До нашої редакції звернулася мешканка багатоповерхівки по вулиці Соборна. Жінка говорить, що вже не один рік мешканці під'їзду бояться, що поведінка сусіда, який веде асоціальний спосіб життя та має психіатричний діагноз, може призвести до чергової пожежі в їхньому будинку. До того ж, квартира захаращена, а в коридорі стоїть нестерпний сморід та з'являються гризуни й таргани. Точка доступу розбиралася у ситуації.

Пенсіонерка Анна Попова мешкає в будинку по вул. Соборній, 22. Саме в її під’їзді нещодавно сталася пожежа, в результаті якої загинув мешканець однієї з квартир.

Пожежа на Соборній
Пожежа на Соборній

За словами сусідів, тоді чоловік, який вів асоціальний спосіб життя, хотів налякати матір та підпалив себе. Врятувати його не встигли. Квартира вигоріла, весь поверх у кіптяві, пошкоджені електрощитові. Мешканці під’їзду бояться, аби трагедія не повторилася.

Анна Попова, яка живе на 7-му поверсі, говорить, що її сусід вже спричинив дві пожежі: підпалив спільний балкон, а минулої зими запалив щось у себе в квартирі. Тоді трагедії вдалося уникнути. Проте, під час гасіння пожежі до його квартири вибили двері, які й досі ніхто не поставив на місце: 

Двері привідчинені, з квартири йде сморід. Я не можу ходити, тож наймаю людей для допомоги. Через цей сморід люди бояться до мене приходити, – розповідає жінка.

Зазначає, що сусід постійно зносить до квартири сміття та непотріб. Через це з’являються таргани та миші.

Анна Попова розповідає, що раніше сусід мешкав із мамою, працював, хоч і мав психіатричний діагноз. Після смерті мами чоловік втратив роботу і почав вести асоціальний спосіб життя та захаращувати квартиру. Врешті-решт, у його помешканні відрізали комунікації: 

Він ночами десь ходить, а вдень сидить у квартирі. Ми з сусідами просили, щоб його забрали до будинку для літніх людей чи в якусь іншу відповідну установу. Сусідки ходили і в Прозорий офіс, де сказали, що потрібна його згода на це. Але хто ж там погодиться?

Мешканка цього будинку Інна Жолобова говорить, що в коридорі стоїть нестерпний сморід. Жінка надала фото, на якому видно, що двері до квартири сусіда підперті цеглою.

Двері

Фото: Інна Жолобова

Анна Попова говорить, що взимку сусід три місяці лікувався в обласній психіатричній лікарні. Загалом, чоловік не агресивний. Проте, себе дуже занедбав та має вигляд виснаженої людини: 

Він має отримувати пенсію, а чи він її отримує чи ні, не знаю. Він, напевно, не знає, як це зробити.

Мешканці під’їзду зверталися до ЖЕО з проханням встановити хоча б двері в квартиру сусіда. Але допомоги не отримали.

Я просила в працівників ЖЕО, щоб вони хоча б допомогли встановити сусіду двері, адже він цього не зробить. Ми навіть готові були здати гроші для оплати роботи. В ЖЕО сказали, що це не їхня робота. Куди ми не звертаємось, усюди чуємо: “не наша робота”.

Що кажуть у ЖЕО?

Точка доступу намагалася дізнатися, чи можна якось допомогти людям, хоча б зі встановленням дверей.

Даний будинок обслуговує ЖЕО №3. Начальник – Олександр Довгаль. 

Спочатку ми зателефонували за номером, який вказаний на сайті міської ради. Потрапили на диспетчерку, яка приймає заявки на ремонт та вирішення інших господарських проблем. Жінка на тому кінці слухавки, вислухавши питання та пояснення ситуації (психічно хворий чоловік, який не може про себе подбати, живе один, не в змозі встановити двері до квартири. Сусіди-пенсіонери просять допомогти і просто встановити двері на місце), відразу озвучила, що квартира, про яку ми питаємо, має великий борг по квартплаті. А далі пояснила, що такі послуги не входять в структуру квартплати і нам, щоб роз’яснити це питання, треба записатись на прийом до головного інженера чи начальника ЖЕО. 

Точка доступу зателефонувала до Олександра Довгаля, начальника ЖЕО №3. Він вислухав питання і сказав, що двері встановлювати має власник квартири або опікун цього чоловіка. А загалом, пообіцяв детальніше з’ясувати ситуацію по цьому конкретному випадку. І сказав набрати його завтра. Три дні поспіль ми намагалися отримати відповідь, проте, безрезультатно.

Розуміємо, що в масштабах міста встановлення дверей та захаращена квартира видається дріб’язковою проблемою, але пенсіонери її вирішити не можуть. І знайти того, хто має такі “повноваження”, теж не можуть.

ЖЕО 3. Кропивницький

Чи можна людину з психіатричним діагнозом забрати на примусове лікування?

Жителі будинку по вулиці Соборна зверталися до поліції. Саме тоді сусіда вдалося покласти до психіатричної лікарні на лікування.

Наразі, за словами Анни Попової, вона та інші мешканці будинку бояться, що в будь-яку хвилину сусід знову може спричинити пожежу.

Генеральний директор обласної психіатричної лікарні Олександр Присяжний у відповідь на запит Точки доступу, пояснив, що Закон України “Про психіатричну допомогу” передбачає надання, як амбулаторної психіатричної допомоги, так і стаціонарної. Будь-який із вказаних видів психіатричної допомоги може надаватися у добровільному або примусовому порядку.

Так, Олександр Присяжний перелічив основні підстави, на яких людина може бути госпіталізована на лікування без її згоди: 

  • вчиняє чи виявляє реальні наміри вчинити дії, що являють собою безпосередню небезпеку для неї та оточуючих,
  • неспроможна самостійно задовольнити свої основні життєві потреби на рівні, який забезпечує її життєдіяльність.

Для того, щоб людину госпіталізувати в примусовому порядку, необхідно, щоб її оглянув лікар-психіатр. Саме він визначає, чи наявні підстави, щоб примусово забрати пацієнта на лікування.

Згідно Закону, лікар-психіатр може провести огляд без свідомої згоди пацієнта або його законного представника. Таку заяву можуть написати, як родичі пацієнта, так і сторонні особи.

Заява має містити наступні відомості: 

  • людина не спроможна самостійно задовольнити свої основні життєві потреби на рівні, який забезпечує її життєдіяльність,
  • людина вчиняє чи виявляє реальні наміри вчинити дії, що являють собою безпосередню небезпеку для неї та оточуючих,
  • завдасть значної шкоди своєму здоров’ю у зв’язку з погіршенням свого стану у разі надання їй психіатричної допомоги.

У невідкладних випадках заява може бути усною і лікар проведе огляд негайно.

Якщо після огляду лікар встановив тяжкий психічний розлад, і якщо подальше лікування та обстеження можливі лише в стаціонарі, тоді видається направлення на госпіталізацію в примусовому порядку.

Проте, Олександр Присяжний зазначає, що подання заяви про психіатричний розлад, яка містить завідомо неправдиві дані, передбачає відповідальність, згідно Закону.

Чи можна прибрати захаращену квартиру?

Начальник спецінспекції Олександр Брюховецький говорить, що прибирання таких квартир від непотребу – досить складне питання. Якщо власник має психіатричний діагноз – потрібно звернутися до психіатричної лікарні та поліції, яка вже разом із балансоутримувачем будинку (у цьому випадку – ЖЕО) має скласти акт та зайнятися прибиранням квартири. Проте, начальник спецінспекції зазначає, що це досить складне питання, і єдиного механізму його вирішення законодавством не передбачено.

Читайте також: Кіровоградщина: суд визнав винним Харченка в ДТП, у якій загинув 18-річний хлопець


Головне сьогодні