Незабаром в країні обиратимуть місцевих депутатів та мерів за новим Законом про місцеві вибори. Вперше вибори пройдуть не за гібридною системою.
Як відомо, в селах, селищах і містах з населенням до 90 тис. вибори відбуватимуться за звичною мажоритарною системою, до райрад, міськрад та облрад - вже за пропорційною. Як працюватимуть нововедення, а також про сильні та слабкі сторони нового закону «Точці доступу» в ексклюзивному інтерв’ю розповіли учасники законотворчого процесу.
Говорять експерти
Олексій Кошель, голова Комітету виборців України, працював в робочій групі, яка розробляла один з численних законопроектів про місцеві вибори. Розповідає, що робота розпочалася ще в березні, було багато прогресивних напрацювань, але парламент змарнував час для їхнього прийняття. За його словами, міжнародне законодавство взагалі не радить вносити зміни в виборче законодавство принаймні за рік до початку виборчого процесу. В Україні ж прийняли закон за місяць до старту компанії й одним махом проголосували 1547 поправок. Довелося зупинитися на компромісній і не надто складній моделі.
«Виборець має один голос, виборець має один бюлетень і ставить одну по-значку. Тобто в нас не виникне плутанини, в нас не виникне маніпуляцій із голосуванням за новою системою», - наголошує Кошель і, як невдалий приклад, наводить Польщу, яка свого часу замість метрового бюлетеню запропонувала виборцям брошюри. Частина громадян не розібралася з ними, і 18% голосів були визнані недійсними.
Навколо нового закону точиться багато дискусій. Деякі експерти називають його проривом, інші - провалом. Олександр Черненко, який 5 років очолював Комітет виборців України, а нині є народним депутатом, говорить, що цей закон краще попередніх, проте не ідеальний: «Цей закон став дитям компромісу, але не самим вдалим дитям».
Чи не єдина з норм, яку одноголосно схвалюють експерти, - це обрання мерів міст з населенням більше 90 тис. абсолютною більшістю. Тобто перемагає той, хто отримав 50% + 1 голос. Якщо цього не сталося, кандидати йдуть на другий тур.
«Це надзвичайно важлива норма, тому що в Україні є приклади, коли міськими, сільськими головами стають кандидати, які отримали лише 10-12% підтримки голосів виборців. Тому двотуровість - є надзвичайно революційна норма», - говорить голова КВУ.
Обрання депутатів виявилося більш спірною нормою. Спікер парламенту Володимир Гройсман на своїй сторінці у Facebook розповідав, що за новим законом воно відбуватиметься абсолютно прозоро:
«Місто, район, область діляться на округи. По кожному округу партія може висунути одного кандидата (саме партія, виборчі блоки цим законом не передбачені). Якщо партія набрала 5% голосів, то спочатку визначається кількість кандидатів від партії, які пройшли у відповідну раду. Далі переможцями стають ті кандидати, за яких проголосував найбільший процент виборців, які взяли участь в голосуванні. Тобто перемагає той, хто отримав найвищий відсоток».
Але саме в цьому бачить потенційні ризики Олександр Черненко.
«Кандидат, який набрав більш за всіх голосів, але його партія не пройшла, може не стати депутатом. І це буде складно поясните виборцям», - зауважує він і додає: «Потенційні ризики у томи числі ще й в підкупі виборців, адмінресурс в ньому є (в законі - ред.), тому що там є яскраво виражена мажоритарна складова».
Приємна новина для виборців - завдяки новому закону вони зможуть відкликати депутатів, якщо не задоволені їхньою роботою. Для цього треба зібрати підписи, направити їх до територіальної виборчої комісії, а та передасть їх політичній партії, від якої депутат обирався. Партія на своєму з'їзді може відкликати цього представника і замінити іншим.
До Закону також включено таку екзотичну норму, як присутність у списку партії не менше 30% представників однієї статі.
Кіровоградщина: виборців поменшало
Що стосується суто Кіровоградської області, то тут є кілька нюансів.
По-перше, цього разу майже на усіх територіях зменшилась кількість виборців - з останніх виборів на 3546 осіб, або на 0.45%.
Зокрема, кількість виборців з 2010 року зменшилася в усіх районах окрім Петрівського та Кіровоградського. Зросла кількість виборців у Кіровограді, Олександрії та несуттєво – у місті Знам’янка.
Водночас у м. Кіровоград виборців стало більше на 5607 осіб. Ще у чотирьох територіальних одиницях спостерігається позитивна динаміка збільшення – м. Олександрія, Петрівський район, Кіровоградський район та м. Знам’янка. Найбільше зменшення виборців у Новоукраїнському районі – 1126 виборців.
Кіровоград: ставки та статки
Вибори міського голови обласного центру коштуватимуть жителям Кіровограда 191 298 грн. За даними Центральної виборчої комісії, стати кандидатом у мери Кіровограда (розмір грошової застави) коштує 9 337 грн.
Сума досить скромна, тож можна розраховувати на те, що кількість претендентів дозволить вибрати найбільш гідного мера обласного центру.
А от в Кіровоградській міськраді розгулятися не буде де. Адже Конкуренція за посаду депутата міськради у Кіровограді зросла вдвічі. Кількість місць згідно нового законодавства зменшилась на 34 і становить тепер 42 депутатських місця. Така ж доля і двох райони рад м. Кіровограда – кількість депутатських місць теж зменшилась.
Загалом, враховуючи депутатів районних рад, депутатів у м. Кіровограді стане менше на 56 осіб та буде складати кількість 120 осіб – це майже на 32% менше за попереднє скликання, згідно інформації Громадянської мережі ОПОРА.
В інших містах області кількість депутатів після виборів 25 жовтня теж зменшиться. Кожне місто недорахується від 13 до 28% від попереднього скликання. Найбільше недорахуються депутатів м. Олександрія, м. Світловодськ та м. Знам’янка.
Виборчі комісії: кадри вирішують все?
6 вересня Центральною виборчою комісією України було сформовано територіальні виборчі комісії та відбулося жеребкування, щодо складу та розподілу керівних посад в територіальних виборчих комісіях України на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року. У Кіровоградській області створено 26 ТВК, з яких 21 – районні, 4- міст обласного значення, 1 – обласна. Більшість у керівному складі ТВК Кіровоградської області отримали Блок Петра Порошенка, «Батьківщина» та Народний Фронт.
Партії БПП «Солідарність» та ВО «Батьківщина» отримали по 13 представників у керівному складі ТВК, «Народний Фронт» – 13, Радикальна партія Олега Ляшка – 10, «Опозиційний блок» - 7 осіб. По 6 представників у керівництві ТВК в області мають партії «Об’єднання «Самопоміч» та «УКРОП», 4- ВО «Свобода», по 2 – Соціалістична партія та Народна партія. Найменше у керівництві сформованих комісій представників партії «Народний контроль» та Ліберальної партії – по 1 представнику. Головами Кіровоградську обласної ТВК та і Кіровоградської міської ТВК стали представники ВО «Батьківщина».
Штабні розклади: шанси та нюанси
Загалом за кілька тижнів до виборів місцеві політичні сили налаштовані оптимістично.
- Результат в процентному вигляді назвати дуже важко, але, я думаю, що він перевищить у 2 рази той показник, який був на виборах до Верховної Ради в 2014 році. Останні соціологічні опитування дають нам надію на те, що підтримка буде на рівні 25%, - розповів голова обласної організації ВО «Батьківщина» Олександр Черноіваненко.
- За нашими опитуваннями, сьогодні у нас рейтинг підтримки по Кіровограду десь в районі 7%. До кінця виборчої кампанії ми розраховуємо підвищити його приблизно до 10% по місту і до 8% по області, так як у нас зараз активно працюють районні організації, - розповів лідер «Народного контролю» на Кіровоградщині Сергій Михальонок.
- Оскільки Радикальна партія Олега Ляшка є партією народної перемоги, то ми очікуємо народну перемогу. Відповідно до цього, на високий відсоток. По області ми прогнозуємо підтримку на рівні 20-25%, а по Кіровограду - близько 15%, - розповів голова Кіровоградської міської організації Радикальної партії Олега Ляшка Сергій Кашуба.
- На виборах до місцевих рад ми розраховуємо на 20-25% підтримки. Попередній результат у нас був в районі 15% по Кіровоградській області, а в Кіровограді було трохи більше. На даний момент ситуація змінюється, до нас дуже багато приєднується людей, - розповів голова обласної організації ВО «Самопоміч» Артем Погребнюк.
- Ми очікуємо, по-перше, повністю пройти бар'єр у 5%. А по-друге, сподіваємося на більш вагомий результат, десь в районі 7-7,5%, - розповів Сергій Капітонов, керівник Кіровоградської міської організації ВО «Свобода».
- Я не дуже довіряю тим рейтингам, які малюють в ЗМІ, і так далі. Тому, я думаю, що самим основним рейтингом буде результативне голосування наших кіровоградців, і тоді ми всі побачимо. Я сподіваюся, що виборець гідно оцінить роботу кожного кандидата, - розповів член Кіровоградської міської організації партії «Наш край» Олег Краснокутський.
Соціологію ще не проводили, але я думаю, що нас підтримають більше 10% виборців. Все буде залежати від нашої роботи, від ситуації в країні і багатьох інших факторів, - розповів заступник голови обласної організації партії «УКРОП» Василь Ращупко.
Замість післямови
Експерти сходяться у думці, що до наступних місцевих виборів цей закон все ж таки не доживе.
«Цей закон не є "історичним", як це намагаються подати сьогодні. Це черговий закон одноразового використання. В тому числі й тому, що він не до кінця синхронізований по часу із децентралізацією та майбутніми змінами до Конституції. У 2017 році передбачаються наступні місцеві вибори - уже з урахуванням усіх змін і по децентралізації, і по Основному Закону. Тому ті представники місцевого самоврядування, які обиратимуться восени по цьому закону, через два роки знову будуть вимушені змагатись за голоси виборців. І, скоріш за все, відбудуться ці вибори уже за іншим законом», - вважає Назар Бойко, керівник моніторингово-аналітичної групи "Цифра", яка займається аналізом виборчого законодавства.
Цей закон дійсно варто розглядати лише як проміжний, стверджує Олексій Кошель. Комітет виборців України виступає за те, щоб, після проведення ви-борів восени, по гарячих слідах та з урахуванням помилок, повернутись до ідеї створення виборчого кодексу, який регламентуватиме проведення загальнонаціональних, місцевих виборів й референдумів та запроваджуватиме повноцінну виборчу систему із відкритими списками.
Тетяна Бложко, Сергій Муренець, Оксана Гуцалюк, Точка доступу.