Близько сотні виїзних донорських акцій за рік провели на Кіровоградщині. Зокрема, їх організовують в освітніх закладах, де працюють та навчаються багато людей. На донаціях в технічному та педагогічному університетах побувала наша кореспондентка Лілія Кочерга. Читайте у матеріалі Точки доступу, чи охоче долучаються люди та яких груп крові бракує.
Головна мотивація – допомогти захисникам
Міні-станцію медики розгорнули просто в аудиторії технічого університету. За пів години донорської акції здати кров виявили бажання десятеро людей. Це і студенти, і викладачі. Найперша їхня мотивація – допомогти пораненим військовим.
Керівниця відділу Центральноукраїнського національного технічного університету Олена Голик розповідає, що кров здає не вперше. Радіє, що може це зробити в стінах рідного закладу й не відриватися від роботи. Жінка розповідає, що перед донацією зазвичай виключає з раціону яйця, жирну їжу, алкоголь та п’є багато води.
У мене четверта негативна група крові. Щойно почалася повномасштабна війна, я одразу звернулася на станцію переливання і повідомила, що згодна здавати кров. Відтоді й почала її здавати. Вже, мабуть, разів вісім здавала.
Все для зручності донорів
Проректор Центральноукраїнського національного технічного університету Андрій Кіріченко говорить, що донацію в закладі влаштували вперше. Але планують такі акції і надалі.
Деякі наші викладачі здавали кров багато разів. Деякі – доєдналися вперше. Для того, щоб залучити більшу кількість учасників, медики станції переливання крові приїхали до нас, щоб людям було зручніше це зробити. У нас орієнтовно 250 викладачів і майже шість тисяч студентів. Тож сподіваємося, що люди відгукнуться.
А це вже педагогічний університет. Керівниця громадської організації "Стратегія майбутнього" Тетяна Котенко розповідає, що через війну прийняла рішення бути максимально корисною своїй країні та її захисникам. Через це вже не вперше донатить кров.
Сімейна лікарка Галина Жуля говорить, що їй подобається думка про те, що наша кров також може воювати. Навіть далеко від фронту ми можемо підтримати наших військових.
Кураторка організації ДонорUA Надія Дольникова говорить, що людині морально комфортніше здавати кров поза стінами медичного закладу. Водночас, можна прийти з разом з близькою людиною, яка підтримає донора.
Хто може стати донором
Завідувач відділу Кіровоградської обласної станції переливання крові Роман Соболь зазначає, що через війну потреба в донорській крові збільшилася в рази. Потрібна кров всіх груп і резусів.
Кров потрібна і місцевим жителям – пацієнтам лікарень, і переселенцям, які живуть у нашому регіоні, і військовим, які боронять країну.
Він розповідає, що стати донором може кожен, кому є 18 років і його вага тіла більше п'ятдесяти кілограмів. Рекомендований максимальний вік – 60 років. Головне – щоб в людини на момент донації не було активних захворювань. Протипоказами є й гепатити В, С та ВІЛ/СНІД; видалення зубів менше, ніж за десять днів до донації; нанесення татуювання менш, як за пів року; нещодавно перенесені операції. Водночас, після пролікованого гепатиту А людина може бути донором.
Звечора треба притримуватися нехитрої дієти. Зокрема, відмовитися від жирної їжі. Не бажано також пити зранку каву.
Усіх охочих стати донором спочатку опитує лікар-терапевт, який виносить остаточний вердикт – чи може людина здати кров цього дня. Також він міряє тиск кандидатам. Сама процедура донації займає до десяти хвилин.
Як доєднатися
Такі виїзні донації медики намагаються влаштовувати щотижня, а деколи й кілька разів. Виїжджають і у райони. Роман Соболь зазначає, що мають всю необхідну техніку та обладнання. Розгортають все це на тій чи іншій локації і працюють.
Термін придатності крові – 42 дні. За цей час, акцентують медики, реалізують усю донорську кров. Вони закликають людей активніше включатися в цю роботу. Адже одна донація рятує три життя.
За анонсами виїзних донацій можна слідкувати на сторінці ДонорUA. Також здати кров можна у робочі дні безпосередньо на станції переливання крові. Це будівля навпроти дитячої обласної лікарні в Кропивницькому.
Після процедури донор отримує довідку, згідно якої може розраховувати на вихідний у день здачі крові та ще один на додаток до щорічної відпустки. Ця довідка безстрокова.
Ця стаття стала можливою за підтримки програми підтримки “Голоси України”, що реалізується Європейським центром свободи преси та медіа і є частиною Ініціативи Ганни Арендт. Програма не впливає на редакційну політику, а даний матеріал містить виключно погляди та інформацію, отриману редакцією.