Як громадській організації стати більш фінансово стійкою? Чи може соціальний продукт перетворитися не лише на джерело доходу, а й на інструмент розвитку громади? Відповіді на ці питання шукали учасники та учасниці практичного воркшопу "Створено молоддю: інкубатор соціальних продуктів та локальних брендів", який організувала ГО Агенція сталого розвитку "Хмарочос" у Кропивницькому в Креативному просторі "KOWO" в межах міжнародного проєкту "Youth Connect EU–Ukraine (YOU)".

Захід об'єднав 40 представників та представниць громадських організацій, молодіжних центрів і просторів із Кіровоградської, Черкаської, Дніпропетровської, Рівненської та Волинської областей. Протягом дня учасники та учасниці досліджували, як соціальне підприємництво може стати дієвим інструментом фінансової сталості громадських організацій і молодіжних центрів.

Вони працювали над розробкою концепцій соціальних продуктів і локальних брендів, опановували Business Model Canvas, аналізували успішні українські кейси соціального підприємництва, вивчали підходи до брендингу територій і створення мерчу, а також пройшли повний шлях від формування ідеї до створення перших прототипів продукції із використанням сублімаційних технологій. 

Youth Connect EU–Ukraine: у Кропивницькому шукали нові моделі сталості громадських організацій через соціальне підприємництво

Особливою цінністю воркшопу став "Креативний квартал" — відкритий простір, де учасники могли познайомитися з продукцією соціальних підприємств, громадських організацій та локальних брендів. Це була можливість побачити успішні приклади підприємницьких ініціатив громадського сектору, поспілкуватися з їхніми засновниками, дізнатися історії створення продуктів, придбати локальну продукцію та знайти нові ідеї для розвитку власних соціальних підприємств.

Свій крафтовий асортимент презентували Альона Гора (Бренд “Квітуча гора”, м. Кропивницький), Валентина Смик (ГО Центр креативних індустрій "КреаСфера", м.Павлоград), Анна Ліщина (Бренд "Лавандова історія", сел.Нове), Діна Глазунова (БО "Фонд розвитку Чигиринщини", Вільний простір ХАТА-ХАБ, м. Чигирин). 

Youth Connect EU–Ukraine: у Кропивницькому шукали нові моделі сталості громадських організацій через соціальне підприємництво

Практичну частину воркшопу провели Михайло Регешук — співзасновник соціального підприємства "LEЛE", Молодіжного центру "Нові крила" (м. Нововолинськ, Волинська область) та команда Молодіжного центру "Кенеберг" (м. Смига, Рівненська область). На прикладах власного досвіду запрошені практики показали, як пройти шлях від соціальної ідеї до продукту, який поєднує суспільну місію та економічну життєздатність.

Учасники опрацювали Business Model Canvas, аналізували успішні українські кейси соціального підприємництва та локальних брендів. Під час практичної лабораторії створювали власні прототипи брендованої продукції, використовуючи сублімаційне обладнання разом із командою Молодіжного центру "Кенеберг" виготовили прототипи. 

Youth Connect EU–Ukraine: у Кропивницькому шукали нові моделі сталості громадських організацій через соціальне підприємництво

Окремим практичним блоком воркшопу стало знайомство із технологією сублімаційного друку як одним із доступних інструментів для створення власної брендованої продукції. Під супроводом команди Молодіжного центру «Кенеберг» учасники й учасниці підготували макети, опанували основні етапи роботи із сублімаційним обладнанням та власноруч виготовили перші прототипи продукції — екоторбинки, горнятка й інші сувенірні вироби. Практична сесія продемонструвала, що навіть невелика організація чи молодіжний центр можуть започаткувати виробництво брендованої продукції, перетворивши її на ефективний інструмент промоції, формування локальної ідентичності та додаткове джерело власних надходжень.

Youth Connect EU–Ukraine: у Кропивницькому шукали нові моделі сталості громадських організацій через соціальне підприємництво

Посилив воркшоп гостьовий майданчик "Історії локальних брендів", де учасники познайомилися з практичними кейсами українських громадських організацій та медіа, які успішно поєднують соціальну місію зі створенням власних продуктів і брендів. Оксана Глєбушкіна, виконавча директорка ГО "Нова генерація", презентувала досвід розвитку бренду "Люди степу і волі" як приклад використання брендованої продукції та соціального підприємництва для підтримки діяльності організації. Світлана Листюк, представниця ГО "Баба Єлька. Мода", поділилася історією того, як елементи нематеріальної культурної спадщини, традиційні орнаменти та локальні сенси трансформуються в сучасний бренд і продукти з високою доданою цінністю. Ольга Зима, представниця онлайн-видання "Доступ. Медіа", презентувала кейс проєкту "Закохані в Кропивницький", продемонструвавши, як історії міста, локальна ідентичність і культурні наративи можуть стати основою для створення впізнаваного бренду та сувенірної продукції.

Представлені кейси переконливо засвідчили, що соціальне підприємництво може спиратися на унікальність громади, її культурну спадщину та локальні історії, створюючи водночас суспільну цінність і додаткові можливості для фінансової сталості громадських організацій та молодіжних центрів. 

Важливим результатом зустрічі стали не лише розроблені ідеї чи перші зразки продукції. Воркшоп став майданчиком для формування нових професійних контактів між організаціями з різних регіонів України, обміну досвідом та пошуку партнерів для майбутніх спільних проєктів" - наголошує Ірина Ткаченко, координаторка проєкту. 

Youth Connect EU–Ukraine: у Кропивницькому шукали нові моделі сталості громадських організацій через соціальне підприємництво

За її словами, саме такі горизонтальні зв'язки дедалі частіше стають основою розвитку сильного громадянського суспільства та посилення спроможності місцевих ініціатив.

"Воркшоп став ще одним кроком до популяризації соціального підприємництва як практичного інструменту сталого розвитку громадських організацій і молодіжних центрів, демонструючи, що соціальна місія та підприємницький підхід можуть ефективно доповнювати одне одного", — підкреслила Анна Ліщина, голова ГО Агенція сталого розвитку "Хмарочос".

***

Проєкт "Youth Connect EU–Ukraine (YOU)" реалізується ГО «Агенція сталого розвитку “Хмарочос”» у партнерстві з ГО "Молодіжний центр Волині" (Україна), Вищою хіміко-технологічною школою у Празі (Чехія) та ГО "Національна фундація для молоді" (Румунія) під керівництвом Fundacja British Council (Польща) в межах програми Erasmus+ та співфінансується Європейським Союзом.

​​

Youth Connect EU–Ukraine: у Кропивницькому шукали нові моделі сталості громадських організацій через соціальне підприємництво

Youth Connect EU–Ukraine: у Кропивницькому шукали нові моделі сталості громадських організацій через соціальне підприємництво

Youth Connect EU–Ukraine: у Кропивницькому шукали нові моделі сталості громадських організацій через соціальне підприємництво

Youth Connect EU–Ukraine: у Кропивницькому шукали нові моделі сталості громадських організацій через соціальне підприємництво

Читайте також: Від двох закритих кав'ярень до власного бренду: історія військового, який створив кавовий бренд у Кропивницькому

Наша спільнота

Запрошуємо вас стати частиною нашої спільноти та бути
причетними до змін у місті.
Після оформлення підписки ми надішлемо вам лист із детальною інформацією.

Долучайтеся до змін у місті, які вже відбуваються!