Клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно секретаря Кіровоградської єпархії Української православної церкви розглянули сьогодні, 31 січня, у Ленінському суді Кропивницького. Чоловіка підозрюють у розпалюванні релігійної ворожнечі та ненависті. Журналісти Точки доступу побували на засіданні та детально описали, як все було.

У судове засідання з’явилися прокурорка Ганна Мальникова, захисник підозрюваного Сергій Галушко та сам підозрюваний Роман Кондратюк. Клопотання розглянув слідчий суддя Ленінського районного суду Леонід Плохотніченко.

суд

Як повідомив Роман Кондратюк, народився він у Хабаровському краї СРСР, громадянин України. Зареєстрований у Євпаторії АР Крим, проживає в Кропивницькому. Раніше не судимий.

Роман Кондратюк

Чоловіка 1978 року народження підозрюють у вчиненні злочину, передбаченого частиною 1 статті 161 Кримінального Кодексу України (розпалювання релігійної ворожнечі та ненависті, на приниження образа почуттів громадян у зв’язку з їхніми релігійними переконаннями). Повідомлення про підозру йому вручили 4 січня. Це нетяжкий злочин, за який передбачено до трьох років тюрми в разі визнання людини винною.

Вручення підозри

Підозра підтверджується зокрема протоколами огляду сторінок у мережі інтернет, огляду документів, обшуку, проведеного за певними адресами, в тому числі – за місцем проживання Кондратюка, висновками судових експертиз, показами свідків.

Речові доказиРечові докази

Прокурорка Ганна Мельникова просила застосувати до підозрюваного цілодобовий домашній арешт на два місяці, але в межах строку досудового розслідування, тобто до 28 лютого 2023 року. Оскільки, на її думку, є ризики, що він буде переховуватися, впливати на свідків. Тим більше, що свідки, за її словами, ще встановлюються. Вона припустила, що підозрюваний може перешкоджати встановленню всіх обставин злочину.  

Ганна Мельникова

Адвокат Сергій Галушко просив долучити до матеріалів суду довідку про взяття на облік Кондратюка як ВПО від 19 листопада 2021 року. Сказав, що на батьківщині той не живе через війну та окупацію Криму. 

Галушко зазначив, що Кондратюк – батько двох неповнолітніх дітей, має проблеми зі здоров’ям, винаймає квартиру, є єдиним годувальником у сім’ї. Тож ходити на роботу та мати доступ до медицини в умовах стаціонару для нього життєво необхідно. Цивільна дружина підозрюваного перебуває в декретній відпустці по догляду за дворічною дитиною.

Сергій Галушко

Захисник наполягав на тому, що його підзахисний співпрацює зі слідством, добровільно надає покази та прибув у суд, сумлінно дотримується процесуальної поведінки. Не збирається впливати на свідків, експертів у кримінальному провадженні. До того ж, від моменту вручення підозри пройшов час.

Мій підзахисний повністю визнає свою провину і щиро розкаюється. Готовий сприяти в усьому слідству, – додав він.

Також Галушко повідомив, що Кондратюка вже місяць турбує певне захворювання. Більше він говорити не став через присутність у залі ЗМІ. Амбулаторне лікування результату не дало, зазначив адвокат, потрібна госпіталізація. А домашній арешт – це "нестерпні умови для самого підозрюваного та всієї його сім’ї". Захисник просив відмовити у задоволенні клопотання прокурорки та відпустити підзахисного під особисте зобов’язання.

Суд

Підозрюваний Роман Кондратюк сказав, що підтримує позицію захисника.

Переховуватися не збирався і не збираюся ні від кого. Тим більше, тут моя сім’я. Тим більше, моя посада передбачає, що я маю бути на зв’язку із батюшками. Впливати ні на кого не збираюся. Навпаки, все роблю, щоб слідство пройшло, як має бути. Повністю визнаю провину, яку мені інкримінують.

Він додав, що не має можливості бути весь час удома. Адже, окрім роботи, повинен ходити до школи – водити туди старшу дитину. 

Вислухавши доводи сторін, Леонід Плохотніченко озвучив рішення суду – цілодобовий домашній арешт.

Як зазначила прокурорка у коментарі Точці доступу, в цьому кримінальному провадженні два підозрюваних – Кондратюк, а також екскерівник Кіровоградської єпархії УПЦ МП, вікарій Київської митрополії Української православної церкви Петро Губень. До слова, вчора чоловікові продовжили запобіжний захід у вигляді домашнього арешту в нічний час.

Від коментарів підозрюваний та його адвокат відмовилися, сказавши, що "спілкуватися ні з ким не будуть і всі питання до суду".

Раніше пресслужба Управління СБ України в Кіровоградській області повідомила, що представники Кіровоградської єпархії УПЦ ймовірно причетні до розповсюдження на території області друкованої літератури, спрямованої на поширення ідей посягання на територіальну цілісність України та розпалювання релігійної ворожнечі.

Так, під час обшуку в комплексі приміщень Свято-Єлисаветинського чоловічого монастиря Кіровоградської єпархії УПЦ, виявили та вилучили:

  • примірники книг російської історично-пропагандистської літератури, зміст якої направлений на заперечення суверенітету та самостійності нашої держави;
  • газети, які під виглядом православного видання для батьків та молоді, поширюють російські наративи щодо ситуації в країні та виправдовують російську агресію на території України;
  • зібрані підписні листи проти створення ПЦУ;
  • комп'ютерну техніку та магнітні носії інформації з проросійськими пропагандистськими матеріалами.

Додамо, що відповідно до частини першої статті 62 Конституції України, особу вважають невинуватою у вчиненні злочину і не можуть піддати кримінальному покаранню, доки її вину доведуть в законному порядку і встановлять обвинувальним вироком суду.

Читайте також: Кропивницький: митрополиту Іосафу продовжили домашній арешт

Цей матеріал є частиною серії про злочини, пов’язані з війною в Україні, створеної у партнерстві з JusticeInfo.net – Fondation Hirondelle.


Головне сьогодні