Учора, 8 грудня, в Ленінському суді Кропивницького відбулося два засідання у справі Івана Харченка — підозрюваного в скоєнні ДТП у Бобринці, внаслідок якої загинув 18-річний Ілля Ковтун. Суд задовольнив клопотання продовжити термін досудового розслідування та тримання під вартою на 60 днів без права внесення застави. Детальніше читайте в матеріалі Точки доступу.
Що трапилось
Нагадаємо, аварія сталася 15 жовтня у Бобринці. За даними слідства, 24-річний Іван Харченко їхав на Audi A7 у стані алкогольного сп’яніння. На перехресті перевищив швидкість та зіткнувся з автомобілем ВАЗ, який відкинуло на понад сто метрів. Водій ВАЗу Ілля Ковтун загинув на місці.
Ленінський районний суд обрав для підозрюваного запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком на 60 днів: з 15 жовтня до 13 грудня 2022 року. Сторона захисту подала апеляцію на це рішення, проте апеляційний суд скаргу не задовольнив.
Водія Audi A7 підозрюють у порушенні частини 3 статті 286-1 Кримінального кодексу України. Якщо провину Івана Харченка доведуть, йому загрожує позбавлення волі від п’яти до десяти років з позбавленням права керувати транспортними засобами від п’яти до десяти років.
Не встигли розслідувати
8 грудня відбулося два судових засідання, на яких були присутні адвокати обвинувачення і захисту, прокурор, слідчий, підозрюваний та мати загиблого Іллі Ковтуна. На першому засіданні суд розглянув клопотання прокурора продовжити досудове розслідування до 16 лютого 2023 року.
Ми не встигаємо провести всі слідчі дії за два місяці, як планували. Це зумовлено тривалістю їх проведення. У тому числі експертних досліджень, – сказав прокурор Ігор Васильків. – Необхідно ще отримати висновки інженерно-транспортної експертизи. Потім, можливо, буде необхідно призначити повторну чи додаткову експертизу.
Через нестачу світла експерти просто фізично не встигають відписати висновки досудових розслідувань. Тому клопотання ґрунтовне, – сказав адвокат сторони обвинувачення Олексій Пільгуй.
Усі сторони не заперечували. Суд клопотання задовольнив.
Тримання під ватрою чи домашній арешт
Наступним відбувся розгляд продовження терміну тримання під вартою Івана Харченка. Прокурор наполягав на продовженні терміну до 60 днів у вигляді тримання під вартою без права внесення застави. Назвав три ризики, які можуть виникнути, якщо підозрюваного відпустити під домашнім арештом, віддати на поруки або дозволити заставу.
Перший ризик — Харченко може втекти від слідства, зокрема на тимчасово окуповані Росією території, вважає Ігор Васильків. За його словами, хлопець вже намагався втекти з місця злочину. Допитаний пасажир Audi A7, який був у салоні в момент аварії, розповідав: після ДТП він та водій пішли в напрямку Миколаєва, поки їх не затримали військові.
Другий ризик – підозрюваний може спробувати вплинути на свідків, щоб вони змінили свої показання. Зокрема на пасажира, з яким він їхав і який розповів історію про втечу.
Третій ризик – Харченко може знову вчинити правопорушення, у тому числі стосовно свідків. Прокурор розповів, що раніше чоловіка притягували до адміністративної відповідальності за порушення статті 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Це ДТП без потерпілих.
Сторона захисту просила обрати будь-який запобіжний захід, не пов'язаний з триманням під вартою. А ризики прокурора адвокат підозрюваного Максим Тупало назвав бездоказовими. Свою позицію пояснив так: по-перше, в матеріалах справи відсутні показання військових, які зупинили чоловіків.
Як військові зрозуміли, що це саме ці хлопці вчинили ДТП? Що це за військові, у них є імена та прізвища? Тому це лише слова. Повірити на слово? – сказав адвокат.
По-друге, свідки вже опитані, тому ризику впливу на них не може бути. По-третє, за словами адвоката, адміністративному правопорушенню Харченка понад рік. За законом, якщо протягом року людина не вчиняє ще одного адміністративного порушення, то вона вважається такою, яка не притягувалась.
Прокурор повинен довести існування ризиків. Жодного доказу він не надав, – сказав Максим Тупало.
Головний доказ, це моя мертва дитина, – сказала мати Іллі Ковтуна Марина Ковтун-Брагар. – Ця людина не заслуговує бути вдома, дивитися телевізор та насолоджуватися життям. Я вважаю, що він має бути під вартою.
Суд задовольнив клопотання слідчого та продовжив термін тримання з 8 грудня 2022 року до 5 лютого 2023 року без права внесення застави.