Пенсіонерів Кіровоградщини переведуть на картки. Як зняти кошти за відсутності банкомата

  • Редакція Точки Доступу
  • watch_later 27 квітня 2021, 13:10

Як зняти з картки пенсію, якщо в селі немає банкомата? З 1 вересня, згідно постанови Кабміну, пенсіонерів та інших отримувачів соцвиплат переведуть на банківські картки. Для доставки пенсій окремим громадянам постачальника послуг обиратимуть на конкурсній основі. На думку урядовців, це завадить монополії «Укрпошти» на цьому ринку. Людей переконують: отримати пенсію та державну допомогу стане простіше. Та як бути стареньким, якщо у селі немає відділення банку, а сполучення з райцентром відсутнє, з'ясовувала журналістка Точки доступу.

Петро Пташник мешкає у селі Лащівка Голованівського району. Найближче відділення банку в Голованівську, майже за 20 кілометрів. Жоден автобус туди із села не їздить. Єдиний транспорт 72-річного чоловіка кінь Каштан такий шлях не подолає. Хочеш дістатися цивілізації з мізерної пенсії орендуй авто.

Та ну ні, віками туди не доб’юся. Мені 300 гривень платити треба, аби машину найняти, це для мене значні кошти. А ще й нема машини – тут 30 людей на все село. Молоді повиїжджали, а старші у вишеньках, каже Петро Пташник, показуючи в сторону кладовища.

Чоловік додає, що банкомата й не бачив ніколи.

Діти, та я його в очі не бачив, лише ось трохи навчився з мобільним справлятися, говорить він.  

Донька Петра Івановича працює в обласному центрі. Навідатися у село виходить не часто. З Кропивницького в Лащівку автобус не їздить. Побоюється: за таких реформ в доставці пенсій листоношу скоротять. А вона селянам і ліки приносить, і продукти.

Пенсію доставляє поштарка, тато в неї може купити собі якісь найнеобхідніші речі – сірники, порошок, печиво, що не так швидко псується. Більше того, я можу з міста вислати посилку, поштарка її донесе додому – ті самі ліки, які тут ніде не купиш – ні магазину, ні аптеки в селі немає. Мені здається, всі охочі міські пенсіонери вже давно перейшли на картки, в людини має бути вибір, підкреслює Тетяна Ахаджанова.

Тітка Тетяни, Ганна Іващенко, мешкає у селі Підвисоке Новоархангельського району. 64-річна жінка має хворі ноги. Каже, маршрутка у село їздить, але для Ганни Іванівни бути пів дня у дорозі – справжній марафон.

Прочитала в газеті, що десь у вересні поштарка не буде носити пенсії, а будуть перераховувати на карточки. В селі банкомата немає, в навколишніх теж, треба їхати в район за 20 кілометрів. Маршрутка їздить у село кілька разів на тиждень, коштує проїзд 30 гривень. Тобто фінансово це не так складно, але ж фізично… То ще ж є люди старіші, це ми ще якось бігаємо, їм взагалі буде гірше, пояснює Ганна Іващенко.

Мало хто з пенсіонерів вміє користатись банкоматом, - додає її чоловік. А допомогти у селі нікому – молодь давно виїхала.

Незручно їхати у район, маршрутка зазвичай затрамбована людьми. Тим більше, що я і не знаю, як його зняти з того банкомату, говорить 72-річний Петро Криворучко.

Потрібно обрати банк

У Кіровоградській області на сьогодні 170 тисяч пенсіонерів, а це майже 65%, отримують виплати через банківські установи. Решта одержують пенсію через «Укрпошту». До 1 вересня в регіоні на картки мають перевести близько 60 тисяч пенсіонерів.

Ці люди мають обрати банк, де будуть одержувати пенсію. Якщо до 1 вересня хтось із пенсіонерів не обере банк, Пенсійний фонд звертається до «Ощадбанку», відкриває на цих пенсіонерів карткові рахунки і їм будуть перераховуватися пенсії через «Ощадбанк». В будь-який момент люди можуть обрати інший банк, - коментує заступниця начальника ГУ Пенсійного фонду Кіровоградщини Олена Романченко.

Список уповноважених банків, через які має здійснюватися виплата пенсій та грошової допомоги у 2021 році, є на сайті Пенсійного фонду України. Близько 30 тисяч жителів Кіровоградської області продовжать отримувати виплати за місцем проживання.

Це особи з інвалідністю першої групи; особи, які потребують постійного стороннього догляду, за висновком лікарсько-консультативної комісії; або ті, які старші 80 років, але й вони на бажання можуть отримувати пенсії через банківські установи, - додає Олена Романченко.

Також в цьому переліку – одержувачі державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та допомоги на догляд. Оплата послуг з доставки пенсій та грошової допомоги за фактичним місцем проживання для цих категорій здійснюватиметься за рахунок коштів Пенсійного фонду України або коштів держбюджету.

До 1 вересня 2021 року Пенсійний фонд проведе конкурсний відбір організацій, які будуть здійснювати виплату і доставку пенсій за місцем проживання. Очікується, що їхні послуги будуть дешевшими, ніж в «Укрпошти». До того моменту ці функції здійснює «Укрпошта».

Чи приноситимуть гроші додому

В «Укрпошті» натомість твердять: листоноші носитимуть пенсії до кінця року.

Поки що жодних змін не відбувається. Як буде наступного року, поки сказати не можемо. Про можливе скорочення листонош інформації не маємо, - зазначили в контакт-центрі.

«Уповноважені банки на бажання одержувачів надаватимуть послуги з виплати пенсій та грошових допомог з доставкою додому відповідно до умов договорів. Доставку пенсій та грошової допомоги додому банки зможуть організовувати самостійно або залучати для цього операторів поштового зв’язку на договірних засадах», - йдеться на сайті Мінсоцполітики.

Натомість в банку, через який отримують виплати 52,9% українських пенсіонерів, а це понад 4 мільйони осіб, дивуються:

Як собі це уявляють чиновники?! Тобто, пенсію, за їхньою логікою, хтось має зняти і привезти додому. Але ж є банківська таємниця, пін-код, який ніхто не повинен знати.

У банку зазначають, що не доставляють готівку додому і жодних змін поки не передбачається. Єдине - клієнт телефоном може замовити банківську картку і її доставлять за адресою його проживання. Тим, хто через вік не може навчитися користуватися банкоматом, гроші радять отримувати в касі відділення банку за наявності паспорта та пенсійної картки. Для цього потрібно знати свій ПІН-код.

У коментарі «Сьогодні» економіст Олег Пендзин зазначив, що із соціального погляду держава повинна подумати про пенсіонерів, які не мають доступу до банкомату. Таких людей сьогодні кілька мільйонів. Крім того, без роботи залишаться близько десяти тисяч листонош, які розносять пенсії.

З економічного погляду рішення уряду обґрунтоване, але із соціального погляду держава повинна зберегти доставлення пошти додому тим, хто цього потребує, і оплачувати цю послугу, – підсумував експерт.

За даними Держстату, в Україні майже 14 мільйонів людей проживають в населених пунктах, де немає відділень банків і банкоматів. Якщо Кабмін не перегляне процедуру проведення пенсій та грошових допомог, за кревними люди їздитимуть у колишні райцентри.


Лілія Кочерга, спеціально для Точки доступу


Читайте також: На Кіровоградщині чоловік залишився останнім жителем села (ФОТО)