У Кропивницькому учні однієї зі шкіл дихають пліснявою і вчаться у вогких приміщеннях (ФОТО)

  • Редакція Точки Доступу
  • watch_later 12 жовтня 2020, 12:10

Плитка, що обсипається з фасаду, ризикуючи впасти просто на голови перехожим. Тріщини вздовж фундаменту, через які волога проникає в класи, та вищерблений асфальт – все це про школу-пам’ятку архітектури в Кропивницькому. Унікальна будівля, де нині розміщується школа №14, перетворюється на сарай, - б’ють на сполох містяни. Втім, капітальний ремонт тут робити не поспішають. Тим часом, діти навчаються у кімнатах із грибком та пліснявою на стінах. Детальніше про все це дізнавалася журналістка Точки доступу.

Кропивничанка Інна Файнман - представниця ГО «Батьківська рада Кропивницького» та випускниця 14-ї школи. Одна з ініціаторів створення петиції щодо капремонту будівлі колишнього духовного училища. Створена ще навесні активістами петиція, набрала необхідну для розгляду кількість голосів, але далі справа так і не пішла.

Якщо розглядати її як інституцію – це дуже гарна школа, гарна база англійської мови. Усім, що маю, я завдячую цій школі. Але, якщо ми говоримо про технічну сторону, то, на жаль, будівля не ремонтується належним чином. Це пам’ятка архітектури, тож із ремонтом дуже складно і все це затягується багато-багато років. Але в такому стані школа існувати не може, ми ж не можемо дати їй зруйнуватися зовсім, бо це пам’ятка, треба щось робити, - каже Інна Файнман.

Петицію активісти створили, оскільки, за словами батьків школярів, окрім проблем із фасадом, у закладі вогко. Через це на стінах з’явилася пліснява:

І пліснява існує, і волога постійна, і, як бачите назовні - вже й плитка відпадає на перехожих, тому там огороджували ділянки. Частково зараз це зняли. Петиція набрала 450 голосів. Була створена комісія по розгляду петиції, як того вимагає законодавство, але, на жаль, далі нічого не пішло, оскільки лише на обстеження школи, виходячи з того, що це пам’ятка архітектури, комісія стверджує, що потрібно 200 тисяч гривень. Це лише для того, щоб обстежити стан будівлі і зробити певну проектну документацію.

Скріншот відповіді на петицію

За період карантину в школі зробили ремонт туалету, який, зі слів батьків, був просто в жахливому стані – це були просто дірки у підлозі.

Зараз, судячи з фото, які надала одна з мам, він виглядає досить нормально, але це не вирішує глобальної проблеми. Стан будівлі потребує капітального ремонту, - додає Інна Файнман.

"Люди бідкаються, влада розводить руками"

Двоє дітей Олександри Чучупал нині відвідують 14-ту школу. Жінка й сама випускниця закладу. Кропивничанка погоджується: будівля плаче за капремонтом. Частковий ремонт проблеми не вирішить:

За 20 років нічого зовсім не змінилося. Вони лише фарбували цю школу. Зробили туалет для хлопців тільки в цьому році, коли він потребував ремонту десять, а то й 20 років тому. Немає майданчиків, облаштованих для фізкультури. Там немає двору фактично, діти бігають на фізкультурі по цьому асфальту, вірніше, камінню. Падають, травмуються. Воно, можливо, щось робиться, але так нешвидко, повільно, настільки, що мої діти, мабуть, закінчать цю школу, а ще в двох класах зроблять вікна і все. Одним словом: люди бідкаються, влада розводить руками.

Кропивничанка додає, що довгий час у школі протікала покрівля. Тепер і її полагодили, зробили навіть опалення. Але в закладі все одно вогко:

Опалення зробили, але ж на ньому економлять, його відключають. Тому в нас з’явилися грибок, пліснява. Діти сидять на уроках і цим дихають. Там треба повністю все здирати, ніякого часткового ремонту.  

У день, коли наші журналісти прийшли в школу, аби пересвідчитися в наданій інформації, заклад був закритий. Через ремонт мережі водопостачання школярі в Кропивницькому якраз навчалися дистанційно. Тож потрапити в приміщення ми не змогли. Директор від коментарів відмовився і перестав відповідати на дзвінки. Батьки припускають: освітяни бояться, що для капремонту школу закриють на кілька років. Дітей переведуть в інші заклади, а вчителі лишаться без роботи. Але й нині через аварійність будівлі все більше батьків своїх дітей звідси забирають.

Найближчим часом ініціюють капремонт шкільної будівлі, - кажуть у Громадській раді Кропивницького, та вийдуть із зверненням щодо виділення коштів до керівництва міста та бюджетної комісії.  

Є охоронний договір з управлінням пам’яток архітектури, і він передбачає собою певні обмеження на проведення ремонтних робіт, але ці обмеження більше стосуються фасадної частини будинку. Що ж стосується внутрішньої частини, то можливо проведення ремонту. Санвузли, коридори, кімнати, тобто такі питання, які якраз стосуються комфортності навчання учнів, це те питання, яке може вирішуватися. А батьки якраз і говорять, що десь є волога, десь проблема зі стінами, освітленням, - коментує голова комісії по ЖКГ Громадської ради Кропивницького Олександр Головко.

Додає, що у мікрорайоні Ковалівка всього два навчальні заклади – школи №№14 і 20, тож заклад дуже потрібний:

Ця школа славиться серед громадян тим, що там дають добрі знання з математичних дисциплін та інших. Переживаємо, щоб ця школа також функціонувала повноцінно. Дуже важливо, щоб у найкоротший термін у бюджеті передбачили гроші на ремонт школи, і всі від цього лише виграють.

14-та школа розрахована на понад сім сотень учнів. Тут навчаються не лише жителі Ковалівки, а й прилеглих мікрорайонів. Тож кропивничани вболівають за збереження закладу. У міськраді в свою чергу прокоментували: заклад обов’язково ремонтуватимуть. Однак, коли в бюджеті з’являться гроші на капремонт школи, невідомо, поки бюджет не затвердили.


Автор: Лілія Кочерга

Фото автора та надані батьками учнів школи


Читайте також: Телескоп власними руками та любов до неба: у Кропивницькому авіатор навчає школярів астрономії (ФОТО)