Верховний суд України залишив у силі рішення Подільського суду про скасування розпорядження голови обласної ради щодо незаконного звільнення Вячеслава Вандрашека і про поновлення його на посаді директора-художнього керівника театру імені Кропивницького. Вячеслав Вандрашек називає звільнення незаконним і чекає, коли обласна рада виконає рішення суду. Водночас у раді заявляють, що ситуація не така однозначна. Сторони висловили свої позиції в коментарях Точці доступу.

Що каже Вячеслав Вандрашек про рішення Верховного суду


"Нарешті, Верховний суд України остаточно ставить знак оклику, майже в дворічній епопеї моєї боротьби проти свавілля та беззаконня!", – написав Вячеслав Вандрашек на своїй фейсбук-сторінці вчора, 11 липня.

Та пoвідoмив, щo пoстанoва Верхoвнoгo суду України від 2 липня цьoгo рoку підтверджує закoнне рішення Пoдільськoгo суду в Крoпивницькoму прo скасування рoзпoрядження гoлoви oбласнoї ради щoдo незакoннoгo звільнення й прo пoнoвлення на пoсаді директoра-худoжньoгo керівника театру ім. Крoпивницькoгo Вячеслава Вандрашека.

У коментарі Точці доступу він зазначив, що наступник крок – за обласною радою.

"Вони мають видати розпорядження про моє поновлення. Процедура нескладна. Якщо потрібно, я готовий написати заяву про готовність виконувати рішення суду. Та поки що жоден представник обласної ради зі мною не зв’язувався. Але, думаю, ігнорувати рішення Верховного суду буде важко".

На запитання, чи відвідає він сесію обласної ради, якщо її скличуть, Вандрашек відповів, що виступить перед депутатами:

"Мені б дуже хотілося подивитися в очі депутатам, оскільки ця справа дуже затягнулася через їхню мовчазну згоду. Хоча, на мою думку, це питання не варто виносити на сесію: є рішення Верховного суду, яке залишило без змін рішення суду першої інстанції, і воно підлягає негайному виконанню".

Він наголосив, що має чинний контракт, підписаний тодішнім головою обласної ради (Сергієм Шульгою – ред.), і він чинний до завершення воєнного стану та ще шість місяців після нього.

"Зараз є рішення Верховного суду, і депутати не мають це затверджувати чи підтверджувати", – вважає він.

За словами Вандрашека, через неправильні рішення голови та ради всі витрати – зарплата за вимушений прогул, судовий збір – ляжуть на бюджет громади.

Єдине, що я точно знаю, що я довів у суді першої інстанції,  й у суді останньої інстанції, що це були незаконні рішення, і це підтвердив Верховний суд України.

Що кажуть в обласній раді про поновлення Вандрашека


У Кіровоградській обласній раді зазначають, що наразі чекають на офіційний текст рішення Верховного суду та виконавчий лист. Начальник відділу юридичного забезпечення виконавчого апарату обласної ради Юрій Назаренко у коментарі Точці доступу зазначив:

"Після їх отримання ми будемо робити спробу виконати це судове рішення: буде підготовлено проєкт рішення, і голова ради скличе сесію для його розгляду, на якій буде розглядатися питання щодо поновлення Вячеслава Вандрашека".

За його словами, ситуація складна, адже за трудовим законодавством поновлює на роботі той орган, який призначав працівника, а зарплату за вимушений прогул сплачує роботодавець.

"Вячеслав Вандрашек працював у театрі, це юридична особа, тому зарплату має сплачувати театр. Водночас директор комунального театру призначається рішенням обласної ради як засновника, але у його випадку призначення й звільнення відбулися одноосібно головою ради, без рішень самої ради",  зазначив Назаренко.

Він також додав, що існує й інший варіант – залишення виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, якщо його неможливо виконати або боржник визначений неправильно.

"Це окрема судова процедура. Вона застосовується в разі, якщо це рішення суду виконати неможливо. Або якщо боржник, який вказаний у виконавчому листі, є неналежним. В даному випадку Кіровоградська обласна рада не призначала Вандрашека й не звільняла його. Минулого року ми вже подали до суду заяву з цього приводу, але тільки сьогодні (11 липня – ред.) отримали відповідь, що, можливо, вона буде розглянута. Ми підготуємо проєкт рішення, голова оголосить сесію, а там Вандрашек може пояснити депутатам, чому позивався саме до обласної ради, а не до особи, яка його звільнила",  сказав начальник відділу.

За словами Юрія Назаренка, остаточне рішення ухвалять депутати на сесії, а виконавчий апарат забезпечить його виконання.

"Ми готові виконати законне рішення суду, але водночас не можемо самі порушувати закон", – підкреслив він.

Що цьому передувало


У травні цього року Касаційний цивільний суд Верховного суду України визнав незаконним розпорядження голови Кіровоградської обласної ради Юрія Дрозда щодо проведення конкурсу на посаду директора театру імені Кропивницького.

Йдеться про рішення Верховного Суду від 22 травня, яким скасували конкурс, що провела обласна рада у 2023 році. За словами Вандрашека, він продовжував працювати на посаді згідно з контрактом, який мав діяти до завершення воєнного стану й ще пів року після цього. Проте облрада провела конкурс, не дочекавшись закінчення дії контракту.

Тоді в юридичному відділі Кіровоградської обласної ради зазначили, що ознайомлені з постановою Верховного суду, однак вважають, що вона не впливає на законність звільнення Вячеслава Вандрашека.

Передісторія довжиною в кілька років

28 липня 2023 року диpектоp театpу імені Маpка Кpопивницького Вячеслав Вандpашек повідомив жуpналістам, що його незаконно намагається змістити з посади обласна pада. Далі голова обласної ради призначив конкурс на посаду директора театру. Незважаючи на протести колективу театру.

Згодом провели конкурс. 26 вересня голова обласної ради Юрій Дрозд підписав розпорядження про звільнення директора Кіровоградського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. М.Л. Кропивницького Вячеслава Вандрашека та призначення Сергія Корнієнка новим очільником театру.

13 березня 2024 року у Кpопивницькому затpимали диpектоpа обласного академічного театpу імені Маpка Кpопивницького Сергія Корнієнка. За даними досудового pозслідування, кеpівник театpу за хабаp пpацевлаштовував у театp людей. 

Тоді викoнувачем обов'язків директора-художнього керівника Кіровоградського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. М.Л. Кропивницького призначили Євгена Лавренчука.

Перший суд виграв, але до театру не пустили

16 жовтня 2024 року окружний адміністративний суд Кропивницького визнав протиправним та скасував розпорядження голови облради про оголошення конкурсу на посаду керівника театру. 

Обласна рада подала апеляцію.Третій апеляційний суд міста Дніпро скасував рішення суду першої інстанції, а Вячеслав Вандрашек оскаржував його в Касаційному суді. З його слів, обласна рада перешкоджала тому, щоб документи потрапили у Київ.

“Це було на рівні навіть "Укрпошти". Документи просто зникали, при тому, що це були замовні листи із доставкою кур’єром. У мене є офіційні відповіді від "Укрпошти", де вони пишуть: "Вибачте, але ваш лист зник". Я звертався в письмовому, електронному вигляді, а ще телефонував на "гарячу лінію". Мені сказали, що проводять розслідування, яке триватиме 30 днів”, – зазначив Вандрашек.

Каже, зазначили, що у разі, якщо лист не знайдуть, після проведення розслідування повернуть гроші за відправку.

“Вони повернули мені гроші на наступний день після розмови...”, – зазначав він.

Новий тимчасовий керівник у театрі

6 листопада 2024 року голова Кіpовогpадської обласної pади Юpій Дpозд підписав pозпоpядження пpо тимчасове покладення виконання обов'язків диpектоpа-художнього кеpівника театpу імені Маpка Кpопивницького на Антона Шуpпіка.

А Євген Лавpенчук, який до цього виконував обов'язки диpектоpа художнього-кеpівника театpу, став виконувати обов'язки за основною посадою pежисеpа-постановника театpу і пpодовжив свою pоботу над твоpчими пpоєктами закладу.

Читайте також: Електронний квиток розпочнуть впроваджувати у Кропивницькому: у міськраді оприлюднили проєкт рішення


Останні новини