Росія розглядає сценарій теракту на Запорізькій атомній станції з викидом радіації. Про це сказав у своєму зверненні 22 червня президент Володимир Зеленський. За повідомленням української розвідки, окупанти вже підготували план підриву та чекають наказу щодо його виконання. Які наслідки може мати вибух на ЗАЕС для Кіровоградщини, розбиралися журналісти Точки доступу.

Оповіщення населення

Заступник начальника управління з питань цивільного захисту Кіровоградської ОВА Костянтин Дружинін зазначив, що будь-яка катастрофа на об’єктах ядерної енергетики дуже небезпечна і масштабна.

Кіровоградська ОВА

Якщо ви пам’ятаєте Чорнобильську катастрофу, то забруднене повітря декілька разів облетіло навколо нашої планети. Аби мінімізувати негативні наслідки, тоді навіть у Кропивницькому працювали поливомийні машини, що їздили і кілька разів на день змивали радіоактивний пил, що осів.

Костянтин Дружинін розповів, що раптом окупанти таки вчинять теракт, населення сповістять про вибух.

Лунатиме сигнал оповіщення "Увага всім", сигнали сирен протяжні. Після цього люди повинні увімкнути радіоприймачі, телевізори, інші засоби масової інформації, де можна отримати офіційні відомості від органів управління.

За його словами, управління з питань цивільного захисту населення завчасно підготувало тексти повідомлень на всі випадки надзвичайних ситуацій, вони вже є у редакціях. Після команди ці повідомлення з’являться у ЗМІ.

Алгоритм дій

Якщо повідомлення про радіаційну небезпеку застало людину на вулиці, необхідно негайно дістатися будь-якого помешкання. Там треба загерметизувати вікна та двері, аби радіоактивне повітря не потрапляло всередину. Перед тим, як зайти, необхідно зняти з себе забруднені одяг та взуття бо цей радіоактивний пил осідає на поверхнях.

Люди повинні завчасно зробити запаси харчів довготривалого зберігання та бутильованої води. Щодо їжі – це можуть бути консерви та харчі в вакуумних упаковках. Необхідно також зробити запас ліків, які ви вживаєте, чи які можуть знадобитися.

У приміщенні треба обмитися водою. Особливо подбати про відкриті ділянки тіла. Поки рятувальники чи влада не повідомлять про безпеку водопровідної води, нею користуватися не можна.

Також треба потурбуватися про тваринок та забрати їх в оселю.

Наслідки опромінення

Головна санітарна лікарка Кіровоградщини Надія Оперчук говорить, що наслідки опромінення можуть бути наступними:

Можуть бути біль, дискомфорт в усьому тілі, почервоніння, висипи, подразнення на шкірі, висока втомленість, головний біль, діарея. А також є віддалені прояви іонізуючого випромінювання – це ризики виникнення онкологічних хвороб, причому різних органів і систем, ураження органів дихання, шкіри, слизових, ураження серцево-судинної та імунної систем.

За період воєнного стану, з 24 лютого 2022 року, фахівці Центру контролю і профілактики хвороб провели в області 21 тисячу досліджень радіаційного фону. Перевищень допустимих рівнів не зафіксували. Ця робота ведеться кожен день.

Недопустиміть "профілактики"

Фахівці наголошують: приймати препарат калій йодиду для "профілактики" без потреби не можна. Населення з територій, де є загроза забруднення радіоактивними ізотопами йоду, прийматиме профілактичну дозу препарату тільки після офіційного сповіщення про загрозу радіоактивного викиду та необхідність проведення йодної профілактики.

У разі потреби, таблетку випивають одноразово люди до 40 років. Пацієнтам, у яких видалена щитоподібна залоза, людям із тиреотоксикозом або токсичним зобом приймати пігулки не потрібно. Дозування лікарського засобу – 125 міліграмів, діти від трьох до 12 років – по пів таблетки, діти ще меншого віку – четвертина таблетки.

Які території зачепить радіація

Костянтин Дружинін зазначає, що Запорізька АЕС – одна з найпотужніших у Європі. У разі теракту, радіус катастрофічного забруднення сягатиме 50-ти кілометрів. Ця зона стане непридатною для проживання людей та ведення господарської діяльності. Це частина Запорізької та Дніпропетровської областей. Кордони Кіровоградської області знаходяться на відстані 120-130 кілометрів.

Але з повітрям радіоактивний пил буде розноситися всією територією України. Напрямок радіоактивної хмари задаватиме вітер. Якщо вітер буде в західному напрямку, то постраждають більша частина України та європейські держави. Також може зачепити Туреччину, Грецію, Румунію, Болгарію та Молдову. Якщо вітер буде східний, постраждає і країна-агресорка. Також радіоактивні сполуки можуть потрапити у Дніпро та акваторію Чорного моря.

Чи готуються жителі Кропивницького

Ми запитали жителів Кропивницького, наскільки серйозно сприймають вони загрозу підриву ЗАЕС окупантами, та чи готові на випадок теракту.

Я думаю, що можуть. Почали ж війну – то і це можуть зробити. Якщо таке трапиться, знаю, що робити. Найперше – зайти в приміщення, скинути одяг, покласти його в пакет та щільно зав’язати. Захистити органи дихання. Запаси їжі ще не зробили. Сподіваємося, що пронесе, – каже кропивничанин Валерій.

Житель Кропивницького

Вони шантажують, але ми повинні бути готовими до всього, до будь-якого сценарію.  Звичайно, що ми готуємося про всяк випадок. Ми запасаємося водою, масками, – говорить кропивничанка Тетяна.  

Кропивничанка

Якщо таке відбулося з Каховською ГЕС, то можна очікувати всього, що завгодно. Треба готуватися, хай попереджає нас влада, аби ми знали, що буде відбуватися, щоб це не замовчувалося. Наразі поки не готуємося до теракту ніяк – безпечні, – коментує Катерина з Кропивницького.

Мешканці Кропивницького

Я вірю, що вони це зроблять, бо вони ненормальні. Запаси харчів в мене з першого дня повномасштабної війни. Вода, документи, все складено, але ніхто нікуди не їде, – каже кропивничанка Ганна.

Кропивницький

Дивлячись на дії росіян, я не здивуюся, що вони спроможні на таке, та сподіваюся на краще. Ліки є про всяк випадок, вода є, їжу знайдемо, – розповідає переселенець із Херсонщини Станіслав.

Переселенець з Херсонщини

Штаб реагування

Костянтин Дружинін підсумовує, що область готується до відповідних дій у разі вибуху. Зокрема, минулого року в регіоні проводили штабні тренування, на яких відпрацьовували алгоритм дій органів управління цивільного захисту, органів влади, сил реагування щодо роботи після радіаційної аварії. Аналогічні тренування проводять і нині.

У разі техногенної катастрофи, на Кіровоградщині оперативно розгорне роботу спеціальний штаб реагування, до якого увійдуть медики, рятувальники, енергетики, а також правоохоронці.

Читайте також: Де шукати найближче укpиття у Кpопивницькому 

Фото обкладинки: BarNews.City


Головне сьогодні