Війна в Україні принесла значні виклики для економіки та промисловості країни. У цих складних умовах титанова промисловість стає не тільки економічно важливою, але й стратегічно необхідною.
Легкість, висока міцність і стійкість до корозії роблять титан незамінним у виробництві військової техніки, авіаційних деталей, медичного обладнання та інших високотехнологічних продуктів.
Проте в медіа все частіше з’являється інформація про те, що в Україні виробництво титановмісної руди впало за показниками. Стагнація в цьому секторі може вплинути на здатність України забезпечувати власні оборонні потреби та розвивати ці галузі.
Кіровоградщина також є учасницею титанового ринку, оскільки саме тут зосереджені потужності компанії “Велта”, яка займається видобутком ільменітового концентрату. То ж ми вирішили подивитися, який вигляд зараз має титановий ринок, і яке місце у ньому посідає наша область.
Видобуток руди суттєво знизився
Як ми згадали вище, на території області в Новомиргородській громаді розміщені потужності Виробничо-комерційної фірми “Велта”. Це прогресивне підприємство, яке продовжує працювати в умовах війни та блекаутів.
За даними компанії, з початку повномасштабного вторгнення підприємство не зупиняло роботу на довгий час і продовжувало працювати. На підтвердження цьому в пресслужбі наводять цифри:
за 2023 рік компанія виробила 135 тис. тонн ільменіту. За перше півріччя 2024 року – 48 350 тонн.
Зовсім іншу статистику демонструють компанії, які нині перебувають у власності Фонду держмайна.
Так, у сусідній, Дніпропетровській області, розміщені потужності Демурінського гірничо-збагачувального комбінату. Проте з початку повномасштабної війни воно опинилося в стані простою. Понад 2 роки тут не проводилося ніяких робіт.
У відповіді на запит редакції в компанії відповіли, що видобуток рудих пісків на території комбінату відновили лише 30 травня цього року.
За даними ЗМІ, в 2021 році чистий прибуток підприємства перевищував 200 млн грн. За результатами 2022 року збитки підприємства становили 260 млн грн.
Також, у тій же Дніпропетровській області, розміщений один із комбінатів одного з найбільших в Україні державного підприємства “Об’єднана гірничо-хімічна компанія”. Загалом компанія об’єднує потужності Вільногірського гірничо-металургійного комбінату в уже згаданій області та Іршанського гірничо-збагачувального комбінату в Житомирській області.
Точці доступу в компанії повідомили, що протягом 2023 року випустили 45 тисяч тонн ільменітового концентрату та більш ніж 16 тисяч тонн рутилового й цирконового концентратів разом.
Цьогоріч у компанії очікують випуск понад 150 тонн ільменітового концентрату на обох філіях і майже 30 тонн рутилового й цирконового концентратів разом.
Раніше підприємство мало прибутки до 600 млн грн на рік. 31 липня цього року в.о Голови правління Єгор Перелигін у своєму дописі в фейсбуці повідомив, що компанія завершила перше півріччя з чистим прибутком у 61.1 млн грн, попри те, що минулий рік був збитковим.
У Житомирській області є ще одне підприємство, яке видобуває титанову руду - Межиріченський гірничо-збагачувальний комбінат. Варто зазначити, що це приватна компанія, власником якої є інвестиційно-промислова група Group DF.
Минулого року роботи тут зупинилися на дев’ять місяців – з кінця березня до листопада. Це суттєво вплинуло на втрати у виробництві.
За інформацією пресслужби компанії, ГЗК видобув у 2023 році 307 тис. куб. м ільменітової руди (падіння на 82,9% порівняно з 2022 роком) та виробив 22,1 тис. тонн ільменітового концентрату (падіння на 78,7%).
Яка ситуація з переробкою?
В Україні титан та вироби з нього з початку повномасштабної війни не виробляють; натомість, концентрат експортують, і з нього виготовляють готову продукцію в інших країнах.
Переробкою в Україні займалися дві компанії, які нині перебувають у власності держави, – Запорізький титаново-магнієвий комбінат (ЗТМК) та Сумихімпром.
Так, перший був одним із флагманів української титанової промисловості. Це єдиний в країні виробник губчастого титану, що продавав на експорт не просто сировину, а фактично готову продукцію. У 2022 році завод майже не працював, але розпродував продукцію зі складів.
Як повідомили в Фонді державного майна в лютому цього року, наразі комбінат не працює на повну потужність і має борги за електроенергію та по заробітній платі. Наразі підприємство знаходиться в складному фінансовому стані.
Також провідне раніше на титановому ринку підприємство - Сумихімпром - спеціалізувалося на випуску двоокису титану. Через початок повномасштабної війни, влучання снарядів на територію заводу та пошкодження окремих об’єктів підприємство було в стані простою.
Востаннє двоокис титану на підприємстві виробляли у вересні 2023 року. Нині його вимушено зупинили та законсервували.
Основними причинами, які перешкоджають запуску виробництва, є відсутність грошей для придбання сировини, нестача працівників через переїзд та низький рівень заробітних плат. Саме такі дані надали на підприємстві у відповідь на запит редакції.
За результатами 2023 року дохід ПАТ «Сумихімпром» скоротився більш ніж удвічі – до 632,1 млн грн із понад 1,5 млрд грн за результатами 2022 року. Чистий збиток за минулий рік сягнув 478,2 млн грн проти збитку у 207,6 млн роком раніше, свідчать дані YouControl.
Війна негативно вплинула на титанову промисловість в Україні, що видно з показників падіння видобутку і виробництва, особливо в гірничодобувних активах, що знаходяться у власності держави.
То ж важливо звернути увагу на цю галузь, оскільки титан є критично необхідним для оборонної промисловості. Для України важливо не тільки зберегти виробництво металевого титану, а й розширити його, щоб стати виробником власного титану. Це дозволить використовувати його для виготовлення кінцевих оборонних виробів, які країні дуже потрібні.