У Кропивницькому можна не лише відвідати цікаві місця, а й привезти з собою частинку міста у вигляді унікального сувеніра. Від лавандових наборів до авторських прикрас і глиняного посуду — Точка доступу зібрала добірку крамниць і майстерень, де можна знайти або замовити автентичні вироби.
Простір хоробрих: сувеніри, що допомагають ЗСУ
У соціальній кав’ярні "Кава хоробрих", що діє у "Просторі хоробрих", можна не лише випити кави, а й придбати унікальні сувеніри, зроблені місцевими майстрами, волонтерами та родинами військових. Усі вироби — ручної роботи, з патріотичним і локальним змістом.
"Ми створили місце, де можна підтримати військо навіть через покупку дрібнички. 80% прибутку із продажу сувенірів іде на потреби ЗСУ — за минулий рік ми передали на це 115 тисяч гривень", — розповідає директорка благодійного фонду "Полк Святослава Хороброго" Яна Пшеніцина.
Асортимент:
- Брелоки з епоксидної смоли з символікою Сил спеціальних операцій, які виготовляє дружина полеглого військового Надія Приданова;
- Патріотичні брошки ручної роботи від місцевої майстрині Анастасії Кріпак;
- Трав’яні чаї власного збору від волонтерів із Помічної;
- Футболки "Код перемоги" та "Святослав Хоробрий" від місцевого виробника Divide, створені на замовлення фонду.


Як знайти
Графік роботи: понеділок-субота з 8:30 до 18:00.
Адреса: вулиця Віктора Чміленка, 53/35.
Контакти: 097 197 1323.
Інстаграм-сторінка.
Фейсбук-сторінка.

Charwish: одяг і сувеніри з символікою Кропивницького
У майстерні Charwish, що працює з 2017 року, виготовляють одяг та аксесуари з локальною символікою. Бренд створили з ідеєю популяризувати Кропивницький через сучасний одяг із вишивкою та принтами.
“Спочатку просто створювали сучасні речі з вишивкою, потім зʼявилася ідея як ми можемо, наносячи принт чи вишивку, розповідати про наше цікаве місто з великою історією. І дуже багато людей нас в цьому підтримало”, – зазначають представники майстерні.
Серед популярної продукції — футболки, світшоти та худі з написом "Кропивницький" або зображенням місцевого театру, екоторби та рюкзаки з портретами відомих містян, а також футболки з фотографіями міста від Олександра Майорова.

У Charwish зазначають, що кожен виріб виготовляють з якісних матеріалів і розробляють власноруч, маючи на меті розповідати про місто в доступний і сучасний спосіб.
Асортимент:
- Одяг з вишивкою театру та назвою міста,
- Футболки з міськими пейзажами,
- Аксесуари з портретами відомих мешканців.

Як знайти
Графік роботи: понеділок-п'ятниця: 10:00 – 19:00
Субота: 10:00–17:00
Неділя: 10:00–15:00
Контакти: 050 650 9906.
Інстаграм-сторінка.
Фейсбук-сторінка.
“Баба Єлька”: локальні книги, етноспідниці й гамани
Громадська організація “Баба Єлька”, що досліджує та популяризує традиційну культуру Кіровоградщини, з 2023 року має і власну лінійку сувенірної продукції.
“Ідея створити власну продукцію з’явилася тоді, коли самі зіткнулися з питанням: "Що привезти з Кропивницького в подарунок?". Тож вирішили створити сувеніри, які презентують не лише гастрономічну, а й культурну спадщину регіону”, – розповіла голова організації “Баба Єлька” Інна Тільнова.
За її словами, до найпопулярніших виробів, які можна купити входять:
- книги “Смачна Кропивниччина” і “Тисяча пісень Баби Єльки”, упорядковані на основі записів з експедицій;
- фірмові етноспідниці та гамани;
- футболки із зображенням мозаїк із зупинок області та муралу, присвяченого 3-му окремому полку спецпризначення.

Кожен із виробів має культурну прив’язку: фото мозаїк — з експедицій, мурал — авторська робота члена команди Костянтина Данильченка, створена ще 9 років тому.

Як знайти
Оформити замовлення можна через сайт shop.babayelka.kr.ua, або отримати — в етнолабораторії “Баба Єлька” за адресою: вулиця Театральна, 12.
Контакти: 066 431 8691.
Інстаграм-сторінка.

Картини з архітектурою Кропивницького, розмальовки та поштові листівки
У магазині "Професіонал" на вулиці Панченка, який працює при видавництві "Імекс-ЛТД", можна придбати сувенірну продукцію, що популяризує архітектурну та культурну спадщину Кропивницького.
Підприємство вже понад 10 років створює речі у співпраці з місцевими художниками й фотографами.

Асортимент:
- Панно з архітектурою Кропивницького — зображення театру, старовинних вулиць, визначних будівель та куточків міста. Усі роботи — авторські, зокрема художників Олександра Деміденка, Андрія Ліпатова, фотографа Олександра Шулешка.
- Розмальовки на полотні — зображення кропивницьких вулиць та будівель, які можна розфарбовувати фарбами. Набори комплектуються пензликом і фарбами, упаковані як подарунок.
- Поштові листівки — серії про архітектурні особливості міста, як-от "п’ятий куток" у будівлях, а також листівки з історичними постатями та місцями культури.
"Наші сувеніри — це не просто подарунки. Це спосіб популяризувати місто, передати його атмосферу та підтримати творчість місцевих митців", — зазначила директорка "Імекс-ЛТД" Тамара Семеляк.

Як знайти
Магазин "Професіонал" працює за адресою: вулиця Володимира Панченка, 29 (колишня Декабристів), поруч із площею Богдана Хмельницького.
Графік роботи: понеділок-п’ятниця з 9:00-18:00.
Контакти: 068 370 04 70.
Сайт магазину.

Виготовлені за стародавньою технікою: глиняні вироби ручної роботи
Кропивничанин Микола Світайло виготовляє глиняні вироби за традиційною технологією — з використанням техніки молочення, коли виріб обробляють молоком перед випалюванням. Усі речі створює вручну, без використання форм і штампів.
"Ми не працюємо масово, кожна річ — індивідуальна. Усе, що створено, має енергетику й характер. Це не штамп, це ручна робота", — пояснює майстер.
Асортимент складається з:
- утилітарного посуду (чашки, тарілки, турки, горщики);
- магнітів у вигляді тюльпанів і котів тощо;
- декоративних фігурок, чайних фігурок і окарин. Частину виробів майстер виконує на замовлення, орієнтуючись на попит.

Придбати глиняні вироби можна під час крафтових ярмарків у Кропивницькому, зокрема "Кроп.Крафт", або безпосередньо в майстерні. Також охочі можуть записатися на майстер-клас, під час якого самостійно виготовляють кілька виробів.
Як знайти
Адреса майстерні: вулиця Івана Виговського, 65.
Графік роботи: з 9:00 до 18:00 (за попереднім дзвінком).
Контакти 0666887163, 0975953654.
Інстаграм-сторінка за цим посиланням.

Yaskrava: одяг з ручним розписом
Художниця Наталія Балаклєєнко створює футболки, світшоти та шопери з ручним розписом.
“Бренд Yaskrava — це поєднання кольору, символіки та можливості виразити себе через одяг. Особливе місце займають жіночі та дитячі речі, але є й варіанти для чоловіків”, – каже Наталія.

Топ-3 популярні позиції, які за словами Наталії Балаклєєнко, можуть стати сувенірами:
- футболки й світшоти з авторським розписом;
- шопери з оригінальними принтами;
- джинсові куртки з індивідуальним дизайном.
Ідея бренду з'явилася у 2019 році. За словами засновниці, все почалося з особистої футболки, а згодом — перших замовлень від друзів.
“Особливу популярність Yaskrava здобула у 2022 році, коли попит на одяг із українською символікою зріс. Замовлення надходили з різних країн Європи, США, Японії та Великобританії”, – розповіла Наталя Балаклєєнко.
Серед нестандартних індивідуальних замовлень — розпис куртки з портретом президента у стилі обкладинки журналу TIME, а також зображення військового у вигляді персонажа з "Піратів Карибського моря".

Як знайти
Придбати речі можна через Instagram-сторінку Наталії або на місцевих ярмарках.
Телефон для замовлень: 050 632 89 61.
Натуральні сувеніри з Лавандового поля Кіровоградщини
Марина Дейкун — засновниця бренду "Лавандова веранда" — вирощує лаванду на власному полі у Федорівці та виготовляє з неї екологічну продукцію ручної роботи.
Найпопулярніші сувеніри, за словами Марини Дейкун, які можна в неї придбати:
- мішечок з квітами лаванди;
- свічки з соєвого воску з ароматом лаванди;
- мило з лаванди.Уся продукція виготовляється без використання хімікатів: ефірна олія — власного виробництва, упаковка багаторазова, а компоненти не шкодять довкіллю.

Як знайти
Раніше лавандову крамницю можна було знайти в торговельному центрі "Манхеттен" у Кропивницькому. Проте після закриття локації команда змушена була виїхати й наразі шукає нове приміщення для офлайн-продажів.
Продукцію можна придбати через Instagram-сторінку за цим посиланням. або за телефоном 099 055 23 21.
Грофік роботи: щодня з 9:00 до 19:00.
Вишиванки, картини й обереги
У салоні "Аполон" на вулиці Пашутінській можна купити вироби ручної роботи від майстрів Кропивницького. За словами представників салону, найчастіше покупці обирають вишиванки, картини з пейзажами міста та традиційні обереги.

Асортимент:
- вишиванки з машинною або ручною вишивкою;
- картини з краєвидами Кропивницького;
- обереги: мотанки, "птахи щастя", вишиті рушники, ікони.
“Створення вишиванок — це справа, яка йде від серця, а картини — спосіб передати атмосферу міста. Обереги ж традиційно використовувалися для захисту родини та дому”, – зазначають в салоні.
Салон працює з 2011 року та ставить собі за мету підтримку місцевих майстрів і популяризацію української культурної спадщини.
“Ми вважаємо, що зараз як ніколи важливо підтримувати місцевих виробників. Особливо важливо це робити у світі, де все більше штучних речей, які не мають душі. Наша місія – розповсюджувати вироби ручної роботи, і знайомити світ з нашою культурною спадщиною, не дати їй забутися”, – кажуть представники салону.

Як знайти
Адреса: вулиця Пашутінська, 44 г.
Інстаграм-сторінка.
Сайт.
Графік роботи:
Понеділок-п'ятниця з 9:00 до 18:00,
Субота-неділя з 10:00 до 16:00.
Будяк Кучерявий: вибійчані хустки
Творча майстерня "Будяк Кучерявий", заснована майстром вибійки Костянтином Данильченком, спеціалізується на створенні хусток, шемагів і елементів традиційного одягу з унікальним орнаментом.
Кожен виріб — індивідуальний і містить закладену візуальну історію або побажання, адаптоване до замовника, розповідає засновник і майстер вибійки Костянтин Данильченко.
"Ідея з’явилася, коли замовники самі почали ділитися своїми історіями. Я намагався кожного разу вдосконалити те, що роблю. Вибійка стала способом передати емоції та пам’ять через орнамент", — розповідає він.

Серед готових виробів — не лише хустки й шемаги, а й гаманці, керсетки, фартухи зі стилізованим візерунком. Один із знакових проєктів майстерні — шемаг з козаком Мамаєм, виготовлений на замовлення для Валерія Залужного.
Асортимент:
Вибійчані хустки та шемаги з персоналізованим орнаментом;
Традиційний одяг та аксесуари з вибійкою.
Як знайти:
Замовлення приймають через сторінки у соцмережах — майстер просить писати у Direct або Messenger.
Фейсбук-сторінка.
Інстаграм-сторінка.

Інформація для гостей Кропивницького — безкоштовно в ТІЦ
Якщо туристи або жителі міста шукають не лише сувеніри, а й інформаційний супровід, вони можуть звернутися до Туристично-інформаційного центру Кропивницького за адресою: вулиця Гоголя, 91.
Тут безплатно надають буклети, брошури, путівники, а також розмальовки для дітей і гайд "Кропивницький на згадку".
Про це Точці доступу розповіла адміністраторка центру Ксенія Черемисіна.
Центр працює у будні з 8:00 до 17:00 (у п’ятницю — до 16:00), без обідньої перерви.
Також у центрі публікують анонси в інстаграмі та фейсбуці, де можна знайти актуальні новини, анонси подій і посилання на реєстрацію на екскурсії.
“Крім цього, у ТІЦ планують розвивати нові туристичні маршрути разом із гідами, які нещодавно завершили навчання. У майбутньому — більше авторських екскурсій і активніша робота з туристами та містянами, які цікавляться історією рідного міста”, – каже Ксенія Черемисіна.

Читайте також: Що відвідати у Кропивницькому: 8 локацій для знайомства з містом