Коли у 2015 році від ускладнень після грипу помер один чоловік, Новомиргородський район панікував – кінець світу, який жахливий грип! А те, що протягом минулого року від туберкульозу на Новомиргородщині померло 10 осіб (і це – офіційно підтверджені статистичні дані!) – якось пройшло поза нашою увагою.
Доки ми ігноруємо проблему
– В Україні – епідемія туберкульозу, і вже не перший рік, – розповідає головний лікар протитуберкульозного диспансера Тетяна Самченко. – Епідпоріг для цього захворювання – 50 хворих на 100 тисяч населення, у Новомиргородському районі в 2015 році показник виявленості хвороби – 83,5 хворих на 100 тисяч населення, у 2014 році статистичні дані дещо відрізнялися – 92,8 хворих на 100 тисяч населення. Тобто, епідпоріг не перший рік перевищений у півтора-два рази. Але при загальному обстеженні кожного мешканця району цей показник був би вищий, адже смертність з причин туберкульозу зростає – у 2015 вона збільшилась удвічі порівняно з попереднім роком.
Важливо, щоб наші читачі зрозуміли – ведеться мова про 10 осіб, які померли тільки через туберкульоз, він був єдиною причиною їхньої смерті. Якщо хворий потрапив у ДТП, помер від серцевого нападу (який міг би пережити, якби його організм не був ослаблений захворюванням) тощо, то його випадок у цю статистику не потрапив.
3 особи померли від туберкульозу, ігноруючи хворобу – їм діагноз фактично встановив патологоанатом. 3 особи звернулися надто пізно, коли розпочався період розпаду легень. А ще четверо зверталися, проте лікувалися нерегулярно. І це – найнебезпечніше, тому що мікроорганізми, які не були знищені повним курсом лікування, до тих антибіотиків, які приймав хворий, звикають – і в такому випадку мало того, що лікарі розводять руками й не знають, якими ударними препаратами такий туберкульоз лікувати, так ще й хворий є розповсюдником нового типу мультирезистентної туберкульозної палички.
– Група ризику – чоловіки у віці від 25 до 40 років. Люди старшого покоління дитинство й молодість проводили в таких умовах, що організм більш загартований, жінки значно уважніше ставляться до свого здоровʼя, бо відчувають відповідальність перед дітьми, а молоді чоловіки досить легковажні. Є фактори, які сприяють розвитку хвороби – стрес, алкоголь, куріння, погане харчування, відсутність правильного лікування застудних захворювань. Раніше основною категорією хворих були особи, які провадять асоціальний спосіб життя. Іноді, звичайно, виявляли захворюваність і в цілком благополучних родинах – просто тому, що хтось з неблагонадійних сусідів «нагородив», адже хвороба передається повітряно-краплевим шляхом. Зараз зʼявилася ще одна група ризику – люди, які демобілізовуються після участі в АТО. Багато хто з них проживав у жахливих умовах, якщо застуджувався – не міг вчасно одержати ліки, хлопці змушені були спілкуватися з всякими категоріями громадян, тому всім їм варто пройти обстеження.
Лікування: чорт страшний, але не дуже…
Якщо вчасно виявити захворювання і поставитися до лікування серйозно, то туберкульоз цілком виліковний. Але саме виявлення є проблемою. Люди, які офіційно працевлаштовані, змушені періодично проходити профогляди (а всі, хто працює з дітьми – навіть двічі на рік), та треба памʼятати, що дуже багато людей не працюють офіційно чи навіть взагалі.
Всі, хто працевлаштований, мають право на лікарняний – і досить тривалий, до 6 місяців. Але його можна й не брати за умови, що туберкульоз виявлено на ранніх стадіях і хворий може щодня приходити у протитуберкульозний диспансер чи ФАП (якщо мова йде про села) і одержувати всі належні пігулки. Єдине, чого слід уникати хворому на туберкульоз, який має початкову незаразну стадію захворювання – важкої роботи чи праці у несприятливих умовах (холод, волога, запиленість тощо).
Якщо ж туберкульоз виявлено на пізніх стадіях, лікуватися доводиться в спеціальних закритих закладах – і так до тих пір, доки посіви не покажуть, що туберкульозна паличка вже не виділяється.
Але – найважче хворих виявити! Обласний показних флюорографічного обстеження населення – 65%, а на Новомирогородщині – практично вдвічі нижчий – 37%. Для порівняння – у сусідньому Маловисківському районі – 70%.
– Виявляють хворих різними способами, – зазначає Тетяна Самченко. – Був випадок, коли хворого змусили пройти обстеження сусіди – багатодітна родина. Буває, що на хворого тиснуть співробітники. Варто звернути увагу на тривожні симптоми: кашель понад три тижні, втрата ваги, відхаркування мокроти з кровʼю (на серйозній стадії), одишка, біль у грудній клітці, тривалий час тримається температура 37-37,2˚С, особливо уважним треба бути до людей, які перехворіли на грип чи запалення легень.
Права хворого – і права здорових
Кожна людина має право на безплатне лікування від туберкульозу – і це одна з небагатьох статей бюджетних витрат, яка фінансується повною мірою. Лікування безкоштовне, проте іноді люди хочуть одержати кращі гепатопротектори (препарати для захисту печінки) – і їх вони купляють за свої кровні.
Якщо туберкульоз виявлений у померлого – про це повідомляють все коло його знайомих, вдома проводять дезінфекцію, всім пропонують пройти обстеження.
Але якщо туберкульоз лікують, а не констатують його наявність у померлого, то розповідати про діагноз друзям-знайомим-родині-співробітникам пацієнта лікарі не мають права. Лікарська таємниця – і все тут. Тому далеко не всі люди, які щодня контактують з хворим, здогадуються про свої ризики.
Тож краще перестрахуватися. Флюорографічне обстеження – безкоштовне. А його відсутність може коштувати життя.