Понад 4 роки тому наше місто отримало нове ім'я. Напередодні Дня міста Точка доступу вирішила поцікавитися з якими символами асоціюється Кропивницький у його жителів.
Історик та краєзнавець Юрій Митрофаненко:
Серцем Кропивницького для мене без будь-яких альтернатив є Театральна площа, яка поєднує театр Кропивницького та територію "кіборгів" 3-го полку спецпризначенців імені Святослава Хороброго.
Чому? Бо є місцем сили нашого краю – сили мистецтва та сили зброї! Саме на цьому місці 27 жовтня 1882 року Марко Кропивницький, здолавши перепони російської влади стосовно заборони ставити вистави українською мовою, виставою "Наталка Полтавка" започаткував труппу "корифеїв" українського театру. Саме ця трупа возвеличила українське, в тому числі на російських сценах Москви та Петербургу. Недаремно Дмитро Яворницький, славетний український історик, писав про Кропивницького та його акторів: "Велику справу зробив Кропивницький. Ми б з усією своєю історією та археологією навряд чи досягли б такої популяризації української культури, як Марко Кропивницький зі своїм театром".
Нині наше місто носить ім’я митця і є єдиним у світі, названим на честь театрального діяча. Він прославив наше місто і наш край як чудовий режисер, актор, драматург. Та й людиною Марко Лукич був неабиякою. У віці тридцяти років він всиновив хлопчика, якого йому з дружиною підкинули під ворота будинку, а потім, вже маючи власних дітей, підтримував його протягом життя.
На іншому боці площі – "дім кіборгів" . Хлопців, які продемонстрували всьому світу, особливо "русскому миру", що таке сила духу та зброї українських воїнів. "Кіборги" стали гордістю нашого міста, одним з його сучасних мемів. Недаремно їхній музей, у якому зберігається прапор, що майорів над Донецьким аеропортом та ключ від ДАПу, – одне з найбільш відвідуваних місць сучасного Кро.
У 2014 році Театральна площа поєднала ці два місця. Стала своєрідним уособленням місця гордощів і болю, бо саме звідси ми проводжали в останню путь наших земляків, захисників, які віддали життя в боротьбі за незалежність та соборність України.
А ще Театральна площа – це місце чудового архітектурного ансамблю, який зберіг архітектурний смак та тримає своєрідний зв’язок поколінь мешканців міста, яке, за словами Юрія Яновського, подібне до прекрасної дівчини.
Студентка Вікторія Мельник:
Для мене сучасним символом міста є вуличний художник Дмитро та його стріт-арт. Саме цей чоловік прикрашає наше місто за особистої ініціативи. Зараз мало таких людей, які дійсно хочуть робити щось хороше. Малюнками він показує свою любов до Кропивницького.
Також важливою деталлю є те, що художник об'єдує містян, адже кошти для матеріалів збирає все місто. Кожен може відчути себе причетним до прекрасного.
Свого часу вуличний художник розповів Точці доступу, що робить це виключно для того, аби покращувати в місті локації, які "просять" допомоги. А розмальовує чоловік по всьому місту ржаві ворота, паркани, занедбані приміщення з написами й рекламою наркотиків.
Зазначає, що для кожної стіни й місця є своя ідея й особливий малюнок.
Журналістка Олена Горобець:
Від часу перейменування для мене головним символом нашого міста є театр. Театральні традиції, фестивальний рух - місто наповнюється барвами, емоціями, гостями. Мені дуже приємно, коли я їду на навчання чи професійні заходи, колеги з великих міст говорять, яке в нас прекрасне місто та гарний театр.
Театр найбільше підходить для того, щоб передати місто одним символом, однією піктограмою і далі підпис "Кропивницький".
Очільник Союзу вірмен у Кіровоградській області, меценат Тігран Хачатрян:
Кропивницький асоціюється з багатьма символами. Найперший – це, звісно, театр, а ще монумент Янголу-охоронцю.
Місто асоціюється не лише з об'єктами, а й з видатними людьми. Для мене – це Вікторія Вагжанова. Вона в усьому світі прославляє наше місто та область. (Вікторія Важганова – директорка регіонального благодійного фонду "Відкрита Україна", засновниця школи естетичного розвитку - Імідж-центр "Ольга", автор дитячих проектів, спрямованих на розвиток талантів, - Ред.).
Кропивницький асоціюється з танцем, адже наше місто справді є танцювальною столицею. Це бренд, який потрібно розвивати.
Також не можливо уявити Кропивницький без 3-го полку спеціального призначення імені Святослава Хороброго. Це наша сила та гордість.
На Соборній площі, з якої починається вулиця Велика Перспективна, знаходиться унікальний пам’ятник Янголу-охоронцю України.
Монумент з'явився в 2004 році з нагоди святкування 250-річчя заснування міста та на честь 2000-річчя з дня народження Ісуса Христа. Автори пам’ятника – скульптор Анатолій Гончар і архітектор Віталій Кривенко,- для його створення використали 2000 м² бруківки і 350 м² архітектурних виробів.
Граніт для пам'ятника привозили із Войнівського, Капустинського та Крупського родовищ. Монумент Янгелу-охоронцю України являє собою бронзову триметрову статую ангела, яка піднімається на дев’ятиметровій колоні над Соборною площею.
Тепер пам’ятник з написом "Бережи, Боже, Україну" вважають унікальним оберегом міста.
Речниця управління Держпродспоживслужби в області Наталка Шевченко:
Символ Кропивницького – театр. Я з тих людей, що підтримують перейменування Кіровограда в Кропивницький. Вважаю, що це круто, коли наш край відомий, зокрема, завдяки творчості Марка Лукича Кропивницького та інших театральних та музичних діячів.
Для мене життя – це не лише вирішення побутових питань, важливим є культурний аспект. Я люблю відвідувати концерти, заходи (і брати в них участь теж). Мені приємно, що за декілька останніх років місто дуже "виросло" в цих аспектах. У нас проходять масштабні театральні фестивалі (один з них, на жаль, невідомо, чи буде ще), у нас гастролюють дуже круті театральні колективи. В самому місті, окрім театру ім. Кропивницького, існує ще декілька театральних студій, які розвивають акторську справу і вже мають своїх глядачів. Тому Кропивницький – це культурне місто! Лишилося дише до цієї культури "дорости" всім його мешканцям.
Точка доступу вітає кропивничан з Днем міста! Бережімо його символи, адже в них душа міста!
Читайте також: Без пирога та смаколиків: у Кропивницькому розповіли, як святкуватимуть День міста (ПРОГРАМА)
Читайте також: Бюджет участі: як вісімнадцятирічна дівчина змінює Кропивницький (ФОТО)
Фото на обкладинці UKRAINE by DRONE