Замість шин: як облаштовують дитячі майданчики в садочках Кропивницького

  • Катерина Федченко
  • watch_later 27 серпня 2021, 11:50

У дитячих садочках Кропивницького майже за рік утилізували 1300 шин. Відпрацьовані автомобільні покришки слугували пісочницями, з них виготовляли спортивні елементи, паркани та химерні скульптури. Яку альтернативу шинам знайшли в садочках та за чиї гроші оновлювали майданчики, —  з'ясовувала Точка доступу.

Чому прибрали шини та чим вони шкідливі

16 листопада 2020 року управління освіти розіслало листи керівникам шкіл та садочків, якими зобов'язало прибрати з дитячих майданчиків саморобні "інсталяції" з відпрацьованих шин. До серпня 2021 року утилізували 1300 шин, витративши на це 3000 тисячі гривень (принаймні таку інформацію надали на офіційний запит Точці доступу в управлінні освіти).

Водночас в управлінні освіти зазначають, що всі майданчики в дитячих садочках знаходяться в задовільному стані. Керівники садочків до управління  щодо облаштування майданчиків не зверталися. Єдиний випадок  — ДНЗ № 43 ("Супутник"), там ремонтуватимуть павільйони. Батьки до управління освіти щодо примусового збору грошей на облаштування майданчиків також не скаржилися. 

В Держпродспоживслужбі Точці доступу розповіли, що відпрацьовані автомобільні покришки є відходами четвертого класу небезпеки та потребують утилізації на спеціальних підприємствах. До складу автомобільних шин входить понад 120 шкідливих хімічних речовин, більшість з яких є сильними канцерогенами, тобто здатні викликати онкологічні захворювання. Найнебезпечніші серед них – N-нітрозаміни, які під час розкладання відпрацьованих шин виділяються в повітря.

Вода вимиває з шини низку токсичних органічних сполук.

Дитячі майданчики й пісочниці зазвичай обкладають пофарбованими в різні кольори покришками. Влітку, на спекотному сонці, фарба лопається, гума нагрівається, і всі токсичні речовини, в тому числі й канцерогени, випаровуються. В результаті в повітря надходять бензол, ксилол, стирол, толуол, сполуки хлору, сірки, азоту, оксиди металів. Звичайно, не можна стверджувати, що найменший контакт з шиною відразу ж призведе до виникнення у людини захворювання. Тим не менш, з точки зору питань безпеки дітей категорично не рекомендується використовувати відпрацьовані автомобільні покришки для облаштування дитячих ігрових майданчиків, — розповіли в пресслужбі Держпродспоживслужби в області.

Креативні рішення батьків

Чимало батьків заявляють, що майданчики облаштовували самотужки, практично "з нуля". Після того, як звідти прибрали шини, елементів, де б могли гратися діти, фактично не залишилося. Проте є й ті, хто запевняє, що нічого на майданчиках не змінювали:

Лілія, мама дитини, яка відвідує садочок № 37 "Ластівка"

Шин на майданчиках у садочку використовували багато. З них робили казкових героїв, машинки (поліцейську, "швидку"), за допомогою них оформлювали клумби, використовували як спортивні елементи. Прибрали шини ще минулої осені. Кожна група вирішувала питання облаштування майданчиків по-своєму. Загалом, використані шини замінили виробами з підручних матеріалів – ящиків, піддонів. З них робили паровозики, кораблики, столики, оформлювали пісочниці. Багато майданчиків, які пустували після того, як прибрали шини, просто озеленили – зробили на їх місці клумби. В нашій групі гроші з батьків не збирали, підручні матеріали були. 

Садочок №37 "Ластівка"

Олександр, батько хлопчика, який відвідує садочок № 37 "Ластівка", розповідає, що особливих витрат на облаштування майданчика не було: 

Нам пощастило, адже голова батьківського комітету нашої групи домовилася з керівництвом одного з магазинів і нам безкоштовно віддали старі машинки-візочки. Ми їх переобладнали і встановили на майданчику. 

ДНЗ № 37 "Ластівка"

Дружина Олександра — професійна художниця, то ж розмалювала павільйон власноруч.

ДНЗ №37 "Ластівка"

Світлана, мама хлопчика, який відвідує ДНЗ № 24 "Вогник", розповідає, що майданчик батьки облаштовували власними силами: 

 Нас поставили перед новим фактом: із майданчиків забрали скати, тому треба придумати для дітей нові розваги. Хоча варто зазначити, що рядочок скатів на нашому майданчику ніколи не був епіцентром розваг. Але вихователька дуже мудро і тактовно повідомила, що це ми маємо зробити для власних дітей, щоб їм було де гратися. Про те, що це обов'язок садочка — не йшлося. Батьки, звісно, не могли відмовити. Скинулися грошима, хто міг (у нас є фонд групи, але він добровільний — нікого не змушують і не дискримінують). Деякі батьки привезли піддони, робочі інструменти. Протягом тижня збиралися, у кого був час, і власними силами будували, фарбували, майстрували. Зробили дітям магазин, дошки для малювання, кільце для кидання м'яча. Треба віддати належне нашій виховательці, яка активно долучалася до роботи. Приємно було бачити, що вона не цурається фізичної праці і дійсно намагається зробити щось хороше для наших дітей. А з боку адміністрації закладу, особисто я, роками не бачу ні роботи, ні підтримки. До прикладу, ми навіть посуд в групу купуємо. Тож не дивно, що і майданчики чи не всі групи цьогоріч облаштовували власними силами.

Дитина Маргарити відвідує садочок №54 "Чебурашка". Жінка розповідає, що гроші на облаштування майданчика ніхто не примушував здавати, але й адміністрація нічим не допомагала: 

Лише давали доступ до електрики. Все організовували батьки. Дехто приносив піддони дерев'яні, а інші робили будиночок, машинку та дошку для малювання. Фарбу та цвяхи приносили також батьки, дещо докупили з фондів групи.

Що кажуть юристи

Юристка громадської організації "Батьківська рада Кропивницького" Євгенія Захарченко зазначає, що батьки можуть, але не повинні, до 15 вересня звернутись до директора закладу освіти щодо включення до запланованих потреб на наступний бюджетний рік коштів на обладнання майданчиків.

За Бюджетним кодексом України до 15-го жовтня має бути підготовлений бюджет на наступний бюджетний рік. Тому директори  бюджетних закладів складають і направляють до відповідних профільних управлінь свої потреби саме до 15 вересня, – розповідає Євгенія Захарченко.

У свою чергу управління зводять усі потреби в один бюджетний запит із галузі і направляють у фінансове управління, яке розробляє один проєкт бюджету для усього міста. А тоді передає на голосування депутатам.

Загалом, батьки не повинні нічого направляти директору. Якщо керівник "на своєму місці", він краще за батьків знає, що і де потребує ремонту, заміни чи модифікації.

Однак, оскільки ми маємо величезні проблеми з фінансуванням і з корупцією, коли управління купують товари та послуги у своїх підрядників за значно завищеними цінами та гіршої якості, і відповідно, грошей не вистачає, то доводиться робити ремонти за кошти батьків. Виникає необхідність нагадувати директорам про проблеми і необхідність включення до потреб усіх проблемних питань, – наголошує Євгенія Захарченко.

Читайте також: Шанс для покинутих немовлят: як працює "вікно життя" в Кропивницькому (ФОТО)

Фото обкладинки: Житомир 20 хвилин, фото, використані в публікації, надані героями