У Кропивницькому в районі Новомиколаївки вже понад 20 років поряд із приватними будинками існує несанкціоноване сміттєзвалище. Його масштаби вражають. Величезне урвище, яке могло би бути зеленою зоною, перетворилося на полігон для відходів. Місцеві намагаються боротися з цією проблемою: ловлять порушників, звертаються в міську раду та проводять виховні бесіди з населенням. Проте, безрезультатно. Звалище лише збільшується. Про екологічну катастрофу цілого мікрорайону читайте на Точці доступу.
Замість зеленої зони - гори сміття
Мікрорайон Новомоколаївка. Між вулицями Миру та Новомиколаївською розташований яр, по якому протікає підземна річка Мотузянка. Саме в цьому місці вона виходить на поверхню, щоб загубитися в купі сміття. До яру впритул підступають житлові будинки та городи, з іншого боку – металеві гаражі.
Місцеві говорять, що яр міг би бути чудовим місцем для відпочинку. Влітку дерева вкриваються зеленню, співають пташки, але все це – на фоні велетенських куп сміття та жахливого смороду.
Місцева мешканка Олена Янчук розповідає, що сміттєзвалище на цьому місці існує вже понад 20 років:
Тоді в приватний сектор не їздила сміттєзбиральна машина і місцеві викидали відходи в кручу. Коли моя родина переїхала сюди, почали займатися питанням вивезення відходів. Самотужки збирали сміття… Проте, дехто виходив до себе в город і просто викидав сміття у кручу. І найстрашніше те, що продовжують робити це й зараз…
Зараз в мікрорайоні регулярно вивозять сміття, навіть восени забирають зелені відходи, але звичка викидати непотріб до яру нікуди зникла.
Жінка розповідає, що сміття викидають жителі приватного сектору та п’ятиповерхівок по вулиці Миру:
Їм важко дійти до сміттєвих контейнерів. Я особисто “ловила” там бабусю, яка говорила, що тридцять років кидала тут сміття і далі буде це робити. Хлопця, який пояснював, що йому незручно ходити до сміттєвих баків.
Регулярно викидають сміття до кручі власники металевих гаражів, розташованих поруч. Раніше на їхньому місці був пустир, потім нашвидкоруч поставили гаражі. Зараз дехто приватизував землю. Проте, чи є там гаражний кооператив, наразі невідомо.
Якщо це кооператив, то має бути шлагбаум, мають стояти сміттєві контейнери, - говорить пані Олена.
Жінка зазначає, що міська влада цим питанням займатися не поспішає:
Це нікому не потрібно. Зверталися я, мої батьки, сусіди та ще багато людей. Писали звернення, телефонували на “гарячі лінії”.
Нещодавно, за словами жінки, одному з місцевих мешканців прийшла відповідь з приводу прибирання сміттєзвалища від комунального підприємства “Універсал 2005”. У листі вказали, що там глибокий яр, і тому прибрати сміття не можуть. Проте, в травні можуть закидати сміттєзвалище будівельним сміттям…
Нещодавно, розповідає Олена Янчук, один чоловік хотів за власний кошт поставити паркан з боку гаражів. Проте це, на думку жінки, проблему не вирішить, адже сміття перекидатимуть і через паркан.
Ми виходимо на город і бачимо, що зверху стоїть чоловік і викидає вниз шину від авто… Ми кричимо, батько біжить до тих гаражів, починає розмовляти. “А це не я. Докажіть”.
Олена Янчук говорить, що люди намагаються якось вирішити проблему: проводять роз’яснювальну роботу, розміщують оголошення про заборону викидати сміття, звертаються у всі інстанції. Але самотужки впоратись із проблемою такого масштабу не можуть.
Це ж не приватна земля, а міська. Як можна було допустити, щоб її отак захарастили? Куди дивляться природозахисні організації?
У комунальному підприємстві про проблему знають
Ми зв'язалися з майстром виробництва КП "Універсал 2005" Павлом Конкіним. Чоловік говорить, що про проблему мешканців Новомиколаївки та стихійне сміттєзвалище на підприємстві знають. Проте повністю прибрати звалище не можуть, адже не мають такої можливості.
Звалище знаходиться в глибокій кручі. Немає технічної можливості та людського ресурсу прибрати звідти сміття. Також це значний фінансовий ресурс.
Павло Конкін говорить, що фахівці підприємства спілкувалися з заявником з приводу цього питання. Планують розпочати прибирати звалище в квітні:
Що зможемо, поприбираємо, зберемо сміття. Повністю ми його прибрати не можемо. Звалище створювали десятками років...
Що стосується засипання звалища будівельним сміттям, Павло Конкін говорить, що на підприємстві такого не практикують.
Що говорять в спецінспекції?
Начальник спеціалізованої інспекції міста Олександр Брюховецький говорить, що інспектори постійно проводять роз’яснювальну роботу з мешканцями приватного сектору. Особливо там, де виникають стихійні сміттєзвалища. Також перевіряють наявність договорів на вивіз сміття з компанією “Екостайл”.
Олександр Брюховецький пояснює, що спіймати людину, яка викидає сміття у невстановленому місці, досить проблематично. Адже порушник, якщо бачить, що хтось є, сміття викидати не буде.
Викидають вночі, у вихідні або в неробочий час. Працівники спецінспекції навіть організовують чергування. Поки чергують, люди не несуть. Закінчилось чергування – понесли сміття. Але бувають випадки, коли інспектор фіксує порушення та складає протокол.
Штраф за викидання сміття у невстановленому місці становить від 340 до 1360 гривень для приватних осіб. Для юридичних осіб – від 850 до 1700 грн.
Начальник спеціалізованої інспекції говорить, що прибирати несанкціоновані сміттєзвалища мають ті, хто їх створив. Проте цим займається міська рада:
Усі платять податки до місцевого бюджету і прибирання відбувається за гроші платників податків, а повинно за гроші тих, хто створив звалище… Проте маємо недосконалий механізм покарання порушників та низькі штрафи.
Читайте також: (Не) складні перехрестя Кропивницького: новий розбір від автоінструкторки