У Кропивницькому спалахнув скандал через безхатніх тварин. Зооволонтерка Ірина Сіденко тривалий час опікується покинутими чотирилапими. Лікує, годує і прилаштовує через соцмережі. А поки знайдуться нові господарі – собаки живуть у її дворі у мікрорайоні Кущівка. Та з часом безхатьків стало так багато, що домівки для них довелося облаштувати поза двором біля воріт. Водночас, люди, які живуть на цій вулиці й прилеглих, проти такого сусідства. Мовляв, це небезпечно для дітей. Зооволонтерка в свою чергу твердить – це сусіди не завжди адекватно поводяться щодо тварин. Обидві версії вислухала журналістка Точки доступу Лілія Кочерга.
Покинуті чотирилапі
Це Баффі та Зіта. Цих тварин покинули у коробці в кручі. Там у нас щороку, а то й двічі на рік, лишають коробки з кошенятами та цуценятами.

Ірина Сіденко розповідає, що до тварин небайдужа з дитинства. Багато років займається зооволонтерством. Опікується нині приблизно сотнею тварин. У її дворі та біля двору мешкають близько двох десятків чотирилапих. Ця цифра не стала – знаючи про діяльність жінки, люди систематично приносять собак і котів до її господи. Повномасштабна війна ще більше ускладнила ситуацію – при переїздах тварин залишають переселенці та військові. Тож будки довелося облаштувати і за ворітьми.

На утримання собак Ірина витрачає власні кошти, підтримують і небайдужі. Найперше, каже волонтерка, потрібен корм.
Мені їх шкода, дійсно, шкода. І я намагаюся зробити все, щоб вони не жили на вулиці, а знайшли господарів. Я вважаю, що несу користь державі, адже ловлю цих тварин, стерилізую, прилаштовую.
Сусіди проти будок на вулиці
Сусідів така ситуація обурює. Цей конфлікт триває вже зо два роки. Деякі, з собак, переконують люди, поводяться агресивно. Щоб супроводжувати сина у школу, мусила звільнитися з роботи, – каже Юлія Кулікова.
Десять років, а він не може самостійно навіть вийти в магазин, не говорячи про те, щоб у школу пройти. Безхатні тварини – це гостра проблема нашого району. У нас тут на кутку – восьмеро чи дев’ятеро дітей. І всі діти сидять по своїм дворам, в той час як собаки панують на вулиці.
Сусідку Юлію підтримує й Валентина Катана. Жінка каже, що попереду – літні канікули, а діти не можуть через собак ні на вулиці гратись, ні кататися на велосипедах.
Я особисто йшла, я нічого тим собакам не робила, є собака, який просто йде тихенько і хапає за ноги. Дитина моя йшла, то він підбіг, злякав її.
Тим часом Ірина Сіденко твердить: саме люди інколи поводяться нееадекватно. Вона підозрює сусідів у тому, що ті поскаржилися догхантерам, які з власноï ініціативи займаються винищенням бродячих псів у містах. Тож тепер догхантери їй погрожують, пишуть у соцмережах образливі коментарі й припускають, що саме Ірина збирає безхатьків, щоби потім їх отруїти.

Рік тому чоловік з сусідньої вулиці намагався нападати на собак, бити, кидався на них. Я викликала наряд поліції і він отримав попередження, – розповідає жінка.
У те, що тварини поводяться агресивно, не вірить і добра знайома Ірини Сіденко Таміла Іващенко. Вона пропонує сусідам взяти по одній собаці додому і так вирішити проблему.
Вони тут більше перебувають. Вони сусіди, вони тут живуть. А я – зовсім чужа людина. Я того собаку Жорика зараз бачу перший раз, знаю його по інтернету. Я була у дворі – там теж є собаки. Ніхто з них мене не вкусив і на вулиці ніхто не зачепив.

Зі стихійного звалища поруч собаки розтягують сміття, – скаржаться сусіди тим часом.

Виють ночами й кидаються на людей.

Коли людина привозить до двору відсів, пісок – то на це реагують дуже швидко, виписують штрафи і зобов’язують все занести у двір, бо воно заважає. Тут стоять будки й ніхто не реагує. У якій країні таке є?, – обурюється Валентина Кулікова.
Чи вирішиться конфлікт
Як рішення, сусіди пропонують перенести будки в кінець вулиці до кручі. Мовляв, так тварини хоча б не бігатимуть близ домівок.
Василь Вовк говорить, що його дружина дуже любить квіти й облаштувала вдома розкішний квітник. Втім, коти й собаки забігають у їхній двір на паралельну вулицю й роблять там безлад.

Давайте в кручі зробимо притулок. Там є місце. Зібратися громадою, огородити, зробити місце для них, поставити навіть оці будочки і будуть ходити кормити їх, і будуть собаки там, і коти.
Зі скаргою на засилля тварин сусіди звернулися у міськраду. Там на кінець травня призначили засідання адмінкомісії. Втім, у вирішення проблеми люди не вірять. Адже жодного комунального притулку для тварин в місті немає. І через нестачу грошей облаштування поки не планується.
Щодо облаштування міні-притулку близ кручі, Ірина Сіденко говорить, що свого часу там стояли будки, але їх згорнули трактором.
Читайте також: Азіатська вівчарка покусала 10-річну дівчинку в селі на Кіровоградщині: родина збирає гроші на лікування дитини