Останнім часом на Кіровоградщині значного розголосу набула ситуація з закриттям Староосотського дитячого протитуберкульозного санаторію в Олександрівському районі.
Для висвітлення подій Точка доступу вирішила дізнатися про ситуацію в обласній державній адміністрації та поспілкувалася з профільним заступником голови Кіровоградської ОДА Ігорем Кузьміним Він розповів, чи дійсно закрили санаторій, і що буде з дітьми та лікарями.
Кор.: Ігоре Валерійовичу, наразі суспільство хвилює ситуація, яка виникла навколо дитячого протитуберкульозного санаторію. Розкажіть, будь ласка, що там відбувається насправді?
Протягом останнього тижня на сторінках соціальних мереж, а потім вже й на телебаченні, розгорнулася гостра дискусія щодо роботи цього санаторного закладу.
Ситуація навколо санаторію дійсно непроста. Його закриття повинно здійснюватися на підставі рішення засновника (засновником є обласна рада). Після прийняття такого рішення керівник закладу (голова комісії з ліквідації) вносить відомості у державного реєстратора та змінює стан підприємства.
У нашому випадку Кіровоградська обласна рада, як власник, ніяких рішень з цього приводу не ухвалювала. Керівник закладу теж не проводив ніяких дій у державного реєстратора. Тобто юридично підприємство існує.
З іншого боку, в умовах дії постанови Кабміну № 211(«Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19», - Ред.) такі заклади повинні припинити санаторне лікування дітей та направити їх додому. На жаль, керівництво закладу цього не зробило.
Також маю звернути вашу увагу на той факт, що потрібно відрізняти санаторне лікування від лікування хворих пацієнтів.
(Санаторно-курортне лікування - це медична допомога, що здійснюється з профілактичною, лікувальною або реабілітаційною метою із застосуванням природних лікувальних факторів в умовах перебування на курорті або лікувально-оздоровчій місцевості та в санаторно-курортних закладах, - Ред.).
Староосотський санаторій – це оздоровчий, а не лікувальний заклад.
Кор.: В такому разі, де в області лікують хворих на туберкульоз дітей?
Лікування хворих на туберкульоз, як дорослих так і дітей, відбувається у спеціальних медичних закладах області, зокрема обласному протитуберкульозному диспансері, який в своєму складі має два лікувально-діагностичних комплекси. Один з цих комплексів розташований в Кропивницькому. У ньому отримують стаціонарну медичну допомогу пацієнти з формами туберкульозу, чутливими до протитуберкульозних препаратів, і діти. Інший розташований в селі Івано-Благодатне Кропивницького району, де отримують лікування пацієнти з будь-якими формами туберкульозу.
Також в Олександрійському протитуберкульозному диспансері проводиться стаціонарне лікування пацієнтів з чутливими до протитуберкульозних препаратів формами туберкульозу.
Амбулаторно-контрольоване лікування пацієнтів з туберкульозом, які не становлять епідеміологічної загрози для суспільства, здійснюється за місцем проживання таких пацієнтів в усіх регіонах області
Кор.: Яку ситуацію маємо наразі з фінансуванням закладу, адже з першого квітня КНП «Староосотський дитячий обласний протитуберкульозний санаторій» не фінансується державою?
За статутом, фінансово-господарська діяльність цього комунального підприємства здійснюється відповідно до розробленого та поданого на затвердження фінансового плану, який в свою чергу затверджує обласна рада.
Підприємство визначає собівартість послуг з санаторного лікування; затверджує вартість путівки і таким чином формує свою дохідну та видаткову частину.
У разі, коли на підприємстві відсутні доходи, керівник повинен вживати заходи, що передбачені статутом з метою недопущення порушень законодавства, в тому числі при виплаті заробітної плати працівникам та дотримання безпечних та комфортних умов перебування дітей в закладі з метою оздоровлення.
Наразі керівник закладу жодним чином не забезпечує виконання фінансового плану установи, що ставить під загрозу не тільки факт існування санаторію, а й створює небезпечні умови для дітей, що досі залишилися в закладі.
Замість того, щоб конструктивно та професійно вирішити проблему, з’являються ті, хто хоче заробити «політичні бонуси», перекручуючи факти. Чи намагається таким чином керівництво комунального закладу приховати за цим свою безгосподарність? Впевнений, що так. Чи намагається таким чином, не маючи жодного договору по оплаті послуг за санаторне лікування, отримати бюджетне фінансування без участі у тендері? Так. Чи намагається, використовуючи дітей та соціальний статус їхніх батьків, шантажувати? Так.
До речі, санаторій розташовується в мальовничій рекреаційній зоні і когось, можливо, зацікавила територія закладу.
Платникам податків буде цікаво дізнатися, що за цим стоїть: це бюджетне фінансування у розмірі 18 млн грн на рік.
Кор.: Чи розглядає обласна влада можливість збереження закладу? Якщо так, то яким чином?
Органи державної влади та місцевого самоврядування повинні діяти в межах та у спосіб, визначені законами України. Наразі я не можу надавати коментарі щодо дій обласної ради по управлінню даним підприємством.
Ще раз хочу підкреслити: власником цього підприємства і органом управління є виключно обласна рада. Питання призначення, звільнення, притягнення до адміністративної відповідальності керівника комунального підприємства належить виключно до повноважень обласної ради.
Облдержадміністрація неодноразово виносила на розгляд постійних комісій обласної ради питання Староосотського протитуберкульозного санаторію. Обласна рада проінформована щодо необхідності контролю за роботою керівництва цього підприємства та прийняття управлінських рішень відносно подальшої його роботи.
Кор.: Мабуть, найголовніше питання, яке хвилює громадськість: що з дітьми? Де вони зараз перебувають? В яких умовах?
Санаторій закривається на період дії карантину, дітей (вкотре наголошую не хворих на туберкульоз) забирають батьки, як це відбулося в усіх санаторних закладах.
Але в нашому випадку керівництво санаторію почало проводити якісь дії лише після втручання обласної державної адміністрації та вказівки про порушення вимог постанови Кабміну. Врешті, в санаторії залишилося 34 дитини зі складними життєвими обставинами, про яких повинна піклуватися служба у справах дітей та управління освіти ОДА. Служби готові були забрати дітей із санаторію ще 10 квітня. Але через те, що працівники санаторію не підготували відповідні документи, цього не відбулося.
В даний час, обласна державна адміністрація вживає всі можливі дії щодо захисту дітей, їх прав та свобод.
Хочу наголосити на тому, що я особисто був у закладі й був дуже здивований умовами, в яких знаходяться діти: стан кімнат, їдальні та інших речей, які аж ніяк не сприяють оздоровленню дітей.
До речі, на початку лютого дитячий протитуберкульозний санаторій відвідав регіональний представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, який виявив низку порушень. Серед основних можна виділити порушення норм протипожежної безпеки, аварійний стан приміщень та порушення температурного режиму. Враховуючи ці обставини, заклад важко назвати санаторним.
Світлина санаторію, розміщена на сайті уповноваженого ВР з прав людини
Кор.: Яку ситуацію маємо з лікарями? Їх звільнили? Чи отримають вони заробітну плату і де, у випадку звільнення, будуть працевлаштовані?
Персонал санаторію, його штатна чисельність та звільнення - відповідальність керівника закладу. Чи будуть вони отримувати заробітну плату - так, у разі виконання керівником фінансового плану. У разі, якщо підприємство не зможе запрацювати у відповідності з новим статутом та новими вимогами, які визначені законодавством, будуть так або інакше виникати проблеми. І в цьому випадку органи управління (керівництво, засновник, орган управління) повинні приймати заходи у відповідності до чинного законодавства.
У разі, якщо на комунальному підприємстві буде відбуватися скорочення працівників, РДА та обласна державна адміністрація будуть шукати можливість запропонувати вивільненим працівникам місця в інших закладах відповідно за фахом, досвідом роботи та професійною підготовкою.
Хочу наголосити на тому, що ми глибоко стурбовані долею Староосотського протитуберкульозного дитячого санаторію та, в міру своїх повноважень, шукатимемо шляхи виходу з цієї непростої ситуації, але рішучі кроки повинні зробити обласна рада та керівництво санаторію.
Точка доступу намагається зв'язатися з обласною радою, аби надати її коментар стосовно ситуації навколо Староосотського дитячого протитуберкульозного санаторію.
Читайте також: Народні депутати відкpили pинок землі: що в законі і як це працюватиме
Фото, використані в публікації, з відкритих джерел