Сквери та парки: 10 місць, де можна сховатися від спеки в Кропивницькому (ФОТО)

  • Ольга Зима
  • watch_later 2 серпня 2021, 10:00

Влітку в спекотну погоду дуже хочеться прохолоди, то ж Точка доступу зробила підбірку 10 зелених зон у Кропивницькому, де можна сховатися від сонця. То ж прогуляйтеся скверами чи парками та проведіть цей час весело.


Центральний сквер

Сьогодні це місце переповнене стихійною торгівлею та сміттям. Проте це чи не єдине місце з тінню в центральній частині міста, де можна сховатися від спеки.

Наступного року тут планують побудувати МакДональдз. Компанія обіцяє пpoвeсти peкoнстpукцію тa oздoблeння всьoгo сквepу. Проте активісти виступають проти будівництва Мак'у саме в Центральному сквері, адже впевнені, що ті дерева, які тут ще залишилися, знищать. Натомість "замість деpев тут пpoдаватимуть булoчки з кoтлетами".

Трішки історії: Розбили сквер на початку 50-х років минулого століття на території, яка колись належала Успенському кафедральному собору. Тут на поверхні працювали лавки, діяли різноманітні церковні приміщення, а під ними знаходилися погреби-холодильники. Вони є там і тепер.

Де знайти: нa пepeхpeсті вулиць Пpeoбpaжeнськoї тa Вeликoї Пepспeктивнoї


Сквер Шевченка

Ще один із затишних скверів центральної частини міста. Аж до середини минулого століття місцевість біля колишньої класичної чоловічої гімназії пустувала. В 1958 році тут збудували обласну дитячу бібліотеку. А біля неї до сторіччя від дня смерті Кобзаря йому встановили пам'ятник.

Де знайти: перехрестя вулиць Шевченка та Чорновола


Парк "Козачий острів"

Сквер розташований на лівому березі річки Інгул.

Цей чарівний куточок створено фантазією людей у 1937 році до сторіччя від дня смерті російського поета Олександра Пушкіна і названо його ім'ям. У 2016 році парк Пушкіна перейменували в Козачий острів.

Де знайти: дістатися можна містками з проспекту Винниченка, вулиць Острівської чи Каховської.


Сквер Театральний

Сквер знаходиться біля обласного музично-драматичного театру ім. Марка Кропивницького. У ньому встановлений пам'ятник Марку Лукичу.


Парк Перемоги

Парк Перемоги або Міський сад розташований біля вулиці Садової та протягується вздовж місцевої річки Сугоклії. Це найстаріший парк у місті. Його заклали в 1764 році під керівництвом колишнього головного командира Нової Сербії після Хорвата генерала Мельгунова. Тоді в парку, крім дерев, вирощували овочі й фрукти, які поставлялися до царського двору.

Протягом більш ніж двох століть парк був місцем масових гулянь та відпочинку містян. У 2019 році його взялися реконструювати. Тут облаштували велодоріжки, вуличні тренажери, встановили кілька поліфункціональних спортивних майданчиків, реконструювали каскадні сходи та встановили арку.

Де знайти: вулиця Садова


Дендропарк

До 2016 року офіційно мав назву "Парк ім. 50-річчя Жовтня". В рамках декомунізації отримав офіційну назву "Дендропарк", як його до того й називали містяни.

Історія парку розпочалася із 1958 року. Тоді  на околиці Кропивницького (тоді ще Кіровограда) було створено парк, який став легенями міста, окрасою та популярним місцем для відпочинку жителів. На території парку створили  невелику зону з атракціонами для розваг і відпочинку населення.

З 2001 року почалось відродження паркової зони. На сьогодні це парк відпочинку з атракціонами та зеленою зоною.

Де знайти: парк розташований між вулицями Євгена Тельнова, Ак. Тамма та Волкова.


Сквер Слави

Поруч "Дендропарку" також знаходиться сквер Слави, розташований біля Критого ринку, який спочатку називався Сквер 50-річчя Жовтня. Перейменували його в рамках закону про декомунізацію.

Парк створили приблизно у 50-60 роках ХХ століття, коли почалося будівництво мікрорайону Черемушки. Він невеликий, на території знаходиться пам'ятник на честь героїв Громадянської і Великої Вітчизняної війни.

Нині ця територія щоденно перетворюється на, так званий, "блошиний ринок". 

Де знайти: сквер розташований між вулицями Соборною, Ак. Тамма та Вокзальною.


Лісовий масив "Добруджа"

Історія про цю паркову зону, яка розташована неподалік університету ЦНТУ, обросла легендами. Масив студенти назвали Шервудом, мабуть, через асоціації з історіями про Шервудський ліс (Англія), який традиційно пов'язують з легендами про Робін Гуда. Історії студентів про цю паркову зону менш поетичні та, переважно, пов'язані з привидами. Однак ця назва набула широкого поширення серед жителів міста, і тепер багато хто так і називає цю паркову зону Шервудом.

Тут же поряд знаходитьcя і колишній готель "Добруджа", в реcторані якого в чаcи CРCР чаcтенько полюбляли відриватися партійні функціонери. Зараз колишній готель перекваліфікували в Центр ранньої cоціальної реабілітації дітей інвалідів при облаcній лікарні "Добруджа".

Де знайти: 101-ий мікрорайон


Парк "Ковалівський"

Улюбленим місцем відпочинку як жителів Ковалівки, так і взагалі кропивничан, вже давно став парк "Ковалівський". Тут створено дитячий майданчик, працюють різноманітні атракціони.

Ковалівський парк звели в 50-х рр. XIX ст. за розпорядженням військового керівництва. За СРСР його перейменували на Парк імені Леніна. Первісну назву "Ковалівський" паркові повернули вже за доби незалежності України.

Де знайти: парк розташований між вулицями Дворцовою, Юрія Олефіренка, Євгена Чикаленка та Кавалерійською.


Парк Крючкова

Парк культури і відпочинку імені А. П. Крючкова будували в 60-ті роки робітники заводу "Червона зірка". Ініціатором спорудження став тодішній директор заводу, чиє ім'я парк носить до цього часу.

Коштів на будівництво не жаліли, люди працювали у позаурочний час і у вихідні. За короткий час парк перетворився на справжній центр культури для великого мікрорайону міста.

Тривалий час він був у власності заводу.  Проте за ним ніхто не доглядав, тому від минулої розкоші майже нічого не лишилося. Фонтани, павільйони, літній майданчик зруйнувалися. Приміщення клубу стало занедбаним. Згодом парк перейшов у комунальну власність міста.

На сьогодні там функціонує храм Успіння Пресвятої Богородиці, який створили в 2014 році. Після будівництва храму парк поступово почали облагороджувати та доглядати. Однак сам клуб імені Крючкова й досі лишається покинутим.

Де знайти: вул. Павла Сніцаря, 38


*Історичні довідки про парки та сквери взяті з матеріалів Точки доступу "Знайомтесь, Кропивницький" та книги Юpія Матівоса "Вулицями pідного міста".


Читайте також: Відпочинок на Кіровоградщині: фахівці розповіли, в яких водоймах можна безпечно купатися