Свої перші вихідні Кропивницький пережив дуже важко, страждаючи від страшної спеки. Всі пляжі та місця, хоч трохи на них схожі, були переповнені жителями міста, які шукали у воді настільки бажану прохолоду, іноді ризикуючи здоров’ям та життям – офіційно відкритих пляжів у нас нема, і навряд чи вже з’являться у цьому році. Міській владі, видно, не до того…

Виверження пристрастей, викликане перейменуванням Кіровограда на Кропивницький, відбувалося переважно у соціальних мережах. Прихильники нової назви святкували перемогу, їх опоненти нарікали на те, що Верховна Рада відверто проігнорувала волевиявлення громадян. Адже, за їх твердженнями, обидва опитування, які проводили в місті у минулому та нинішньому роках, засвідчили, що більшість жителів обласного центру пітримують зовсім іншу назву.

Якщо п’ятничний мітинг проти перейменування зібрав близько 300 чоловік, організовано підвезених його організаторами на площу перед міськрадою, то суботній обернувся суцільним пшиком – на нього зійшлося всього п’ять кропивничан. Поліцейських та рятувальників, які мали забезпечити безпеку заходу, було на порядок більше. Провал мітингу засвідчив – жителі міста змирилися з новою назвою. Хоча, можна пророкувати, на цьому епопея з перейменуванням не завершилася. Про те, що вони будуть оскаржувати рішення Верховної Ради у судах, заявили уже кілька політичних сил. Серед їх аргументів – український парламент порушив усі принципи демократії, не врахувавши волевиявлення жителів міста. Втім, претензій до ВР не має бути, адже саме кіровоградська міськрада переклала на неї проблему перейменування, хоча мала купу можливостей зробити це самостійно.

Як би там не було, тверезомислячі люди розуміють, наскільки вчасним було це перейменування, адже дискусія навколо нього досягла точки кипіння, поділивши жителів міста на два непримиренні табори. Час згладить усі протиріччя, якщо окремі політики не підкидатимуть вугілля, розбурхуючи емоції мирних кропивничан. На жаль, цей варіант не виключений – переважна більшість політичних сил в Україні не вміють програвати, використовуючи для реваншу будь-яку можливість. І, якби там не було, не назва красить місто, а люди, які в ньому живуть. І назви ти Кропивницький хоч Діамантом, він не засяє, поки містяни, а також влада, обрана ними, не закатають рукави, беручись за роботу, результати якої буде видно лише за кілька років.

Не менш спекотні вихідні переживала Туреччина – спроба військового перевороту у цій країні вразила увесь світ. На щастя, путч захлинувся. Втім, перемога демократії не поверне до життя кількасот загиблих, яких убили на вулицях Стамбула та Анкари. Мабуть не один світовий лідер облився холодним потом, уявляючи, як би путч виглядав у їх країнах, і які б жертви були б принесені відновленню конституційного порядку. При тому, взяти владу до рук, і вміти нею користуватися – поняття різні. І навряд чи армійська дисципліна потрібна у мирному житті: одна справа – керувати полком чи дивізією, загнаними у рамки військового статуту, інша – правити величезною країною з усіма її розбіжностями та проблемами…

Як би там не було, тепер слід очікувати реакції. Зокрема, президент Турції Реджеп Тайіп Ердоган вже заявив про необхідність повернення смертної кари. В той же час, лідери провідних країн світу побоюються, що турецький президент скористається спробою військового перевороту для посилення владних повноважень, ставши авторитарним правителем. Перейти межу дуже просто, повернутися ж до статусу кво – майже неможливо. І якою стане Турція після проваленого путчу, наразі невідомо. Тому саме зараз владі цієї країни слід побажати мудрості та розважливості.

Втім, говорити про посилення авторитаризму поки зарано – Турція багато в чому залежить від туристів. Зрозуміло, що нинішній сезон слід вважати повністю проваленим – навряд чи розважливий мандрівник ризикне приїхати до країни, де тільки вчора лунали постріли та потужні вибухи, а мирних людей, що вийшли протестувати проти повалення законно обраної влади, вбивали на вулицях. Але навряд чи туристи з усього світу кинуться відпочивати в Турцію, яка перемігши путчистів, закрутить гайки – добитися справедливості у такій країні неможливо: одного разу запущений, репресивний апарат навряд чи розрізнятиме своїх і чужих. Прикладів в історії – більшь ніж багато…

А поки вся Україна, і Кіровоградщина зокрема, страждає від спеки, синоптики прогнозують значне похолодання. Природа не любить полутонів – воно супроводжуватиметься потужними грозами та шквалами. Втім, переважна більшість жителів області, які не мають такого необхідного побутового приладу, як кондиціонер, чекають на похолодання, як манни небесної. І моляться, щоб синоптики не помилились…


Головне сьогодні