Чи не від початку повномасштабної війни українці чують про небезпеку радіації. Так само часто в інформаційному просторі звучить тема вживання йодиду калію, що нейтралізує дію радіоактивного йоду на організм. Чи приймати медикаменти жителям Кіровоградщини у разі аварії на ЗАЕС, розбиралися журналісти Точки доступу.

Кіровоградщина має таке географічне положення, що регіон не зазнає прямого ураження, – говорить керівник обласного управління охорони здоров’я Олег Рибальченко.

Якщо ми говоримо про вибух на будь-якій атомній станції, яка є в Україні, то ми не потрапляємо в зону ураження. Фактично, місія нашої області у разі такої ситуації – прийом евакуйованих. Найближча точка дотику для нас – це Запорізька АЕС, це 130 кілометрів.

Єдиний ризик для жителів Кіровоградщини у випадку аварії на Запоріжжі – це радіоактивна хмара, яка рухатиметься за вітром. Але і тоді не варто вдаватися до йодної профілактики. Її проводять виключно тоді, коли на території оголошено небезпеку радіоактивного ураження і є офіційна вказівка від влади та експертів вжити йодид калію.

Екстерна профілактика може бути лише у випадку офіційної вказівки уряду про застосування препарату на конкретних територіях, – говорить Олег Рибальченко.

Ці медикаменти, зазначає він, категорично заборонені людям старше 40-ка років. Щитоподібна залоза до цього віку встигає самотужки накопичити необхідний запас йоду з повітря. Тому власними силами блокує ураження радіоактивним йодом із хмари. Така здатність щитовидки зберігається протягом всього життя людини.

Не можна вживати йодид калію людям, які лікують щитовидну залозу. До того ж, йодна профілактика ефективна за шість годин до ймовірного ураження чи протягом шести годин після надходження хмари. За добу в цьому вже немає сенсу.

Та радіоактивний йод – це не єдине, що може принести хмара із зараженої території – ще є цезій, стронцій та інші радіонукліди. Від цього калій йодид не рятує. Тому контакту з викидами варто уникати у спеціальному сховищі чи іншому загерметизованому приміщенні.

Кіровоградська область забезпечена необхідною кількістю препарату. У разі теракту на АЕС його роздадуть усім потребуючим.

Ми вже кілька разів отримували централізовані запаси, їх достатньо. Перший раз ми роздали 160 тисяч по центрам первинної медико-санітарної допомоги. Потім ще отримали 75 тисяч доз. Окремо отримали препарати з відповідним дозуванням для дітей першого місяця життя та підлітків від 12 до 18 років. У разі потреби будуть організовані пункти видачі.

У Кіровоградській ОВА прогнозують, що йодної профілактики потребуватимуть не скільки місцеві жителі, скільки евакуйовані з небезпечних територій українці. Ці ліки будуть їм видавати на пропускних пунктах для дезактивації.

Йодид калію – небезпечний препарат, треба розуміти дозування, показання та протипоказання, треба враховувати стан здоров’я людини. Тож, зайві ажіотаж і паніка не потрібні, а про необхідність застосування препарату кожній окремій людині варто порадитися з лікарем, – підкреслив Олег Рибальченко.

За інформацією обласного центру контролю і профілактики хвороб, дозування цього лікарського засобу – 125 міліграмів, діти від трьох до 12 років за потреби приймають по пів таблетки, зовсім маленькі дітки – одну четверту таблетки.

Дозування йодиду калію для тварин:

  • Кішкам і собакам вагою до 10 кг – 50 мг;
  • Собакам вагою 10-30 кг – до 85 мг;
  • Собакам вагою більше 30 кг – до 125 мг.

Читайте також: Ядерна загроза: як діяти жителям Кіровоградщини у випадку теракту

Фото: Здоровʼя 24


Головне сьогодні