У Помічній, що у Кіровоградській області, школу №3, яка є одним із трьох навчальних закладів у місті, мають намір закрити 1 вересня. Причина – відсутність у закладі укриття. Підвального приміщення, яке можна переоблаштувати під сховище, теж немає. Батьки і вчителі написали звернення до Помічнянської міськради, яка є засновником і балансоутримувачем закладу, з проханням роз’яснити, як планують вирішувати це питання. Батьки і педагоги хочуть, щоб на території школи збудували укриття. Що кажуть в міськраді, дізнавалась Точка доступу.

Десять років донька вчилась у школі, яку наступного навчального року планують закрити, розповідає тато десятикласниці Олександр Пузир. Він – проти закриття. Каже, що не розуміє, куди витрачають гроші міського бюджету, у той час як капіталовкладень потребує будівництво сховища в школі.

Олександр Пузир проти закриття школи у Помічній

Наша школа – найкраща у місті. Вона – найновіша з усіх трьох, що є у Помічній. Її побудували у 1974 році. А з 1 вересня нашим дітям пропонують ходити у іншу школу, яку визначили опорною. Тій будівлі понад сто років, укриття там облаштували у приміщенні колишнього тиру. Я не маю нічого проти вчителів цього закладу, просто ми хочемо ходити у школу, в якій вчились 10 років.

Каже, і батьки, і вчителі наполягають на тому, щоб у школі збудували укриття і дітей не переводили у інші заклади.

"Ми не хочемо "у прийми" до інших закладів", – заступниця директора школи

У навчальному році 2023/2024 учні школи №3 на час повітряної тривоги перебували на першому поверсі закладу, за принципом "двох стін", пояснила Точці доступу заступниця директора Олена Луцевич.

укриття на першому поверсі школи №3 у Помічній

Вікна зовні заклали будівельними матеріалами, тобто зробили найпростіше укриття. Торік 17 серпня працівники Держслужби з надзвичайних ситуацій дали дозвіл на його використання, а через декілька днів Уряд ухвалив постанову щодо нових вимог до укриттів у школах. Згідно них, навчальний заклад повинен мати повноцінне укриття.

Згодом у відділі освіти Помічнянської міськради повідомили, що з 1 вересня заклад закривають. Натомість сказали, що проєкт щодо будівництва у школі укриття розмістили на платформі Dream (цифрова система контролю за відбудовою України). Точка доступу знайшла цей проєкт у системі, його туди подали у квітні. Згідно розміщених там даних, громада готова співфінансувати будівництво укриття – мають намір виділити майже чотири мільйони гривень. Загальна вартість проєкту – 38 мільйонів. Сховище розраховане на 240 осіб.

Донорів – немає. Укриття – не будують. Тому ми домовилися з двома іншими школами, які працюють у місті, що наші учні вчитимуться у їхніх закладах. 1-4 класи – у ліцеї №2, 5-11 класи – у другу зміну у школі №1. Але це був би хороший варіант у тому разі, якби ми в цей час у нашому закладі будували укриття. А так виходить, що ми "в приймах".

Олена Луцевич додала, що начальниця відділу освіти, як варіант, запропонувала чекати наступного року, коли держава виділятиме субвенції на фінансування будівництва укриттів у закладах освіти.

Нас бентежить те, що наш засновник – міська рада – нічого не робить. Питання не рухається. Ми самотужки почали шукати варіанти. Сконтактували з керівництвом школи з міста Ніжин на Чернігівщині, бо побачили ролик про те, як там побудували шкільне укриття за 4,5 мільйони гривень на 200 місць.

Каже, міська рада запросила забудовника з Чернігівщини у Помічну, але справа так і не зрушила з місця.

Треба гроші, а їх немає. Тому ми написали звернення до міськради, у якому попросили пояснити нам, що із закладом буде далі. Чи шукають варіанти дешевшого будівництва укриття,  і де, врешті, шукають на ці роботи гроші.

Додала, що школа №3 – найновіша серед усіх трьох, що працюють у Помічній. У закладі замінили усі вікна на нові, так само оновили покрівлю, у спортивній залі займається баскетбольний клуб "Орли". Загалом там проводять усі спортивні змагання з різних видів спорту, якими займаються у місті.

школа №3 у Помічній

чому школу у Помічній хочуть закрити?

У нас прекрасна їдальня, є ресурсна кімната, новий кабінет математики. Ми єдиний заклад у місті, де є актова зала. У нас молодий, гарний,сучасний заклад і ми боїмось, що нас просто закриють.

ресурсна кімната у школі №3 в Помічній

школа №3 у місті Помічна

спортивна зала у школі №3 в Помічній

футбольне поле школа №3 Помічна

У школі працює півсотні працівників, навчається 370 дітей.

"Ми розраховували на державну субвенцію", – начальниця управління освіти

Оскільки торік держава виділяла субвенцію на будівництво укриттів у закладах освіти, сподівались, що у нинішньому році профінансують будівництво укриття у школі №3 у Помічній. Однак цього не сталось, розповіла Точці доступу начальниця відділу освіти Помічнянської міськради Ніна Семашко.

Ми були переконані, що потрапимо під субвенцію, яку виділили на цей рік. Третя школа – це потужний навчальний заклад. Це не та історія, коли у школі навчається 20 дітей, а треба будувати сховище на велику кількість місць. До того ж, я була на нараді у Черкасах, де зібрали представників громад з трьох областей – Черкаської, Дніпропетровської і Кіровоградської.

На зустрічі, каже, пояснили, що дві громади області – Знам'янська і Помічнянська – входять до списку територій з високим рівнем небезпеки обстрілів. Відтак, саме такі громади є першими у списку, у яких профінансують будівництво укриття.

Але через два тижні вийшла постанова Уряду з новим переліком прифронтових областей, які отримають фінансування. І у цьому списку Кіровоградської області не було.

Що вирішили на зустрічі з батьками і вчителями

Сьогодні, 20 червня, у міськраді відбулась зустріч керівництва міста з батьками і вчителями третьої школи. Напрацювали алгоритм дій, за яким будуть рухатись, щоб зберегти заклад і не переривати навчальний процес. Про це Точці доступу розповів міський голова Помічної Микола Антошик.

Микола Антошик міський голова Помічної

По-перше, шукатимемо інвестора. По-друге, готуємо звернення в Асоціацію міст України і Кабінет міністрів з підписами батьків і вчителів. У ньому пояснюємо, що оскільки у нас не ведуться активні бойові дії, а перший поверх, який слугував укриттям школярам півтора роки, нас задовольняє, просимо дозволити перебувати там учням на час повітряної тривоги, до часу, коли на території закладу побудують повноцінне укриття.

Додав, що також готуватимуть звернення з проханням надати гроші для будівництва укриття, бо проєкт вже готовий, громада має намір вкластись у зведення укриття, але без допомоги держави це неможливо.

Ми передбачили 10% співфінансування, але можемо виділити і 20%. Кредит брати не плануємо, бо треба віддавати великі відсотки. Навіть 7% – це багато. До того ж, ми регулярно виділяємо гроші на армію, вже перерахували більше восьми мільйонів гривень. Маємо великі сподівання на допомогу держави, бо шукати інвестора нелегко і довго.

Точка доступу продовжуватиме стежити за розвитком ситуації у школі №3 щодо укриття.

Читайте також: У одному з дитсадків Кропивницького закривають дві групи, бо для дітей немає місця в укритті: що кажуть батьки і влада


Головне сьогодні