Якими були вихідні 15-16 листопада.

На уїк-енд Блок Петра Порошенка та «Самопоміч» розмістили на своїх сайтах проект коаліційної угоди.

ЇЇ планують підписати до 30 листопада. Текст мало чим відрізняється від раніше запропонованих сторонами реформ та термінів їх реалізації. Але є й новинки. Так, наприклад, майбутні нардепи пропонують заборонити рекламу медикаментів, а обов'язкова вимога Майдану - скасувати депутатську недоторканність - з документу викинули.

Основні положення документу:

СУДИ. Розділ угоди про судову реформу передбачає ряд новацій, зокрема, про підбір і призначення служителів Феміди. В документі, наприклад, вказується, що одним з ключових критеріїв призначення судді стане " відповідність витрат кандидата його задекларованим доходам". При цьому в проекті практично ні слова немає про те, як залучати до відповідальності " служителів Феміди ". Чи викорінить корупцію в судах запропонована реформа, експерти судити не беруться. " Механізм притягнення суддів до відповідальності повинен бути простим і зрозумілим для кожного громадянина, а не заплутаним і створеним в інтересах непорядних " небожителів ". Така розмитість породжує безкарність і служить процвітанню корупції в суддівському середовищі і особистого збагачення людей у мантіях ", - вважає юрист Юрій Мартиненко. При цьому екс - голова Печерського суду Києва Микола Замковенко вважає, що очікувати " принципових змін у судовій системі від Коаліційної угоди не варто ": " Спочатку - зміни до Конституції, а вже після цього - реформи правоохоронної та судово-правової систем ".

МЕДИЦИНА. У реформі охорони здоров'я, крім введення страхової медицини (терміни реалізації не вказані), є пункт про розвиток телемедицини. Правда, йдеться не про постановку діагнозу, наприклад, по зв'язку пацієнта з його сімейним лікарем по скайпу (в ЄС це практикується). Після впровадження телемедицини передбачається, що лікарні та поліклініки отримають доступ до широкосмугового інтернету і єдиній базі даних пацієнтів. А ось рекламу в ЗМІ ліків планують повністю заборонити. Замість них по ТБ, радіо, в газетах і журналах з'явиться соцреклама популяризації здорового способу життя.

НАВЧАННЯ. В планах ВР нового скликання - прийняти новий закон про освіту: в ньому пропишуть поетапне підвищення зарплат вчителів і перехід до 12 - річної системи навчання в школах. За планом у всіх бібліотеках та книжкових фондах з'являться комп'ютери та вільний доступ до інтернету, а книжкові фонди бібліотек та архівів стануть публічними. У тому числі і архіви репресивних органів СРСР.

БЮДЖЕТ. Серйозна увага в документі приділяється реформі публічних фінансів. Зокрема, планується, що держбюджет буде прийматися раз на рік, але прогнози по головному кошторису країни будуть робитися на три роки вперед. Крім того, буде впроваджена і електронна система " Прозорий бюджет " – для вільного доступу до інформації про держфінанси. Хочуть в новій Раді зайнятися і забезпеченням фінавтономіі для місцевої влади, що дозволить формувати місцеві бюджети незалежно від держскарбниці.

ПОДАТКИ. Оновлений парламент хоче зменшити кількість податків з 22 - х до дев'яти. Планується залишити податок на прибуток, ПДВ, ПДФО, акциз, ренту, податок на нерухомість (в т. ч. на земділянки), екоподаток, єдиний податок (в т. ч. фіксований сільгоспподаток), мито. Буде проведена податкова амністія капіталів, після одноразового добровільного декларування з 1 січня 2016 року. Також хочуть ввести заборону на кримінальне переслідування особи за ухилення від сплати податків - до остаточного з'ясування, скільки громадянин заборгував. Крім того, ВР ініціює підписання договорів з країнами, які внесені до переліку офшорних зон, щоб уникнути подвійного оподаткування.

***

Що кажуть експерти:

Політолог Євген Магда: Коаліція спробує дистанціюватись від старої влади

“Недопущення до формування коаліції представників “Опозиційного Блоку”, а також, парламентарів, які голосували за диктаторські закони 16-ого січня, свідчить про прагнення створити ідеологічно підковану більшість. Це дистанціювання представників нової влади від старої”, - сказав фахівець.

На його думку, внесення в коаліційну угоду положення про відповідальність Прем’єра за дії уряду, є європейським підходом.

“Ця норма убезпечить від майбутніх пояснень про те, що я це не зробив, бо мені не дозволили. Це європейський підхід, обумовлений тими умовами, в яких Україна перебуває”, - повідомив експерт.

Євген Магда вважає, що скасування депутатської недоторканості є досить важливим питанням.

“Логічно, це питання варто розглядати в одному пакеті з впровадженням процедури імпічменту і притягнення до відповідальності суддів різного рівня. Це потребуватиме конституційних змін”, - наголосив фахівець.

Експерт також прокоментував те, що коаліційна угода передбачатиме вступ в НАТО. На його думку, це стратегічне питання, яке не означає, що воно буде винесене зразу ж на першому засіданні нової Ради.

“Україна повинна виконати доволі об’ємне домашнє завдання. На сьогоднішній момент про терміновий вступ в НАТО мова не йде. Я зовсім не впевнений що у самому альянсі є консенсус стосовно цього. В цілому, це передбачає певний рівень витрат на оборону, певний рівень демократичних перетворень, до якого в НАТО теж чутливо ставляться, не тільки в ЄС”, - пояснив фахівець.

На його думку, залучення самовисуванців до коаліції буде відбуватись в рамках утворення певних депутатських груп.

“В перспективі будуть існувати певні депутатські групи. Коаліція буде вирішувати, чи впускати їх, чи ні. Чи вони самі по собі будуть підтримувати курс Президента, чи опонувати йому. Це буде робитись для зменшення внутрішнього напруження”, - сказав експерт.

Руслан Бортник: Коаліційна угода буде постійно зоною конфлікту.

На думку директора Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслана Бортника, текст коаліційної угоди не є остаточним - це «боротьба між Президентом і прем'єр-міністром».

«Відбувається обмін ляпасами. Пам'ятайте, Президент запропонував перший коаліційну угоду перед виборами, прем'єр-міністр дав йому відповідь», - нагадав експерт. На його переконання, про коаліційну угоду треба домовлятися.

«Упевнений, що провладні партії, які підпишуться під коаліційною угодою, не реалізують більшість пунктів. Її легко підпишуть, але члени коаліції будуть зовсім по-іншому розуміти їх і трактувати.

Вони будуть вносити різні законодавчі ініціативи для виконання одних і тих же пунктів коаліційної угоди», - вважає експерт. На його думку, коаліційна угода нічим не пов'язує тих, хто її підписав. «Коаліційна угода не є ключовим документом для регулювання реального розподілу сил», - резюмував Р. Бортник.

Також експерт зазначив, що не варто очікувати від коаліційної угоди кардинальних змін. «Блок Петра Порошенка і "Народний Фронт" змушені проводити такі непопулярні реформи. Коаліційна угода буде постійною зоною конфлікту», - підкреслив Р.Бортник.

Йти до Кабміну хотять не всі

Оприлюднений Яценюком список – лише попередній варіант, і не варто думати, що він буде саме таким, – запевняє політолог Володимир Фесенко.

"Загалом я відзначу, що цей список – лише проект, і не всі названі в ньому кандидатури стануть міністрами. Яценюк сказав, що це – кандидатури для обговорення, і в його процесі можуть з'явиться інші кандидатури. Заявлено ядро уряд, в ньому виявилося багато людей з управлінським досвідом в різних сферах, воно мені видається досить дієздатним", – каже він.

При цьому, за словами Фесенка, "є питання до Дениса Силантьєва та Ганні Гопко – одна справа писати проекти реформ як громадські діячі, а інша – бути міністрами". "На прикладі висуванців від Майдану ми побачили, що більшість цих людей опинилися без управлінських здібностей і їх з уряд прибирав сам прем'єр-міністр або вони самі йшли", – нагадує він.

"До того ж, є проблема з паритетною – відразу кілька кандидатів від "Самопомочі", і майже стільки ж кандидатів від "Блоку Петра Порошенка", хоча результат на виборах у президентської партії набагато більший. По числу депутатських мандатів "Блок Петра Порошенка" є переможцем. Від президентської сили Яценюк пропонує Гройсмана, Розенко, Стеця, Шимківа. Відразу ж виникло питання по кандидатурі Розенко, який вже заявив, що з ним ніхто не погоджував його висунення як міністра. Якщо самі кандидати не знають, що їх пропонують в міністри, і Яценюк не проводив співбесіду з кандидатами – то це груба помилка і профанація", – підкреслює Фесенко.

Що ж стосується пристрастей навколо крісла глави МВС і можливого відходу з цієї посади Авакова, то експерт упевнений – він занадто політизував свою діяльність, що не є нормальним. "Краще, якби міністром внутрішніх справ призначили людину, не пов'язаного з конкуруючими партіями", – зауважує співрозмовник видання. "Ще мене турбує, що незрозуміло, хто стане першим віце-прем'єром. Однією з великих проблем і великих дірок в управлінській діяльності нинішнього Кабміну є відсутність першого віце-прем'єра. Зокрема, саме це зумовило гальмування реформ. Ми не знаємо, хто в новому уряді не формально, а щодня координуватиме реформи", – зауважує Володимир Фесенко.

В свою чергу, як підкреслює політолог Тарас Березовець, "оголошений список з президентом не узгоджувалося, і все це лише особиста ініціатива прем'єр-міністра – в день, коли планувалося підписання коаліційної угоди, озвучити цей список, щоб умовно поставити партнерів по майбутній коаліції перед фактом".

"Я впевнений, що це викличе серйозну критику з боку" Блоку Петра Порошенка "і може сьогодні привести до того, що підписання коаліційної угоди буде відстрочено до наступного тижня. Ця технологія називається "хто перший встав – того і тапки", тобто, озвучив свої претензії на посади, а ви робіть з цим, що хочете. Крім того, ряд запропонованих кандидатур викликає враження, що він намагається заручитися підтримкою інших партій-членів коаліції – звідси поява Ігоря Жданова з "Батьківщини" та Дениса Силантьєва з Радикальної партії, Ганни Гопко та Івана Мірошниченка з "Самопомічі". Гопко вже відмовилася від посади міністра екології і думаю, що більшості позначених у списку людей в остаточному варіанті Кабміну не буде", – впевнений експерт.


Головне сьогодні