В Україні продовжують зростати ціни на комунальні послуги. Слідом за газом та електроенергією подорожчає й вода. А в опалювальний сезон значно збільшиться й вартість теплопостачання для мешканців багатоквартирних будинків. При цьому відповідного, адекватного зростання заробітної плати не передбачається.

Вода: плюс 60 відсотків

Починаючи з 1-го липня, згідно з постановою Національної комісії з державного регулювання (НКРЄ) у сфері комунальних послуг, підвищуються тарифи на воду для 26 зі 150 водопостачальних підприємств країни. Серед них і «Дніпро-Кіровоград», яке обслуговує чотири найбільші міста області — Кіровоград, Олександрію, Світловодськ, Знам'янку — та кілька менших населених пунктів. Для їхніх мешканців вартість води зросте приблизно на 60 відсотків.


Середньостатистична сім'я при нових тарифах віддаватиме в місяць за воду приблизно на 35 гривень більше.


Тобто, якщо до цього часу за один кубометр водопостачання споживачі сплачували 4,41 грн., а за водовідведення — 3 грн. за м. куб., то вже з наступного місяця доведеться платити 6,04 та 5,92 грн. відповідно. Середньостатистична сім'я при нових тарифах віддаватиме в місяць приблизно на 35 гривень більше. І це лише за воду.

Електроенергія: плюс 10 мінімум

З 1-го червня для населення вже почали діяти й нові тарифи на електроенергію. Згідно з рішенням НКРЕ, вони в середньому виросли на 30 відсотків.

Для звичайних споживачів вартість одного кіловату електроенергії замість 28 складатиме 30,8 копійок. Це при щомісячному обсязі споживання, який не перевищує 150 кВт/год. Для середньостатистичної сім'ї при такому подорожчанні світла цифра в щомісячній платіжці збільшиться приблизно на 3,5 гривень.


Для звичайних споживачів вартість одного кіловату електроенергії замість 28 складатиме 30,8 копійок.


Якщо лічильник «накрутить» більше — від 150 до 800 кіловат, то платити доведеться вже за тарифом 41,9 копійки (зараз — 36,4). Подорожчання дорівнюватиме 15 відсотків. А при обсязі понад 800 кВт/год — 1 грн. 34 копійки замість теперішніх 95,7 копійки (плюс 40 відсотків).

Для тих, хто проживає в будинках з електричними плитами, вже діє наступний тариф:  при обсязі споживання до 250 кВт/год на місяць —  23,7 копійки за 1 кВт/год замість 21,5, від 250 до 800 кВт/год на місяць — 32,2 копійки за кВт/год замість 28,02 копійки, більше 800 кВт/год — 1 грн. 34,04 замість 95,7 копійок за кВт/год.

Газ: плюс 50 відсотків

З 1-го травня цього року подорожчало для населення й блакитне паливо. Востаннє таке було в 2010 році. Відтепер сім'ї, які використовують природний газ обсягом до 2500 кубометрів на рік, платитимуть за нього на 50 відсотків більше. Якщо споживання перевищує цю позначку — то аж на 63 відсотки.


Замість колишніх 72 копійок доведеться платити 1 грн. 18 коп. за один куб спаленого газу.


Якщо говорити конкретними цифрами, то замість колишніх 72 копійок доведеться платити 1 грн. 18 коп. за один куб спаленого газу. В неопалювальний період середньостатистичній родині доведеться витратити приблизно 25-30 «зайвих» гривень. В осінньо-зимовий, для власників автономних систем опалення, — 65-70 гривень.

Якщо споживання перевищить 2,5 тисячі кубометрів на рік, то й платити відповідно доведеться за іншими тарифами.

Тепло: плюс 60 відсотків

Скільки коштуватиме централізоване теплопостачання для мешканців кіровоградських багатоповерхівок, точно ще невідомо. Однак, як зазначають самі тепловики, ціна не набагато відрізнятиметься від тої, яку сплачуватимуть бюджетні установи та юридичні особи.

— Нам доведена вартість 1 тис. кубометрів газу для «бюджетників» на рівні 6208 гривень, замість попередньої — 4469 грн, — повідомив директор КП «Теплоенергетик» Сергій Кравченко. — У перерахунку на тариф подорожчання буде приблизно на 60 відсотків.


Подорожчання тепла пов'язане з планами держави ввести європейський підхід до надання комунальних послуг.


У свою чергу для ДП «Кіровоградтепло» 1 Гкал теплової енергії замість колишніх 303 гривень тепер коштуватиме 440 грн. До початку опалювального сезону нову ціну перерахують в звичний для населення показник — за квадратний метр опалювальної площі.

Нагадаємо, що замість колишніх 72 копійок доведеться платити 1 грн. 18 коп. за один куб спаленого газу. Скільки в такому випадку доведеться переплачувати в опалювальний сезон кожен може порахувати для себе в залежності від житлової площі.

Подорожчання тепла пов'язано з планами держави ввести європейський підхід до надання комунальних послуг. А в Європі ніхто не компенсує  підприємствам різницю у вартості в тарифах, бо ті доведені до економічно обґрунтованого рівня.

Заробітна плата: нуль відсотків

Якщо підсумувати подорожчання всіх вищевказаних послуг, то вже з 1-го липня середньостатистичній кіровоградській родині доведеться щомісяця сплачувати приблизно на 70 гривень більше. Й це лише за «комуналку». Проте найскладніше буде в опалювальний період тим, в кого немає автономної системи опалення. Тоді рахунок «зайвих» витрат йтиме на сотні гривень.


Зростання мінімальної заробітної плати, яке передбачалося  з 1-го липня та 1-го жовтня, «заморожено» до кінця року.


В той же час зростання мінімальної заробітної плати, яке передбачалося  з 1-го липня та 1-го жовтня, «заморожене» до кінця року за пропозицією уряду. Тому комунальники небезпідставно побоюються, що підвищення вартості тарифів призведе лише до нарощування боргів, бо населенню просто буде нічим платити. Єдиним виходом для багатьох родин, щоб не влазити в комунальні борги, стануть субсидії. Але їх отримати зможуть лише ті, в яких середньомісячний сукупний дохід за попередні півроку не перевищував близько 1 тисячі 190 гривень на 1 людину.


Головне сьогодні