У громаді на Кіровоградщині лисиці масово крадуть у селян птицю. Від нашестя хижаків постраждало чи не кожне господарство. Популяція диких тварин збільшилася через війну, адже діє заборона відвідування лісів, а полювання не проводиться. Чи є вихід із цієї ситуації, розбиралися журналісти Точки доступу.
Це шипуни – качки називаються – шипуни.
![Домашнє господарство](/media/uploads/2023/08/11/2023_08_10_krop_lysycimp4_snapshot_1009090.jpg)
Жителька с. Варварівка Надія Кобець показує своє господарство. Каже, мешканці Гурівської громади масово зазнають збитків через зухвалу поведінку рудохвостих. Свійську птицю хижаки викрадають десятками.
![Жителька Варварівки](/media/uploads/2023/08/11/2023_08_10_krop_lysycimp4_snapshot_1136000.jpg)
У сусідів була, і до нас заходила. Собака ганяв і чоловік вийшов, але ж її ніхто не зловить, бо вони ж такі ж хитрі, такі розумні, що нічого ми їм не зробимо. У сусідів гуску, в нас курей більше 15-ти забрала.
У Гурівській громаді багато заліснених місцин, де живуть різні тварини, – розповідає очільник громади Анатолій Склярчук. Тож люди потерпають через таке сусідство.
![Ліс](/media/uploads/2023/08/11/2023_08_10_krop_lysycimp4_snapshot_0644299.jpg)
Ну, ось в нас один із лісових масивів, тут десь за 30 гектарів лісу, а ось 30-40 метрів – вже люди, хати.
![Село](/media/uploads/2023/08/11/2023_08_10_krop_lysycimp4_snapshot_0545156.jpg)
За його словами, зокрема, у лісах побільшало зайців, які обгризають кору на деревах. Та найбільшої шкоди селянам завдають лисиці, які "допомагають" людям їсти менше м’яса.
![Дерева](/media/uploads/2023/08/11/2023_08_10_krop_lysycimp4_snapshot_0810000.jpg)
Їх дуже багато розплодилося і вони ходять до нас додому, як до себе. Що їй сподобалося – схопила, понесла. Через паркан півтора метри перелазить, бере качку чи гуску в зуби і понесла. В нас з’явилися і вовки, які мігрують через нашу територію, бо бачать люди, якщо не завели, до прикладу, телятко чи вівцю, то розривають тваринку.
![Худоба](/media/uploads/2023/08/11/2023_08_10_krop_lysycimp4_snapshot_1249143.jpg)
Фахівець Центрально-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства Євгеній Слюсаренко пояснює, що облік хижаків традиційно проводять узимку, тож актуальні цифри будуть лише згодом. Але минулої зими в області вже фіксували збільшення популяції.
Популяція збільшилася в першу чергу через те, що вже другий рік не проводяться полювання, так як в країні воєнний стан. У цьому році, згідно зимового обліку 23-го року, популяція збільшилася на 558 голів лисиць. Отрута або капкани – це заборонені методи, які забороняє Закон України про мисливське господарство та полювання, тому розумію занепокоєння людей, але раджу їм дотримуватися законних рішень.
![Мисливське господарство](/media/uploads/2023/08/11/2023_08_10_krop_lysycimp4_snapshot_3235478.jpg)
На думку екологині Лариси Лети, збільшення популяції хижаків пов’язане ще й з міграцією тварин із територій активних бойових дій.
![Екологія](/media/uploads/2023/08/11/2023_08_10_krop_lysycimp4_snapshot_2407507.jpg)
Тварини шукають захисту, тихіших регіонів, тому популяція кабанів збільшилася, і кіз, і лисиць, і зайців, в нас дуже багато розвелося пернатої дичі. Фазанів, приміром, вони просто наче як до рук ідуть – краса неймовірна, діти у захваті, коли їх побачать. Як на мене, радіє око і душа від того, що якесь відтворення йде. Ми залишимо нащадкам нашим те, що вони не тільки з картинок і літератури знатимуть, вони вживу побачать і кіз тих, і вовків, і лисиць.
![Лісове господарство](/media/uploads/2023/08/11/2023_08_10_krop_lysycimp4_snapshot_2634000.jpg)
Втім, у Держпродспоживслужбі налаштовані не так оптимістично. Окрім збитків, які завдають лисиці, вони – головні поширювачі сказу. Через повномасштабну війну імунізація тварин в області не проводиться, адже брикети з діючою проти захворювання речовиною раніше розкидали з авіатранспорту. А нині цивільний авіатранспорт під забороною.
![Держпродспоживслужба](/media/uploads/2023/08/11/2023_08_10_krop_lysycimp4_snapshot_2911152.jpg)
Протягом чотирьох років, кожної осені, у нас в області проходила пероральна кампанія з імунізації диких м’ясоїдних тварин проти сказу. Як саме це відбувалося: за допомогою авіаційного транспорту над лісовими угіддями розкидалися спеціальні брикетики, в яких була капсула з діючою речовиною. Тварина її розкушували разом із приманкою. Це давало результати – кількість випадків захворюваності на сказ зменшилася десь у півтора рази, – коментує речниця установи в Кіровоградській області Наталія Шевченко.
З початком введення воєнного стану, говорить вона, проведення таких заходів неможливе. Тож у регіоні фіксують поступове зростання захворюваності. З початку поточного року вже підтвердили 40 випадків сказу серед тварин.
Тим часом, селяни думають, як вберегти господарство від хижаків.
Може, виловлювати якось, може, якісь сільця ставити, ізолювати в якесь приміщення, наче й шкода вбивати, але ж якось боротися з ними потрібно, – каже Надія Кобець.
![Очільник громади](/media/uploads/2023/08/11/2023_08_10_krop_lysycimp4_snapshot_0530217.jpg)
Вихід бачу один – скоріша перемога. Тільки перемога і ми з лисицями розберемося потім самі, – говорить очільник Гурівської громади Анатолій Склярчук.
Читайте також: Фрукти, овочі та збіжжя виростили в "Садах перемоги" на Кіровоградщині – ФОТО