Кропивницький – чарівне місто у центрі України. Через нього проходять державні автомагістралі та ключові логістичні маршрути. І якщо ви тут опинились – не поспішайте їхати далі.

Ця добірка стане корисним гайдом для туристів, а для місцевих – нагадуванням, які красиві й доглянуті локації є поруч.

Зміст

Дендропарк Кропивницького

Парк тюльпанів у Кропивницькому

Це одне з найулюбленіших місць для відпочинку – як у містян, так і в туристів. Щовесни тут розквітають мільйони тюльпанів понад 60 сортів, формуючи на клумбах квіткові композиції, які створюють справжню феєрію кольорів. Саме в цей період проходить фестиваль тюльпанів, який щоразу приваблює тисячі гостей.

Проте Дендропарк вартий уваги в будь-яку пору року. Тут працюють атракціони для дітей і дорослих, є невеликий зоопарк з екзотичними птахами, а по алеях стрибають пухнасті білочки – тварини-символи парку.

На території парку є кав’ярні та ресторани, де можна смачно поїсти чи випити кави. Влітку працюють відкриті басейни.

Як дістатися: 

  • від центру міста (зупинка “Готель “Київ”) – автобус №274, маршрутки №5, 113, 134, тролейбуси №4, 10, 7.
  • від залізничного вокзалу – тролейбус №9.

Коли квітнуть тюльпани

Історичний центр міста

Щоб відчути атмосферу Кропивницького, обов’язково варто прогулятися його центральною частиною. Тут кожна вулиця й кожна будівля мають свою історію. 

Попри плин часу та історичних перипетій, Кропивницькому вдалося зберегти свою неповторну архітектуру у центральних кварталах міста. Тут немає багатоповерхівок чи “скляних” офісних споруд – історичні будівлі гармонійно поєднуються між собою й створюють ідеальні умови для неспішної, естетичної прогулянки.

Вулиця Театральна у Кропивницькому - фото
Вулиця Театральна у Кропивницькому

Театральна – центральна вулиця історичної частини міста, є пішохідною. Тут є безліч затишних ресторанів, барів та кав’ярень. Тут розташований пам’ятник пеpшому тpамваю міста Єлисаветгpада.  Пpо істоpію запуску у місті цього виду громадського транспорту, маршрути та цікаві факти, Точка доступу розповідала тут.

Втім, не відмовте собі у прогулянці усіма кварталами центру – можна годинами розглядати барельєфи, архітектурні елементи та рішення архітекторів на вулицях Миколи Гоголя, Тараса Карпи, Тараса Шевченка, Віктора Чміленка, Шульгиних, В’ячеслава Чорновола, Володимира Панченка та Великої Перспективної. Багато будівель доступні для відвідування – за яскравими фасадами часто приховані не менш цікаві інтер’єри.

Будинок лікаря, доктора медицини, вченого-антрополога Вайсенберга. 1901 р. Вулиця Віктора Чміленка, 74/42 (ріг В. Чорновола)
Будинок лікаря, доктора медицини, вченого-антрополога Вайсенберга. 1901 рік. Вулиця Віктора Чміленка, 74/42 (ріг В. Чорновола)

Етнолабораторія “Баба Єлька”

Баба Єлька

У Кропивницькому можна приміряти одяг, який носили на території Кіровоградщини понад 100 років тому. Репліки створені на основі речей, привезених із експедицій етнопроєкту "Баба Єлька". Репліки можна приміряти, а також придбати.

У самій етнолабораторії проєкту "Баба Єлька" можна побачити близько тисячі старожитностей, привезених із сіл області за шість років етнографічної роботи.

Тут також можна придбати сувенір із Кропивницького – той же одяг, аксесуари, листівки чи кулінарну книгу “Смачна Кропивниччина”.

Адреса: Театральна, 12

Як дістатися:

  • з центру міста – пішки вулицею Театральна.
Одиз із заходів "Баби Єльки" на Театральній
Одиз із заходів "Баби Єльки" на Театральній

Театр імені Марка Кропивницького

Театр імені Марка Кропивницького
Театр імені Марка Кропивницького

Прогулюючись центральними кварталами, неодмінно натрапите на головний культурний символ Кропивницького – театр імені Марка Кропивницького. Саме на честь цього видатного драматурга, письменника, засновника першого професійного українського театру місто у 2016 році отримало свою сучасну назву.

За фасадом цієї яскравої двоповерхової будівлі відкривається неймовірний світ мистецтва.

Обов’язково відвідайте виставу, або ж просто зайдіть у театр – всередині він вразить вас ще більше, ніж зовні, і ви назавжди закохаєтесь у театральне мистецтво так само, як і кропивничани.

Театральна історія міста

Театральна історія міста почалася у 1865 р, коли інженер-полковник Г. Трамбицький купив у міського управління ділянку землі, на якій збудував Зимовий театр. Офіційне відкриття відбулось у 1867 році. Це був перший стаціонарний театр у місті, на сцені якого виступали як гастролери, так і місцеві трупи. 27 жовтня 1882 року з виставою “Наталка Полтавка” на цій сцені показала свою майстерність перша українська професійна трупа під керівництвом Марка Кропивницького.

Як дістатися: 

  • з центру міста – вулицею Театральною пішки (до 10 хвилин).

Неймовірна краса краєзнавчого музею

Краєзнавчий музей у Кропивницькому
Краєзнавчий музей у Кропивницькому

Якщо ви хочете дізнатися більше про історію міста й області, обов’язково відвідайте краєзнавчий музей.

Це одна з найгарніших історичних будівель у центрі Кропивницького – колишній особняк єлисаветградського купця та власника млинарного бізнесу Абрама Барського.

Як зазначає у своїй книзі “Коли будинки мали власні імена” краєзнавець Володимир Поліщук, особняк побудований у стилі модерн з елементами еклектики. 

Верхівки кутових колон ризалітів прикрашені маскаронами у вигляді дівочих голівок — символами часу, зміни дня і ночі. Пілястри між вікнами (з випуклими як пагони рослин переплетіннями) оздоблені рельєфами жар-птахів і вишуканим рослинним орнаментом. У нішах під вікнами — барельєфи композиції з пеліканами, які боронять свої гнізда від хижих змій — символ батьківського захисту родини, оберіг від ворожих зазіхань. У ліпленні майстерно застосовані кілька технічних прийомів — рельєф, барельєф та горельєф. 

Будинок купця Абрама Барського
Будинок купця Абрама Барського оздоблений різноманітними символами й оберегами

Будинок купця Абрама Барського оздоблений різноманітними символами й оберегами.

Але ще цікавіше – всередині музею. Нині колекції Центральноукраїнського обласного краєзнавчого музею налічують понад 71 тисячу предметів основного фонду та більше ніж 36 тисяч експонатів науково-допоміжного фонду.

Що варто побачити в краєзнавчому музеї

Відбиток ракоскорпіона – найдавніший предмет палеонтологічної колекції обласного краєзнавчого музею. Ракоскорпіони – ряд вимерлих морських членистоногих:

Ракоскорпіон

У центрі експозиції краєзнавчого музею представлений Небелівський жертовник, горщики і глиняні вироби, які пролежали під землею 6 тисяч років:

Небелівський жертовник

Як дістатися:

  • з центру міста – пішки Театральною

Алея сакур

Сакури у Кропивницькому
Алея сакур на вулиці Юрія Коваленка у Кропивницькому

Якщо ви завітали до Кропивницького навесні – обов’язково зазирніть на Алею сакур. Найбільше рожевих дерев є на вулиці Юрія Коваленка.

Тут з 2013 року ростуть сакури сортів Кіку-Шідаре та Канзан.

Кілька тижнів на рік ця вулиця перетворюється на місце для прогулянок та фото.

Як дістатися:

  • від центру – маршрутка №5, 134, 4, 8, тролейбус №10, 7, 
  • від залізничного вокзалу – тролейбус №9

Алея сакур на вулиці Юрія Коваленка у Кропивницькому

Алея сакур на вулиці Юрія Коваленка у Кропивницькому

Лавандова веранда

Лавандове веранда у Федорівці
Лавандова веранда у Федорівці

Якщо ви перебуваєте у Кропивницькому на початку літа, то за 20 кілометрів від міста можна відвідати лавандове поле. "Лавандова веранда" знаходиться у селі Федоpівка.

Тут квітнуть понад 1000 кущів лаванди. Є яскраві локації для фотосесій та відпочинку. Ствоpила цю кpасу місцева жителька Маpина Дейкун. Також на території працює крамниця, де можна придбати крафтові вироби з лаванди.

Як дістатися:

  • особистим транспортом

Лавандове поле Федорівка
Лавандове поле у Федорівці

Парк Перемоги

Парк перемоги у Кропивницькому
Парк перемоги у Кропивницькому

Цей затишний парк розташований трохи осторонь від центральної частини міста. Його відремонтували кілька років тому. З парку відкривається неймовірний пейзаж річки Сугоклея та затишних приватних будинків.

Реконструювали парк у 2019 році. 

Нині тут охайні зелені газони та пішохідні доріжки. У парку є можливість займатися спортом на відкритому повітрі – є безкоштовні тренажери, облаштовані майданчики для спортивних ігор. 

Відвідайте цю локацію, якщо хочете відпочити подалі від міської метушні та гаміру.

Як дістатися:

  • від центру міста – автобуси №104, 116

Парк перемоги 2025

Це лише частина локацій, які варто побачити у Кропивницькому. Місто продовжує змінюватися, відкривати нові простори для відпочинку, мистецтва й натхнення. Варто лише зупинитися тут — і Кропивницький точно зможе вас здивувати. Подорожуйте, відкривайте й закохуйтесь у Кропивницький так, як це зробили ми.

Читайте також: Кафе на даху, завод ручок і басейн у школі. Що так і не побудували у Кропивницькому в минулому столітті


Останні новини