Підготовче засідання у справі 23-річного Родіона Руслановича Панасенка, якого обвинувачують в тому, що він добровільно брав участь у проросійських мітингах і "парадах", провели у Ленінському районному суді в Кропивницькому. В чому ще обвинувачують медика та чи визнає він свою провину, читайте у матеріалі Точки доступу.
У судове засідання сьогодні, 21 жовтня, з'явилися обвинувачений, прокурор Володимир Лещенко, захисниця обвинуваченого Оксана Сьора.
Обвинувачений – Родіон Панасенко – громадянин України 1999 року народження. З його слів, працює фельдшером швидкої медичної допомоги у Бердянську. Останнім часом мешкав у Запоріжжі.
Панасенку роз’яснили у суді його право виступати тою мовою, якою він володіє, він перейшов на російську.
За матеріалами слідства, у період проживання на території тимчасово окупованого Бердянська Запорізької області, добровільно брав участь у різного роду проросійських мітингах на території вказаного населеного пункту та вчиняв інші умисні протиправні дії, спрямовані на виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії рф проти України, а також глорифікацію її учасників.
Так, Панасенко разом зі своєю знайомою 9 травня та 1 червня 2022 року добровільно брали участь у "парадах", організованих російською окупаційною владою Бердянська, з нагоди "Дня Перемоги" та "Дня захисту дітей". Також він виправдовував військову агресію росії під час спілкування зі своїми знайомими, в тому числі, у переписках в месенджерах.
1 червня Панасенко, а також його знайома Т.В. Гагара, погодилися на пропозицію проросійських волонтерів та російських військових взяти участь у фотосесії. Медик сфотографувався сам та сфотографував Гагару зі зброєю російського військового у руках, на фоні російських військових та ворожої техніки з символікою російських окупаційних військ "Z". Згодом дані фотознімки окупанти розмістили на різного роду проросійських каналах у месенджері Telegram, з метою створення видимості визнання правомірною війни рф проти України та виправдовування її учасників жителями Бердянська.
Крім того, 1 червня, у ході приватного спілкування з громадянкою України Ільчук О.О., мешканкою Тернополя, направив їй повідомлення із наступним текстом: "Ты конченная? Может, приедешь и покажешь, как освобождать Бердянск? Патриотка…", "Давай, Бердянск без боя слили, так же и заберут?... А ты будешь освобождать, ну, с…ка, отвечай…". "Ничего, дойдет до вас РФ, бандерштат ваш вынесут".
Таким чином, Панасенко обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 436-2 КК України, а саме: у вчиненні виправдовування, заперечення збройної агресії рф проти України, розпочатої у 2014 році, заперечення тимчасової окупації частини України, а також глорифікації осіб, які здійснювали збройну агресію росії (карається виправними роботами на строк до двох років або арештом на строк до шести місяців, або позбавленням волі на строк до трьох років – Ред.).
Як повідомив прокурор, в наявності в учасників суду є угода про визнання винуватості. Тобто Панасенко повністю визнав свою провину.
Однак під час сьогоднішнього засідання суддя Олена Лук’янова поставила питання територіальної підсудності даного кримінального провадження.
За інформацією, Бердянський міськрайонний суд Запорізької області не здійснює правосуддя в умовах воєнного стану. За розпорядженням голови Верховного суду, визначено територіальну підсудність справ Бердянського міськрайонного суду за Томаківським районним судом Дніпропетровської області. Юрисдикція Томаківського районного суду поширюється на територію за місцем вчинення інкримінованого, згідно обвинувального акту, кримінального правопорушення. Тож Ленінський районний суд ухвалив рішення звернутися до Кропивницького апеляційного суду для вирішення питання щодо звернення з відповідним поданням до Верховного суду, з метою вирішення питання про визначення підсудності кримінального провадження.
За словами обвинуваченого, донині він орендував квартиру в Запоріжжі, але вже не має на це грошей, тож вирішив повертатися додому. Молодий чоловік сказав, що був на Кіровоградщині проїздом – приїхав по диплом. Він поскаржився, що тепер не може поїхати з Кропивницького, адже його диплом про освіту зараз знаходиться у слідчого. Зазначив, що мешкати в обласному центрі не має де, "їздити туди-сюди" на судові засідання задорого. Пообіцяв, що братиме участь у судах онлайн із Бердянська.
У меня уже нет на это денег, мне нужно в Бердянск ехать. Зарплата фельдшера – шесть-семь тысяч гривен всего. Врачом я еще работать не могу, мне интернатура нужна. Я написал на отпуск, уже месяц не работаю. То есть, мне зарплата пришла уже давно, у меня уже деньги заканчиваются. Я уже никуда не сбегаю, как бы. В любом случае, мне нужно поехать в Бердянск, чтобы хотя бы забрать теплые вещи. Плюс там родители в возрасте, – сказав Панасенко.
Він додав, що не боїться, що окупанти його мобілізують і змусять воювати. Як аргумент зазначив, що мешкає у віддаленному районі, "до того ж – медик".
Питання щодо вирішення підсудності даного кримінального провадження Верховний суд має вирішити приблизно за місяць.
Після засідання суду обвинувачений і його захисниця від коментарів відмовилися.