Війна об'єднала українців у бажанні підтримувати наших військових та шукати способи їм допомогти. На жаль, цим користуються шахраї, які створюють фейкові профілі та публікації в соцмережах, щоб збирати гроші на потреби ЗСУ та лікування військових, а потім зникають із цими коштами. Точка доступу поспілкувалася з волонтерками Кропивницького, а також правоохоронцями, які дали поради, що допоможуть вам відрізнити справжню допомогу від шахрайства.

Сім тисяч репостів фейку

Зараз у соцмережах дуже розповсюджені різноманітні збори грошей, їх поширюють на сторінках та в групах, а люди, від бажання зробити чутливу інформацію популярнішою, репостять її в свої акаунти та відправляють одне одному. 

Втім, далеко не всі збори спрямовані на допомогу. Величезна кількість поширених дописів є шахрайськими маніпуляціями та схемами.

Так, нещодавно шахраї розпочали в соцмережах черговий збір грошей на лікування тяжко пораненого військового. Виявилося, що на фото відомий військовослужбовець із Кропивницького Вадим Довгорук.

Чоловік отримав тяжкі поранення ще в 2015 році, він втратив дві ноги та руку. А нині – працює у Кропивницькому, в музеї 3-го окремого полку спецпризначення імені Князя Святослава Хороброго. Втім, чутливі фотографії пораненого військового привернули увагу українців – охоплення публікації дійсно велике:

Публікація шахраїв
Фейкова публікація про збір коштів

Навіть не виконуючи пошук за фото, а лише скопіювавши номер карти, яку шахраї додали для донатів, у пошуці в фейбуці знаходимо сотні публікацій: різні імена поранених, вигадані історії, збори на лікування дітей тощо. Шахраї пишуть, що карта належить матері, дружині, побратиму або ж самому військовому.

На публікаціях – десятки та сотні поширень:

Шахрайські публікації
Публікації шахраїв про збір коштів

“Єдина порада – донатити тим, кого знаєш” – волонтерка Оксана Червоная

Волонтерка Оксана Червоная допомагає українським військовим з 2014 року. Каже, що в соцмережах дійсно бачила публікації про вигадані збори на потреби військових та на лікування.

Так, з 2015 року і досі в соцмережах поширюють фотографії того ж Вадима Довгорука, а у текстах дописів йдеться про збір на лікування когось із іншим прізвищем, іншою історією поранення, – розповідає Оксана.

Оксана пригадує випадок, коли для збору в одному з інших українських міст використовували її фотографії:

Тоді ми написали цим людям, вони все прибрали.

Оксана Червоная, волонтерка
Волонтерка Оксана Червоная

Переконана – єдиний спосіб вберегтися від шахрайських схем – це донатити на збори, які влаштовують люди, яких знаєш та яким довіряєш. Каже – чи не кожна людина має рідних чи знайомих, які перебувають на війні. Тому краще допомагати тим, у кому ви впевнені.

Волонтери звітують

Оксана Червоная каже – волонтери й активісти, які дійсно допомагають, звітують про витрачені гроші в соцмережах або особисто тим, хто донатив. 

Зі зборами для допомоги пораненим треба бути максимально обережними – переконує Оксана. У таких випадках треба шукати додаткову інформацію: чи дійсно є такий поранений, в якій лікарні він знаходиться. Також варто запитати у місцевих волонтерів, чи точно ця людина потребує допомоги, чи знають вони цього бійця.

Потрібно просто зібрати трішки більше інформації, не піддаватися миттєвим емоційним поривам, а все ж таки перевірити інформацію. 

“Ні автівки, ні звіту”

Кропивницька волонтерка, керівниця благодійного фонду “Полк Святослава Хороброго” Яна Пшеніцина підтверджує думку Оксани про те, що безпечніше перераховувати гроші на збори, які оголошують люди, яких ви знаєте особисто. Втім, і це – не панацея:

Був випадок, коли дружина одного з військових із бригади, в якій служить мій чоловік, збирала гроші на автівку. Але ні автівки, ні звіту не було. Якби я донатила на той збір, то у мене виникло б питання – а де ж автівка? Можливо, через те, що збори зараз дійсно йдуть повільно, назбирати на автівку не вдалося. В такому разі, на мою думку, варто було б придбати щось інше або перевести гроші на інший збір, але – прозвітувати про це, – розповідає Яна.

Яна Пшеніцина
Волонтерка Яна Пшеніцина

Вона каже, якщо людина раніше збирала гроші та звітувала про те, куди їх спрямувала, це теж викликає довіру.

Зазначає, що роблячи донати на рахунки фондів та волонтерських організацій, варто звертати увагу на такі фактори: якщо фонд постійно звітує про свою діяльність, публічно розповідає, куди витрачає кошти, а за потреби – звітує перед вами індивідуально, то йому можна довіряти.

Коли волонтерку просять поширити допис про збір на лікування для військового, то вона обов’язково перевіряє інформацію: чи дійсно людина є військовим, в якій бригаді служить. Якщо волонетрка спіпрацювала з цією бригадою, то уточнює інформацію й там.

Яна розповіла про досвід свого фонду – якщо люди донатять великі суми, то перед ними звітують окремо: надають платіжки, акти прийому-передачі тощо.

Перевірити правдивість зборів у фонді та громадській організації зазвичай простіше, каже Яна. Так, для відкриття зборів вони зазвичай мають лист від військових частин про ту чи іншу потребу.

Хочу допомогти: як задонатити, щоб не стати жертвою шахраїв

Як повідомив лейтенант поліції Євгеній Бондаренко, оперуповноважений відділу протидії кіберзлочинам у Кіровоградській області, якщо вас просять скинути гроші на збір ваші друзі чи знайомі, і ви довіряєте цим людям, проблем виникнути не має. Але варто переконатися, що повідомлення опубліковане справді цією людиною, а не шахраєм, який отримав доступ до акаунту користувача. Для цього варто зв’язатися зі знайомим чи знайомою в іншому месенджері або телефоном.

Як перевірити волонтера

Щоб перевірити, чи варто відправляти гроші незнайомому вам волонтеру, потрібно:

 • попросити звіти за попередні періоди та збори;
 • дізнатися більше про цю людину: чи співпрацює вона з іншими організаціями чи публічними особами. У такому випадку на офіційних сторінках відповідних організацій та інфлюенсерів має бути інформація про спільну діяльність;
 • з’ясувати, чи є у волонтерів нагороди або відзнаки за допомогу та відгуки;
 • чи висвітлена робота волонтера в інформаційному полі;

Крім цього, фахівці радять скористайтеся сервісом пошуку зображень в Google для перевірки фотографій та скріншотів документів під збором – шахраї, зазвичай, використовують вкрадені чужі фото у своїх профілях.

Як перевірити благодійний фонд та громадську організацію

Оскільки такі структури є офіційно зареєстрованими, перевірити їх з одного боку дещо простіше, а з іншого – шахраям теж не важко “прикритися” відомими назвами й іменами. Аби перевірити, що благодійний фонд чи громадська організація справжні:

 • переконайтеся, що ЄДРПОУ внесений до реєстрів;
 • з’ясуйте, чи має БФ або ГО офіс, дійсні номери телефонів та персонал;
 • попросіть відомості про засновників та звітність за попередні роки – це публічна інформація, яка має бути у вільному доступі. Відсутність таких даних підвищує вірогідність того, що ви натрапили на шахраїв;
 • дізнайтеся про співпрацю з відомими організаціями, волонтерами та публічними особами;
 • перевірте наявність відзнак та відгуків про роботу;
 • встановіть, чи заручалися БФ або ГО підтримкою з боку публічних осіб;
 • перевірте присутність в інформаційному полі;
 • скористайтеся сервісом пошуку зображень в Google, як і у випадку з перевіркою приватної особи чи волонтера.

Окрім цього, правоохоронці не рекомендують вводити повні дані банківської картки (термін дії, CVV-код) при здійсненні донатів – ваша платіжна інформація може потрапити до шахраїв.

Читайте також: Фото, образи та заклики до насилля. Розповідаємо, як телеграм-канали заробляють на цькуванні дітей


Головне сьогодні