З газових балонів та зламаних водонагрівачів. Буржуйки для захисників роблять в училищі у Кропивницькому. З їхньою допомогою можна зігрітись, висушити одяг, підігріти або й приготувати їжу. Реалізацію проєкту "Зігрій захисника" тут розпочали минулоріч, а з настанням холодів цього року вирішили продовжити роботу. Як із непотребу волонтери майструють потрібні для армії "бандеропечі", бачили журналісти Точки доступу.
Допомога як подяка за захист
До виробництва буржуйок в училищі залучили учнів всіх курсів. Працюють вони під наставництвом досвідчених викладачів. У багатьох із волонтерів рідні на фронті. Тож від думки, що робиш для них користь, і самому тепліше, – ділиться учень закладу Ростислав Богданов.
Якщо вже прийшли деталі, воно вже вирізане все, якщо її просто зварити докупи, це займає десь півтори години, – юнак показує буржуйку, що вже готова до відправлення на фронт.
Він говорить, що кожен залучений до цієї справи має добру мотивацію, своїм внеском у допомогу армії волонтери віддячують військовим за захист.
Робимо для ЗСУ, це як наша подяка їм, що ми виготовляємо буржуйки, щоб їм було чим грітися взимку. В мене військові є у сім’ї – брат і дядько, вони з самого початку повномасштабної війни, з першого призову пішли, тому і допомагаю їм так само – зі вдячністю роблю.
Запити від військових на "бандеропечі" надходять вже близько місяця, – каже майстер виробничого навчання Віктор Масльоний. Змушувати учнів працювати не доводиться – вони самі розуміють, що і для кого роблять.
Діти зацікавлені, вони переживають за нашу країну, за наше майбутнє, щоб мир у нас був, тому охоче залучаються до різних робіт. Тим паче, що зараз вже ідуть холоди, наближається зима. У багатьох учнів батьки у ЗСУ, родичі, вони вдома проговорюють ці теми і тому мотивація допомагати добра.
Три варіанти "бандеропечей"
Волонтери пропонують захисникам три варіанти буржуйок, – каже координатор проєкту "Зігрій захисника" Олександр Кришко.
Основна мета таких пічок – це обігрів приміщень, бліндажів, де живуть військові. Є інші пічки такі ж самі з балонів, якщо вертикально поставити і буде плоска поверхня, то вони більше вже для приготування та розігріву їжі. Є ще турбопічки з квадратної труби вертикальні – то суто для приготування їжі, вони не передбачають обігрів приміщень.
Олександр Кришко говорить, що першочергово майструють пічки для захисників родом із Кіровоградщини, але й іншим не відмовляють. Волонтери закликають людей долучатися до допомоги армії і приносити непотрібний металобрухт на переробку.
Це, до прикладу, ресивер від вантажної техніки, у самосвалах він допомагає піднімати кузов вантажівки. От із них суперові виходять пічки. Він якраз за розмірами ідеальний.
Для виготовлення буржуйок волонтери збирають:
- газові балони, ресивери;
- труби, арматуру, кутовий метал;
- листовий метал товщиною від 3 мм;
- електроди, болти, гайки, круги відрізні;
- арматуру, прут металевий;
- профільну та круглу трубу.
Привезти матеріали можна у "КропХаб" у Кропивницькому або телефонуйте і волонтери приїдуть самі.
Купувати метал достатньо дорого і нині дуже складно збирати на це кошти. Тому просимо мешканців міста, області, в соцмережах оголосили збір, хто чим може – балони газові, ресивери, старі бойлери зіпсовані – все піде в роботу. Трубки, куточки, гвинтики, гаєчки – все це йде, арматура – все згодиться, – каже Олександр Кришко.
Близько 30 загиблих випускників
Боронячи країну від окупантів, загинули зо три десятки випускників цього училища. Понад два десятки з них поклали життя за Україну вже під час повномасштабного вторгнення, – розповідає директорка закладу Оксана Яценко.
Дуже багато наших учнів стали на захист нашої України. І саме уроки виробничого навчання дають змогу дітям не лише вдосконалювати свої знання і вміння з професій "зварювальник", "слюсар-ремонтник", але й отримувати частину патріотичного виховання. Дуже сумно, але офіційно в нас близько 30 загиблих наших випускників і це не остаточна цифра, бо ми ведемо пошукову роботу і дізнаємося, що їх більше.
Минулоріч у рамках проєкту "Зігрій захисника" на Кіровоградщині виготовили понад пів тисячі "бандеропечей". Цьогоріч оберти, кажуть волонтери, не збавлятимуть, але потрібна допомога небайдужих.
З моєї родини воюють батько, вітчим, в армії вони близько восьми місяців Треба швидше виграти цю війну, допомагати хлопцям і дівчатам, щоб вони якнайскоріше повернулися додому, – говорить учень закладу Руслан Крамаренко.
Охочі доєднатися до допомоги армії можуть дзвонити за номерами: +38 067 695 17 22 (Олександр) та +38 099 311 14 12 (Олег).
Перерахувати гроші для придбання матеріалів для буржуйок можна на банку Моно, картку: 5375411208721139 або картку ПриватБанку 4149 6090 1354 9888 (отримувач Олександра Морозова).
Читайте також: Замість топерів для солодощів: житель Кіровоградщини майструє дрони для армії (ФОТО)