Велодоріжки, алеї, «потьомкінські» сходи: у Кропивницькому реконструюють парк Перемоги (ФОТО)

  • Ольга Зима
  • watch_later 17 вересня 2019, 19:30

  • visibility 2649 переглядів

Парк Перемоги або Міський сад розташований біля вулиці Садової та протягується вздовж місцевої річки Сугоклії. Наразі його площа становить чималих 51,5 га.

Це найстаріший парк у нашому місті. А історія його дуже цікава.

Парк заклали в 1764 році під керівництвом колишнього головного командира Нової Сербії після Хорвата генерала Мельгунова. Тоді у парку, крім дерев, вирощували овочі й фрукти, які поставлялися до царського двору.

Протягом більш ніж двох століть парк був місцем масових гулянь та відпочинку містян. Тут знайомились, спілкувались, зізнавались у коханні і проводили час із родиною.

Реконструкція парку

Значення парку Перемоги, безумовно, важливе для Кропивницького. Цьогоріч цю зелену, позбавлену міської метушні зону взялися реконструювати. На облаштування парку з державного бюджету виділили 40 млн грн. Ініціатором цього процесу став народний депутат України VIII скликання Олександр Горбунов. Саме він і розповів Точці доступу про те, як виглядатиме парк після реконструкції та чого очікувати жителям міста. Пан Горбунов розповів, що ідея облаштувати парк виникла дуже давно. Проте, через бюрократичні моменти неодноразово відтерміновувалася.

Депутат пояснює: постійно шукав варіанти, як зберегти парк.

У цьому парку ми неодноразово проводили суботники, висаджували кожного разу дерева. У цих заходах постійно брали участь сотні небайдужих людей. Я просив міську владу взяти парк на обслуговування, щоб поливати саджанці, доглядати за ним в цілому. На жаль, вижили лише 10% висаджених дерев, - із сумом зауважив Олександр Володимирович.

Роботи з реконструкції парку розпочали наприкінці весни. А вже на початку літа їх вимушено призупинили. Спочатку в соціальних мережах активно почали обговорювати обрізку дерев на території Міського саду, яку здійснювало колективне підприємство «Єлізавета». Тоді, в червні, держекоінспектор склав протокол на директорку вже згаданого підприємства. Проте керівниця «Єлізавети» заявляла, що підприємство ніякої вини не визнає, адже роботи проводились згідно нормативних документів. У результаті в серпні суд закрив провадження. Протягом двох місяців, доки тривали судові процеси, роботи з облаштування парку припинилися.

Я погоджуюся з тим, що можна було зробити по-інакшому (обрізку – Ред.). Але я - проти зупинки робіт по реконструкції. Якщо хтось зробив помилку, треба знайти варіант її виправлення. Хотілось  би оновити парк здебільшого хвойними деревами - висадити сосни, ялинки. А взагалі найважливіше те, що за будь-якими деревами потрібен належний догляд.

Так виглядає парк Перемоги зараз

По приїзду в парк Олександр Горбунов показує кожен куточок, який буде реконструйовано та облаштовано. Щиро зізнається, що живе цим проектом і, за можливості, кожного дня контролює хід виконання робіт. Наприклад, дамбу, яка з’єднує два береги річки Сугоклія, вже розширили. Вона стане доступною не тільки для автомобілів, але і для пішоходів.

Дамба, що з'єднує два береги

Понад річкою з боку мікрорайону Арнаутове теж впорядковують проїзну та пішохідну зони.

Пішохідна зона з боку Арнаутове

У прибережній частині парку облаштують вуличні тренажерні комплекси. Орієнтовно планується встановити 15-20 тренажерів.

У рамках програми «Безпечне місце» в парку встановлять відеокамери, щоб уберегти його від вандалізму.

Реконструкція «Потьомкінських» сходів уже майже завершена. Зараз тут укладають стінки й бордюри.

Це буде шикарна фотозона. А клумба перед сходами слугуватиме захисним бар’єром між проїжджою частиною й самими сходами. Від клумби доріжки розходитимуться вправо та вліво й вестимуть на пішохідну зону дамби. Праворуч облаштують доріжку для людей з інвалідністю, - розповідає Олександр Горбунов. - А ці пагорби (поряд зі сходами – Ред.) мені хочеться засадити соснами. Вони ж прямо просяться туди, - із захватом продовжує він.

Так виглядатимуть сходи після реконструкції

Центральна частина парку теж вражатиме своєю довершеністю й красою. Для автівок планується парковка, а зона відпочинку буде пішохідною, з лавками й урнами. Важкі великі квітники з бетону стануть не тільки окрасою, але і перешкодою для заїзду транспорту на алеї парку.

Такий вигляд матиме парк після реконструкції

Тут створять велосипедну доріжку та велопарковку. В іншому кутку парку буде кілька поліфункціональних спортивних майданчиків із волейбольним, баскетбольним, футбольним полями та двома тенісними кортами.

Тут облаштовують спортивні майданчики

Всі алеї та доріжки парку Перемоги будуть обладнані системою сучасного вуличного освітлення. Також проектом передбачені місця для виїзної торгівлі.

Потрібно організувати саме виїзну торгівлю, аби не було випадків, коли дерев'яні будиночки «обростають» фундаментом і стають зовсім не мобільними, - зауважує ініціатор проекту.

Олександр Горбунов наголошує, що замало збудувати парк –  задля збереження його краси за оновленим парком потрібен систематичний догляд:

Я вважаю, що на наступний рік у проекті міста має з'явитися окремий рядок про додаткові кошти саме на утримання парку Перемоги. Вважаю, що кожен парк повинен мати свою бригаду для обслуговування, яка фінансуватиметься міським бюджетом.

Завершити реконструкцію парку організатори та будівельники планують до кінця цього року.


Читайте також: Європейський парк на Кіровоградщині: унікальні локації, сучасні технології та перспективи (ФОТО)

Читайте також: Таємниці віків: на Кіровоградщині архелоги досліджують найдавніший курган степової Скіфії (ФОТО)