,5 грн у генерації, а додатково ще накладаються витрати на обслуговування магістральних високовольтних та регіональних ліній. То ж собівартість електроенергії складає – 6,5-7 грн за кВт*годину. Тому тариф 1,68 грн, який діє наразі, – далеко не покриває ці витрати. Держава вже не має можливості покривати цю різницю. Заборгованість росте й росте.

Борги за електроенергію

На сьогоднішній день жителі Кіровоградської області заборгували за електроенергію 94 мільйони гривень. Олег Соловйов говорить, що це 85% від усього споживання за місяць.

Зазначає, що з початку повномасштабного вторгнення заборгованість зросла суттєво.

85% від усього споживання області на сьогодні не оплачено. Такої заборгованості ніколи не було. Зараз, у період воєнного стану, відключати електроенергію за борги не можна, тому так і зросла заборгованість. Суди для нас – це крайній захід. Ми все ж таки на стороні партнерських нормальних відносин зі споживачами. Намагаємося достукатися до совісті, віримо, що совість є в людей.

То ж Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія звертається до споживачів із проханням якнайшвидше сплатити борги за електричну енергію. Вчасна оплата є надзвичайно важливою для відновлення пошкодженої критичної інфраструктури (ліній електропередач, трансформаторних підстанцій тощо).

Ми відкриті для пошуку шляхів вирішення проблем з оплатою. Якщо немає сьогодні, давайте домовимося: завтра чи протягом місяця виплатити цю заборгованість. Але просто не платити – це неконструктивна позиція.

Договори реструктуризації

Люди, які не мають можливості оплатити за електроенергію всю суму боргу одразу, можуть оформити договір реструктуризації. Це рівномірно розподілені на певний термін добровільні виплати боргів. 

На жаль, є споживачі, заборгованість яких сягає десятків тисяч гривень. Вони не приходять, щоб оформити договір реструктуризації – просто ігнорують процеси й не розуміють наслідків. Проте є й такі відповідальні клієнти, які приходять із платіжкою в кілька тисяч гривень і просять розстрочку.

У компанії нагадують, що воєнний стан не звільняє споживачів від оплати комунальних послуг. Якщо тривалий час не розраховуватися за спожиту електроенергію, сума боргу лише накопичується та стає дедалі більшою. Її все ж потрібно буде сплатити. Інакше після закінчення війни споживачі можуть залишитися без електропостачання.

Для більш детальної інформації про укладання договору реструктуризації варто звернутися в місцевий Центр обслуговування споживачів енергокомпанії (є в кожному районному центрі Кіровоградської області).

КОЕК

Центр обслуговування споживачів енергокомпанії в Кропивницькому

Чи будуть з 15-го травня знову відключення світла?

Деякі "експерти" розповсюджують чутки про те, що, в зв'язку з виводом генеруючих блоків атомних та теплових станцій в ремонт, нас чекають нові обмеження та графіки відключень. Але цю інформацію не слід сприймати серйозно, бо виведені в ремонт потужності компенсують потужностями гідроелектростанцій та відновлювальної енергетики, – зазначив Олег Соловйов.

Чи потрібно на зиму готувати павербанки та генератори?

Заступник директора Кіровоградської обласної енергопостачальної компанії говорить, що зайвими вдома ці гаджети не будуть.


Читайте також: Як відбувається повірка лічильників води: роз'яснення від фахівців кропивницького водоканалу

 

 


Останні новини